Πρόκειται για μια μοναδική καλλιτεχνική σύνθεση 30 καλλιτεχνών από 10 διαφορετικές μορφές τέχνης (Αρχιτεκτονική, Γλυπτική, Ζωγραφική, Θέατρο, Κινηματογράφος, Κόμικ, Μουσική, Ποίηση/Πεζό, Φωτογραφία, Χορός).
Το «Σκιές στην πόλη» παρουσιάστηκε για πρώτη φορά το Σεπτέμβριο του 2012 στην Πλάκα, Αθήνα με επιτυχία. Είναι μια καλλιτεχνική σύνθεση χωρίς προηγούμενο, καθώς δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ κάτι ανάλογο, στην Ελλάδα ή στο εξωτερικό. Η ομάδα οργάνωσης πολιτιστικών δρώμενων «desarch» με την επιμέλεια της Σύλιας Μαυρομμάτη προσκάλεσε καλλιτέχνες από 10 μορφές τέχνης σε μια διαδραστική συνομιλία με την πραγματικότητα, δημιουργώντας μια διαλεκτική συμπτώσεων και αντιθέσεων σύγχρονων προβληματισμών που σκιαγραφούν τη νέα καθημερινότητα στις πόλεις.
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες:
Γιούλη Αρχοντάκη, Εύη Γεροκώστα, Διονυσία Γκέκα, Μαξιμιλιανός Γκοντορόζα, Γεωργία Γκουμοπούλου, Γιάννης Δημαρέσης, Δήμητρα Ζίγκαρις, Γιώργος Κανέλλος, Έλλη Καραδήμου, Άννα Καρλαύτη, Λένα Κούβελα, Μάτα Κούρτη, Πέννυ Κωνσταντίνου, Μπάμπης Λουιζίδης, Μιχάλης Μαθιουδάκης, Gabriel Marino, Σόνια Μαυρομμάτη, Δημήτρης Μηλιώτης, Άννα-Σοφία Μίχου, Άννα Μωραΐτου, Δημήτρης Νικολόπουλος, Αλέξης Πατεράκης, Απόστολος Πλαχούρης, Γιώργος Σαλταφέρος, Αντιγόνη Σαρρή, Νάντια Σουφλή, Μαριαστέλλα Τζανουδάκη, Κίμων Τσακίρης, Μιχάλης Τσακίρης, Νίκη Χατζηόλου.
Συμμετέχοντες καλλιτέχνες στα δρώμενα:
*Γιούλη Αρχοντάκη και Μαξιμιλιανός Γκοντορόζα – Θέατρο.
*Άννα Καρλαύτη, Μάτα Κούρτη και Μαριαστέλλα Τζανουδάκη
– Τραγούδι acapella / Μουσική.
*Άννα-Σοφία Μίχου και Αντιγόνη Σαρρή – Ποίημα και Χορός.
*Έλλη Καραδήμου και Gabriel Marino – Αργεντίνικο Τάνγκο / Χορός (Πρωταθλητές Ευρώπης 2011).
Ώρα προσέλευσης κοινού: 19:30. Έναρξη δρώμενων: 20:00.
Τιμή εισιτηρίου: 5 ευρώ.
Όπως αναφέρει η ομάδα οργάνωσης: «Το ζητούμενο, δημιουργώντας το «Σκιές στην πόλη», ήταν ο σχολιασμός στη σημερινή πολιτική, οικονομική και πολιτισμική εμπειρία μιας χώρας σε συνθήκες κρίσης και μιας πόλης, της πρωτεύουσάς της, στην οποία οι συνθήκες κρίσης εκδηλώνονται με ιδιαίτερη έκφραση, μέσα από μια καλλιτεχνική σύνθεση, όπου οι εικαστικές μορφές τέχνης συναντούν τις ερμηνευτικές. Οι καλλιτέχνες που μετέχουν καλούνται να εκθέσουν τις ανησυχίες τους, τις σκέψεις τους, να συνομιλήσουν μεταξύ τους και με το κοινό πάνω σε μία θεματική ενότητα, που μας απασχολεί συνειδητά ή ασυνείδητα όλους, ιδιαίτερα στους δύσκολους καιρούς που βιώνουμε: Τις Σκιές στην Πόλη με όλες τις δυνατές ερμηνείες (τις προσωπικές και τις συλλογικές σκιές, τη σκιά της Πολιτείας (της εξουσίας), τις σκιές που επιβάλλονται λόγω έλλειψης παιδείας κ.ά.)».