«Αντί να υπάρχει πολιτική ομόνοια και εθνική συμπαράταξη, ώστε η Ελληνική κυβέρνηση να παρουσιαστεί όσο το δυνατόν πιο ισχυρή και απερίσπαστη κατά τις επικείμενες διαπραγματεύσεις, έρχεται η Αξιωματική Αντιπολίτευση να μας αποδείξει την πολιτική της ανευθυνότητα και ανωριμότητα», τόνισε στη διάρκεια της ομιλίας του στη Βουλή στη συζήτηση για τον προϋπολογισμό, ο ρεθεμνιώτης βουλευτής Γ. Κεφαλογιάννης.
Κατά τη διάρκεια της ομιλίας του ο ρεθεμνιώτης βουλευτής παρουσίασε στοιχεία και δεδομένα για την εξέλιξη των μακροοικονομικών δεδομένων της χώρας μας και ανάδειξε για άλλη μια φορά την ανάγκη να αναληφθούν πρωτοβουλίες, έτσι ώστε να γίνουν χειροπιαστά τα θετικά αποτελέσματα της οικονομίας στους πολίτες που δοκιμάζονται καθημερινά. Αρχικά, ξεκίνησε την ομιλία του αναφέροντας πως «Μόνο όσοι είναι πολιτικά μικρόψυχοι ή όσοι εξυπηρετούν άλλες μικροκομματικές σκοπιμότητες δεν αναγνωρίζουν τη χειροπιαστή πρόοδο που έχει επιτευχθεί στα δημοσιονομικά μεγέθη της Πατρίδας μας τα τελευταία χρόνια» και ανέλυσε τα στοιχεία και τους επίσημους φορείς που επιβεβαιώνουν την προαναφερθείσα εικόνα.
Παράλληλα, τόνισε ότι «δεν παραβλέπουμε ότι υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες συνανθρώπων μας που είναι άνεργοι ή με ελάχιστο εισόδημα. Είναι απαραίτητο οι συμπολίτες μας να αντιληφθούν ότι οι θυσίες τους όχι μόνο δεν πήγαν χαμένες, αλλά ότι πλέον αποκαθίστανται αδικίες και ανακτάται το απολεσθέν εισόδημά τους».
Στη συνέχεια, αναφέρθηκε στην αισθητή βελτίωση της χώρας μας σε ζητήματα διαφάνειας όταν, σε σύνολο 175 χωρών, το 2014 η Ελλάδα βρίσκεται στην 69η θέση, δηλαδή πάνω από τον μέσο όρο, ενώ το 2013 βρισκόταν 11 σκαλοπάτια χαμηλότερα στην 80η θέση και το 2012, 25 σκαλοπάτια χαμηλότερα στην 94η θέση. Επιπρόσθετα, παρουσίασε στοιχεία για την αύξηση της επισκεψιμότητας της χώρας μας μέσα από τη δυναμική του τομέα του Τουρισμού, γεγονός που είναι αποτέλεσμα της πολιτικής σταθερότητας που έχει επιτευχθεί. Στο συγκεκριμένο σημείο ανέφερε ότι «η πρόοδος αυτή μάς γεμίζει με δύναμη για να προχωρήσουμε στο δύσκολο δρόμο των μεταρρυθμίσεων. Οι Ελληνίδες και οι Έλληνες δεν δικαιούνται μόνο ένα καλύτερο οικονομικά βιοτικό επίπεδο, αλλά επιπλέον και μια κοινωνία με διαφάνεια, αξιοκρατία και αξιοσύνη».
Αμέσως μετά, ο κ. Κεφαλογιάννης επιτέθηκε κατά της αξιωματικής αντιπολίτευσης αναφέροντας μεταξύ άλλων: «Δυστυχώς ο ΣΥΡΙΖΑ δεν παίζει το θεσμικό ρόλο του ως Αξιωματική Αντιπολίτευση, καθώς έχει αναγάγει ως αυτοσκοπό την κατάληψη της εξουσίας με κάθε τρόπο, ανεξαρτήτως εθνικού και πολιτικού κόστους. Τα τελευταία τρία χρόνια η Αξιωματική Αντιπολίτευση δεν έχει παρουσιάσει ένα κοστολογημένο και ρεαλιστικό κυβερνητικό πρόγραμμα. Αντίθετα εμφανίζεται να υπόσχεται όλα σε όλους. Αυτό βέβαια ενισχύει τις αμφισημίες και τη διγλωσσία εντός του κόμματος και σαφέστατα αποτρέπει τον οποιοδήποτε από να το εμπιστευτεί ως αξιόπιστη εναλλακτική κυβερνητική επιλογή». Κλείνοντας την ομιλία του, εξέφρασε την αισιοδοξία του ότι η Ελλάδα θα βγει δυνατότερη από την κρίση και τόνισε ότι «κατά τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης και μέχρι σχετικά πρόσφατα, υπήρξαν κόμματα και μεμονωμένοι πολιτικοί που αποτέλεσαν την μήτρα και τους φορείς του πολιτικού λαϊκισμού και της εύκολης ρητορείας στη χώρα μας. Ευτυχώς για το κοινό εθνικό συμφέρον, αντιλήφθηκαν το λάθος τους και τήρησαν έκτοτε μια υπεύθυνη πολιτική στάση. Και μπορεί να πλήρωσαν ένα βαρύτατο μεν, αναμενόμενο δε, πολιτικό κόστος, ωστόσο, σε μια κρίσιμη χρονική στιγμή για το Έθνος μας, ανέλαβαν το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογούσε, κάτι το οποίο δεν είναι διατεθειμένος να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ.
