Με αφορμή τον διαγωνισμό για την επιλογή αναδόχου του έργου επέκτασης του ΧΥΤΑ Αμαρίου, είχαν χθες συνάντηση ο πρόεδρος του ΕΣΔΑΚ Χάρης Μαμουλάκης και ο δήμαρχος Αμαρίου Παντελής Μουρτζανός.
Και οι δυο τους, αναφέρθηκαν στην μεγάλη σημασία που έχει για τον Νομό Ρεθύμνου η υλοποίηση του συγκεκριμένου έργου, καθώς και τα περιβαλλοντικά οφέλη που θα έχει ο τόπος.
«Ένα έργο υψίστης σημασίας, η επέκταση του κυττάρου του ΧΥΤΑ Αμαρίου, έρχεται ένα βήμα πιο κοντά στην υλοποίησή του. Πολλά και σημαντικά τα οφέλη για την τοπική κοινωνία του Ρεθύμνου, πολύπλευρα τα περιβαλλοντικά οφέλη για τον τόπο μας, καθοριστική η υλοποίησή του για τον Περιφερειακό Σχεδιασμό Διαχείρισης των Απορριμμάτων. Από την πλευρά μας θα το παρακολουθούμε στενά και θα εξαντλήσουμε κάθε περιθώριο, έτσι ώστε να έχουμε στο συντομότερο δυνατό χρόνο, ένα τεχνικά άρτιο έργο, με ιδανικά αποτελέσματα» δήλωσε ο πρόεδρος του ΕΣΔΑΚ, ο οποίος δεν παρέλειψε να ευχαριστήσει τον Περιφερειάρχη για την συμβολή του στην χρηματοδότηση του έργου.«Οφείλουμε και δημόσια να ευχαριστήσουμε τον Περιφερειάρχη Κρήτης κ. Σταύρο Αρναουτάκη, για την καθοριστική του συμβολή με τη χρηματοδότηση του έργου, όπως επίσης και να συγχαρούμε τα στελέχη του ΕΣΔΑΚ για το πολύ καλό αποτέλεσμα που κατάφεραν» ανέφερε ο κ. Μαμουλάκης.
Και ο δήμαρχος Αμαρίου από την πλευρά του, ευχαρίστησε τον Περιφερειάρχη Κρήτης, για την άμεση ανταπόκρισή του στο αίτημα του Δήμου Αμαρίου, για την χρηματοδότηση κατασκευής του έργου, το οποίο έχει προϋπολογισμό 1.600.000 ευρώ και, όπως ανέφερε, τις επόμενες ημέρες αναμένεται να γίνει ο έλεγχος των δικαιολογητικών από την αρμόδια 7μελή επιτροπή και η ανάδειξη μειοδότη από την αρμόδια 7μελή επιτροπή.
Να σημειωθεί, ότι στον ανοικτό διαγωνισμό για την επέκταση του ενεργού κυττάρου του ΧΥΤΑ Αμαρίου, που πραγματοποιήθηκε από τον ΕΣΔΑΚ, συμμετείχαν 15 συνολικά υποψήφιοι ανάδοχοι.
Πρόκειται για ένα πολύ σημαντικό έργο, που θα καλύψει τις ανάγκες του συνόλου της Π.Ε. Ρεθύμνης, το οποίο είναι πλήρως εναρμονισμένο με τον Περιφερειακό Σχεδιασμό Διαχείρισης Απορριμμάτων Κρήτης. Παράλληλα, όπως ανέφερε ο κ. Μαμουλάκης, είναι ένα έργο κομβικής σημασίας και για τον ΕΣΔΑΚ, ιδιαίτερα στην παρούσα φάση, όπου έχει γίνει υποβολή της πρότασης για την Μονάδα Επεξεργασίας Απορριμμάτων Αμαρίου, η οποία γειτνιάζει με το υπό επέκταση τμήμα του ΧΥΤΑ.
Στις εργασίες περιλαμβάνονται μεταξύ άλλων, χωματουργικές παρεμβάσεις διαμόρφωσης της λεκάνης του κυττάρου, εργασίες στεγανοποίησής της, τοποθέτηση αγωγών αποστράγγισης, κ.ά.