Η προώθηση των κρητικών πιστοποιημένων προϊόντων, αλλά και του τουρισμού βρέθηκαν στο επίκεντρο της 24ης Διεθνούς Έκθεσης Τροφίμων και Ποτών «International food show Taipei 2014» που πραγματοποιήθηκε από 25 έως 28 Ιουνίου 2014 στη πρωτεύουσα της Ταιβάν στη Ταϊπέι.
Η Ελλάδα συμμετείχε για πρώτη φορά στη διεθνή έκθεση μέσω της Περιφέρειας Κρήτης, με αντιπροσωπεία με επικεφαλής την αντιπεριφερειάρχη Κρήτης Θεανώ Βρέντζου, και τον περιφερειακό σύμβουλο Νεκτάριο Παπαβασιλείου. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη έκθεση Τροφίμων-Ποτών της Ασίας, τη τρίτη μεγαλύτερη στον κόσμο, και η συμμετοχή της Κρήτης πραγματοποιήθηκε μετά από πρόσκληση του υπουργείου Εξωτερικών της Ταϊβάν. Μάλιστα τα έξοδα για τη λειτουργία του Κρητικού περιπτέρου κάλυψε η Ταϊβάν, η οποία όπως αποδείχτηκε στην πράξη ενδιαφέρεται για την εισαγωγή Κρητικών προϊόντων όπως το λάδι, το κρασί, το μέλι, τις ελιές, τη σταφίδα, τα αρωματικά φυτά.
Όπως αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της Περιφέρειας Κρήτης: «Στην τετραήμερη έκθεση που έγινε στο εντυπωσιακών διαστάσεων «παγκόσμιο εμπορικό κέντρο» της Ταϊπέι, συμμετείχαν 5.000 εκθέτες από 100 χώρες, και υπολογίζεται, ότι κλείστηκαν εμπορικές συμφωνίες πάνω από 1 δισ. δολάρια. Τις τρεις πρώτες ημέρες επισκέφθηκαν την έκθεση περισσότερα από 400.000 άτομα, ενώ από το περίπτερο της Περιφέρειας Κρήτης καθημερινά περνούσαν εκατοντάδες έμποροι, επιχειρηματίες, και καταναλωτές, τους οποίους υποδέχονταν, ενημέρωναν και κερνούσαν με παραδοσιακά προϊόντα της Κρήτης, τα στελέχη της Περιφέρειας Βασιλική Μαδούλκα και Χαράλαμπος Πίτερης.
Η αντιπεριφερειάρχης Κρήτης Θεανώ Βρέντζου, ο Περιφερειακός Σύμβουλος Νεκτάριος Παπαβασιλείου, και τα στελέχη της Περιφέρειας, παρουσίαζαν στους επισκέπτες τα παραγόμενα ποιοτικά αγροτικά προϊόντα του νησιού μας. Παράλληλα μοιράζονταν ενημερωτικά φυλλάδια προβολής του Κρητικού τουρισμού, και των προϊόντων μας, ενώ προβαλλόταν σε τηλεόραση προωθητικό υλικό για το τουριστικό προϊόν της Κρήτης και τον πρωτογενή της τομέα.
Στη διάρκεια της έκθεσης έγιναν από την κ. Βρέντζου σημαντικά επιχειρηματικά ραντεβού με μεγάλους εισαγωγείς τροφίμων που ενδιαφέρονται να εισάγουν στην Ταϊβάν κυρίως πιστοποιημένο ελαιόλαδο, μέλι, κρασί αρωματικά φυτά και σταφίδα.
Όπως ανέφερε η κ. Βρέντζου η Περιφέρεια Κρήτης θα αναλάβει να φέρει σε επαφή τους συγκεκριμένους εισαγωγείς με συνεταιρισμούς και επιχειρήσεις στην Κρήτη, προκειμένου να προχωρήσουν τα επόμενα βήματα και να υπάρξουν χειροπιαστά αποτελέσματα με την εξαγωγή Κρητικών προϊόντων στην Ταϊβάν που αριθμεί περί τα 23 εκ. καταναλωτές».
Ομιλία σε οικονομικό-επιχειρηματικό φόρουμ
Στις παράλληλες εκδηλώσεις της διεθνούς έκθεσης, τα εγκαίνια της οποίας έκαναν υπουργοί της κυβέρνησης, και εκπρόσωποι της αυτοδιοίκησης της Τάιπεϊ, η αντιπεριφερειάρχης Κρήτης είχε την ευκαιρία να πραγματοποιήσει ομιλία σε μεγάλο οικονομικό-επιχειρηματικό φόρουμ για το άνοιγμα της Ταϊβάν στη Βαλκανική Χερσόνησο, και την κεντρική Ευρώπη, όπου συμμετείχαν εκπρόσωποι μεγάλων επιχειρήσεων και πολυεθνικών εταιρειών.
Η κυρία Βρέντζου αφού μετέφερε σύντομο μήνυμα του περιφερειάρχη Κρήτης Σταύρου Αρναουτάκη για την πολιτική εξωστρέφειας που ακολουθεί η Περιφέρεια, παρουσίασε το μοντέλο ανάπτυξης του νησιού που στηρίζεται στη διασύνδεση του πρωτογενούς τομέα, με τον τουρισμό, τον πολιτισμό, αλλά και στη συνεργασία με τα ερευνητικά και επιστημονικά μας ιδρύματα που παράγουν καινοτόμες δράσεις με διεθνή αναγνώριση. Η κ. Βρέντζου στην ομιλία της στάθηκε ιδιαίτερα στο θέμα της πιστοποίησης των αγροτικών προϊόντων με την ενιαία ονομασία (brand name) «ΚΡΗΤΗ», γεγονός που ενισχύει την αναγνωρισιμότητά τους, κάτι που φαίνεται να ενδιαφέρει πάρα πολύ τους Ταϊβανέζους εισαγωγείς τροφίμων.