Την ενεργοποίηση των αρμόδιων φορέων και ειδικότερα του Δήμου, της Αστυνομίας αλλά και του Λιμενικού ζητούν τα μέλη του Φιλοζωικού Σωματείου «Νοιάζομαι» σε μια προσπάθεια να υπάρξει σωστή διαχείριση των αδέσποτων ζώων που κυκλοφορούν στην πόλη του Ρεθύμνου και τα οποία, όπως τονίζουν χαρακτηριστικά τα μέλη του σωματείου, αυξάνονται το τελευταίο διάστημα.
Μάλιστα σε ειδική εκδήλωση που διοργάνωσε το σωματείο χθες στην αίθουσα του δημοτικού συμβουλίου, κάλεσαν και τους ίδιους τους πολίτες να είναι περισσότερο ευαισθητοποιημένοι και να προχωρούν σε στειρώσεις των κατοικίδιών τους, ενώ απηύθυναν έκκληση και στη δημοτική αρχή, να λάβει μέτρα, ώστε να βρεθεί άμεσα ένας ασφαλής χώρος για τη φιλοξενία των αδέσποτων ζώων, έως ότου βρεθεί κάποιος να τα υιοθετήσει, αλλά να υπάρξει ταυτόχρονα και οικονομική ενίσχυση, ώστε να μπορέσει να αντιμετωπιστεί αποτελεσματικά το πρόβλημα.
Στη σύσκεψη παραβρέθηκαν μέλη του σωματείου, οι αντιδήμαρχοι Μ. Αλεφαντινός, Β. Θεοδωράκης και Π. Μπιρλιράκη, ο επικεφαλής της μείζονος αντιπολίτευσης Θ. Νίνος και εκπρόσωπος της ΕΛ.ΑΣ.
Όπως τόνισαν τα μέλη του σωματείου τα τελευταία τρία χρόνια καταβάλλονται τεράστιες προσπάθειες από τους ευαισθητοποιημένους πολίτες για την περισυλλογή και περίθαλψη των ζώων, όμως, ο εθελοντισμός όπως ξεκαθάρισαν δεν επαρκεί για να αντιμετωπιστεί ένα ζήτημα με αυξητικές διαστάσεις. Έφεραν ως χαρακτηριστικό παράδειγμα την εγκατάλειψη ζώων σε κούτες και δημόσιους χώρους, όπως τον Δημοτικό Κήπο, περιστατικά που όπως λένε δείχνουν και την έκταση ενός προβλήματος που χρήζει συλλογικής αντιμετώπισης.
Μέχρι στιγμής πάντως στον Δήμο Ρεθύμνου λειτουργεί το δημοτικό κτηνιατρείο, στο οποίο πραγματοποιούνται μόνο στειρώσεις αδέσποτων ζώων.
Σε σχετικές δηλώσεις του ο πρόεδρος του Φιλοζωικού Σωματείου «Νοιάζομαι» Γιώργος Αστρινός ανέφερε χαρακτηριστικά: «Με αφορμή τα τρία χρόνια λειτουργίας του «Νοιάζομαι», θεωρήσαμε σωστό να προκαλέσουμε αυτή τη συζήτηση με την παρουσία όλων των φορέων, κυρίως του Δήμου, ο οποίος έχει την κύρια ευθύνη με βάση τον νόμο, αλλά και των υπολοίπων φορέων, όπως Αστυνομία και το Λιμενικό. Δεν ξεχνάμε βέβαια και την ευαισθητοποίηση των απλών πολιτών, γιατί ο χάρτης των αδέσποτων έχει αλλάξει τραγικά. Πλέον τα αδέσποτα δεν είναι τα κλασικά ζώα που βρίσκονται στον δρόμο παρατημένα. Τα αδέσποτα πλέον σε πολύ μεγάλο ποσοστό, που φτάνει το 60 ή και το 70% αυτών, προέρχονται από γέννες δεσποζόμενων, των οποίων τα μικρά, δηλαδή τα κουτάβια, για διάφορους λόγους λόγω αδυναμίας ή έλλειψης ευαισθητοποίησης τα εγκαταλείπουν σε διάφορα σημεία. Πρόσφατο περιστατικό είναι η συνεχής εγκατάλειψη μέσα στον Δημοτικό Κήπο -σε ένα πολυσύχναστο μέρος- χαρτόκουτων με κουτάβια. Επειδή εμείς σαν σωματείο αναλάβαμε ευθύνες βαριές για τις πλάτες μας και δεν μπορούμε μόνοι μας πλέον, προκαλέσαμε αυτή τη συζήτηση με σκοπό κάποια στιγμή να αποδοθούν ευθύνες σε αυτούς που τους ανήκουν και να μπορούμε να συνεχίσουμε να βοηθάμε στο βαθμό που το κάνουμε μέχρι τώρα. Αυτό που ζητάμε είναι μια γενικότερη συνδρομή, η οποία ξεκινά από τη δημιουργία ενός χώρου, ο οποίος θα είναι ο ενδιάμεσος χώρος μεταξύ του δρόμου και της υιοθεσίας και τον οποίο θα συλλειτουργούμε με τον Δήμο. Ένας χώρος που θα έχει εποπτεία, ένας χώρος στον οποίο θα μπορούν να γίνονται γιορτές υιοθεσίας, εκπαιδευτικά προγράμματα με σχολεία, ένας χώρος με πολλά επίπεδα λειτουργίας. Επίσης ζητάμε οικονομική βοήθεια, διότι πλέον δεν μπορούμε να αντεπεξέλθουμε μόνο με τις δωρεές των συμπολιτών μας και από κει και πέρα ζητάμε την άμεση συνεργασία του Δήμου με Αστυνομία και Λιμενικό για να εφαρμοστεί ο νόμος 4039 και 4235 στην πράξη, δηλαδή πρέπει να γίνονται έλεγχοι για μικροτσίπ για τα περιττώματα, έλεγχοι για κατοχή βιβλιαρίων υγείας. Όλα αυτά τα οποία προβλέπονται από τον νόμο. Από την Αστυνομία αντίστοιχα πάταξη του φαινομένου των βαρελόσκυλων, πάταξη της κακοποίησης, πάταξη της εγκατάλειψης, επιβολή όλων των προστίμων που προβλέπει ο νόμος, ζητάμε γενική συστράτευση των συμπολιτών μας προκειμένου να κάνουμε το Ρέθυμνο πόλη των γραμμάτων και των τεχνών και όχι πόλη ντροπής, αδιαφορίας προσπεράσματος. Οι επισκέπτες που έρχονται το διάστημα των καλοκαιρινών μηνών τα βλέπουν και αποτελούν τη χειρότερη διαφήμιση και για την πόλη και για την χώρα. Εμείς πιστεύουμε και έχουμε αυτό το όνειρο να κάνουμε την πρώτη πόλη στην Ελλάδα χωρίς αδέσποτα».