Και αυτό γιατί δεν παραβλέπουμε ότι υπάρχουν εκατοντάδες χιλιάδες συνανθρώπων μας που είναι άνεργοι ή με ελάχιστο εισόδημα.
Είναι απαραίτητο οι συμπολίτες μας να αντιληφθούν ότι οι θυσίες τους όχι μόνο δεν πήγαν χαμένες, αλλά ότι πλέον αποκαθίστανται αδικίες και ανακτάται το απολεσθέν εισόδημά τους».
Χαρακτηριστικά, στην ομιλία του τόνισε: «Θα κάνω αναφορά σε δυο γεγονότα που σταχυολόγησα από τον τύπο τις προηγούμενες ημέρες και τα οποία στοιχειοθετούν τη χειροπιαστή πρόοδο που έχει επιτευχθεί στον οικονομικό τομέα, καθώς και στην εν γένει λειτουργία του κρατικού μηχανισμού.
Το πρώτο δημοσίευμα από την εφημερίδα «Τα Νέα» της 4.12.2014, αναφέρεται στην αισθητή βελτίωση της χώρας μας σε ζητήματα διαφάνειας. Συγκεκριμένα σε σύνολο 175 χωρών, το 2014 η Ελλάδα βρίσκεται στην 69η θέση, δηλαδή πάνω από τον μέσο όρο, όταν το 2013 βρισκόταν 11 σκαλοπάτια χαμηλότερα στην 80η θέση και το 2012, 25 σκαλοπάτια χαμηλότερα στην 94η θέση.
Η πρόοδος αυτή μας γεμίζει με δύναμη για να προχωρήσουμε στον δύσκολο δρόμο των μεταρρυθμίσεων. Οι Ελληνίδες και Έλληνες δεν δικαιούνται μόνο ένα καλύτερο οικονομικά βιοτικό επίπεδο, αλλά επιπλέον και μια κοινωνία με διαφάνεια, αξιοκρατία και αξιοσύνη.
Το δεύτερο δημοσίευμα από την εφημερίδα «Καθημερινή» της ίδιας ημέρας αποτυπώνει άλλη μία διάσταση από την έκρηξη του Ελληνικού τουρισμού. Η επιβατική κίνηση στο αεροδρόμιο της Αθήνας για τον Νοέμβριο, επανήλθε στα προ κρίσης επίπεδα, επιβεβαιώνοντας στην πράξη την επιμήκυνση της τουριστικής περιόδου.
Συνολικά κατά το 11μηνο του έτους η επιβατική κίνηση στο αεροδρόμιο της Αθήνας ενισχύθηκε κατά 20,8% σε σχέση με το αντίστοιχο διάστημα του 2013, καθώς διαμορφώθηκε στους 14.140.000 επιβάτες, ξεπερνώντας την επίδοση της αντίστοιχης περιόδου του 2013 κατά 2,4 εκατομμύρια. Το εντυπωσιακό δε είναι ότι η κίνηση του εσωτερικού, δηλαδή κατά βάση των Ελλήνων, σημείωσε ακόμα μεγαλύτερη άνοδο κατά το αντίστοιχο διάστημα.
Αντί να υπάρχει πολιτική ομόνοια και εθνική συμπαράταξη, ώστε η Ελληνική Κυβέρνηση να παρουσιαστεί, όσο το δυνατόν πιο ισχυρή και απερίσπαστη κατά τις επικείμενες διαπραγματεύσεις για το Εθνικό Χρέος, έρχεται η Αξιωματική Αντιπολίτευση να μας αποδείξει την πολιτική της ανευθυνότητα και ανωριμότητα.
