Ολοκληρώθηκε ο 12ος Διεθνής Διαγωνισμός πιάνου που έγινε στην Νίκαια της Γαλλίας, από 24 – 27 Οκτωβρίου, όπου διαγωνίζονταν πιανίστες και από το Ρέθυμνο.
Στον διαγωνισμό, που ήταν χωρισμένος σε έξι ηλικιακές κατηγορίες (5 -31 ετών) συμμετείχαν από την Ελλάδα:
• Ο Φίλιππος Κλαψινάκης, μαθητής της Δ’ τάξης του 1ου Δημοτικού σχολείου που πήρε το 1ο βραβείο στην κατηγορία του.
• Η Φανουρία Τσίχλη, μαθήτρια της ΣΤ’ τάξης του 5ου Δημοτικού σχολείου που απέσπασε το 3ο βραβείο της κατηγορίας της.
• Τα αδέρφια Ερμής και Χαρά Βαράκη, μαθητές της A’ τάξης του 3ου Γυμνασίου Ρεθύμνου που μοιράστηκαν το 2ο βραβείο της κατηγορίας τους.
• Η Αφροδίτη Περακάκη μαθήτρια της Γ’ τάξης του 1ου Λυκείου Ρεθύμνου.
Όλοι οι μαθητές ανήκουν στην τάξη πιάνου της καθηγήτριας Ντιάνας Νάγκη, η οποία, όπως ανακοίνωσε ο καλλιτεχνικός διευθυντής κ. Gilbert San Pietro Monte Rosso, στο gala των νικητών, πλέον θα συνεργάζεται με την οργανωτική ομάδα για την διεξαγωγή του διαγωνισμού, ενώ θα συμμετέχει και στην διεθνή κριτική επιτροπή.
Ο Διαγωνισμός, που από το 2019 θα λέγεται, Concurs International «Francis Poulenc», θα είναι ο 2ος σημαντικότερος διεθνής διαγωνισμός πιάνου στην Γαλλία, θα τελεί υπό την αιγίδα του Γαλλικού υπουργείου Πολιτισμού, ενώ οι διαγωνιζόμενοι θα επιλέγονται με προ-ακρόαση.
Μπράβο και πολλές ευχές στα παιδιά, για υγεία, πρόοδο και τύχη στη ζωή τους. Στους γονείς και στην καθηγήτριά τους, να τα χαίρονται και να τα καμαρώνουν.
Μ.Κ.