Δυστυχώς ο ΣΥΡΙΖΑ δεν παίζει τον θεσμικό ρόλο του ως Αξιωματική Αντιπολίτευση, καθώς έχει αναγάγει ως αυτοσκοπό την κατάληψη της εξουσίας με κάθε τρόπο, ανεξαρτήτως εθνικού και πολιτικού κόστους.
Τα τελευταία τρία χρόνια η Αξιωματική Αντιπολίτευση δεν έχει παρουσιάσει ένα κοστολογημένο και ρεαλιστικό κυβερνητικό πρόγραμμα. Αντίθετα εμφανίζεται να υπόσχεται όλα σε όλους.
Αυτό βέβαια ενισχύει τις αμφισημίες και την διγλωσσία εντός του κόμματος και σαφέστατα αποτρέπει τον οποιοδήποτε από να το εμπιστευτεί ως αξιόπιστη εναλλακτική κυβερνητική επιλογή.
Δυστυχώς ο ΣΥΡΙΖΑ δεν μένει μόνο στις ανέφικτες και γενναίες υποσχέσεις, αλλά προχωράει και ένα βήμα παρακάτω: σε εκμετάλλευση του Συντάγματος για μικροπολιτικούς λόγους.
Αγνοεί το άρθρο 53 του Συντάγματος που ομιλεί για εκλογή των βουλευτών για τέσσερα συνεχή έτη. Αγνοεί συνεπώς ότι ο λαός εξέλεξε αυτή τη Βουλή μέχρι το 2016 και κανείς δεν νομιμοποιείται να ερμηνεύσει διαφορετικά αυτήν την εντολή.
Αγνοεί σκοπίμως ότι βρισκόμαστε μόλις στο μέσον αυτής της Κοινοβουλευτικής θητείας και η όποια κρίση οφείλεται να γίνει μόλις ολοκληρωθεί ο τετραετής κύκλος της Κυβέρνησης.
Τότε θα μετρηθούμε για να δούμε αν τα καταφέραμε ή αν αποτύχαμε.
Τότε θα κριθούμε αν τηρήσαμε το προεκλογικό μας πρόγραμμα και τις δεσμεύσεις.
Το χειρότερο όμως είναι ότι η Αξιωματική Αντιπολίτευση δηλητηριάζει τον δημόσιο διάλογο με χυδαίο τρόπο, με εκφράσεις όπως «αποστασίες» και «χρηματισμοί».
Αγνοεί άραγε το άρθρο 60 του Συντάγματος που ομιλεί για απεριόριστο δικαίωμα του βουλευτή γνώμης και ψήφου κατά συνείδηση;
Δεν αποτελεί ύβρη να θεωρεί ο ΣΥΡΙΖΑ ότι έχει το αποκλειστικό προνόμιο στη συνείδηση;
Και αναρωτιέμαι: όταν ο ΣΥΡΙΖΑ εντάσσει στην κοινοβουλευτική του ομάδα βουλευτές που είχαν εκλεγεί με άλλο κόμμα ή όταν ο κ. Τσίπρας φέρεται να συναντάται με αυτούς τους βουλευτές, υποσχόμενος να τους εντάξει στους συνδυασμούς του αν δεν ψηφίσουν για Πρόεδρο της Δημοκρατίας, τότε δεν είναι αποστασία σύμφωνα με την λογική ΣΥΡΙΖΑ;
Κατά τη διάρκεια της Μεταπολίτευσης και μέχρι σχετικά πρόσφατα, υπήρξαν κόμματα και μεμονωμένοι πολιτικοί που αποτέλεσαν την μήτρα και τους φορείς του πολιτικού λαϊκισμού και της εύκολης ρητορείας στην Χώρα μας.
Ευτυχώς για το κοινό εθνικό συμφέρον, αντιλήφθηκαν το λάθος τους και τήρησαν έκτοτε μια υπεύθυνη πολιτική στάση.
Και μπορεί να πλήρωσαν ένα βαρύτατο μεν, αναμενόμενο δε, πολιτικό κόστος, ωστόσο σε μια κρίσιμη χρονική στιγμή για το Έθνος μας, ανέλαβαν το μερίδιο ευθύνης που τους αναλογούσε.
Το ανάλογο πολιτικό μερίδιο ευθύνης το οποίο σας έλαχε, ούτε θέλετε αλλά ούτε και μπορείτε να το αναλάβετε, κύριοι και κυρίες συνάδελφοι της αντιπολίτευσης.
Είμαι πεπεισμένος ότι η Ελλάδα θα βγει δυνατότερη από τη σημερινή δεινή κατάσταση».