Από την πλευρά του Δήμου ο Βασίλης Θεοδωράκης, αντιδήμαρχος, ανέφερε πως υπάρχει μνημόνιο συνεργασίας του Δήμου με τα φιλοζωικά σωματεία και πως λειτουργεί στο Ζουρίδι κτηνιατρείο, όπου και γινόταν οι στειρώσεις: «Έχουμε υπογράψει ένα μνημόνιο συνεργασίας με τα δύο φιλοζωικά σωματεία, τα οποία έχουν την υποχρέωση να τα μαζεύουν και να τα πηγαίνουν στο κτηνιατρείο που λειτουργεί. Προσπαθούν τα σωματεία να εξασφαλίσουν την υιοθεσία τους και έτσι μειώνουμε το πρόβλημα των αδέσποτων. Είναι δύσκολο να βρούμε χώρο φιλοξενίας -είδαμε τι γίνεται και στο Ηράκλειο όπου λειτουργεί ένας τέτοιος χώρος και όπου το ένα ζώο τρώει το άλλο και εμείς σαν Δήμος αποφεύγουμε αυτή την ενέργεια. Σκεφτόμαστε να βρούμε ένα χώρο για να μένουν προσωρινά τα ζώα και από εκεί να φεύγουν κατευθείαν για υιοθεσία. Εμείς, σαν Δήμος για να μαζέψουμε τα αδέσποτα κυνηγάμε τα δεσποζόμενα ως προς το αν έχουν τσιπ σε συνεργασία με Αστυνομία και Λιμενικό που κάνουν ελέγχους στους δρόμους. Οπότε όποιος έχει δεσποζόμενο που δεν έχει τσιπ βεβαιώνεται παράβαση. Εφόσον το τσιπάρει, αίρεται η παράβαση και έτσι γνωρίζουμε τι γίνεται. Σε σχέση με τη διαχείρισή τους οι ίδιοι οι κτηνίατροι δίνουν στους πελάτες τους κουτί με σακουλάκια μιας χρήσης, τα οποία βάζουν στην αλυσιδούλα των σκύλων τους. Το να βάλουμε σε δημόσιους χώρους σταντ με σακουλάκια θεωρούμε ότι δεν έχει νόημα, αφού λόγω των βανδαλισμών την επόμενη μέρα δεν θα υπάρχουν».
Στην τοποθέτησή του ο επικεφαλής της δημοτικής παράταξης «Ρέθυμνο Αξίζεις» Θ. Νίνος υποστήριξε ότι υπάρχει δυνατότητα από τα δημοτικό ταμείο να διατεθούν χρήματα για τη διαχείριση των αδέσποτων και το πρόβλημα να τεθεί σε προτεραιότητα για την δημοτική αρχή. Σχετική παρέμβαση για το θέμα είχε κάνει στο δημοτικό συμβούλιο τον περασμένο Μάρτιο με μια σειρά προτάσεων, όπως ίδρυση και λειτουργία καταφυγίου ζώων συντροφιάς σε συνεργασία με ενδιαφερόμενα φιλοζωικά σωματεία και εθελοντές, την παροχή οικονομικής βοήθειας από τον Δήμο προς τους εθελοντές και άμεσης λειτουργίας του Δημοτικού Κτηνιατρείου Ρεθύμνης, με παράλληλη αξιοποίηση της ΕΔΚΕ (Εθελοντικής Δράσης Κτηνιάτρων Ελλάδας), την δημιουργία ηλεκτρονικής βάσης ιδιοκτητών και δεσποζόμενων ζώων, την έναρξη, σε συνεργασία με το Τμήμα Παιδείας, ολοκληρωμένου προγράμματος εκπαίδευσης, ενημέρωσης, επιμόρφωσης και προαγωγής της φιλοζωίας, την μείωση 30% στα τιμολόγια ύδρευσης σε φυσικά πρόσωπα που υιοθετούν αδέσποτα ζώα που έχουν περισυλλεγεί από τον Δήμο, μετά από την εφαρμογή των από τον νόμο προβλεπόμενων διαδικασιών υιοθεσίας, αλλά και να αναπτυχθεί συνεργασία με εταιρείες για χορηγία φαρμάκων και τροφών για την εύρυθμη λειτουργία καταρχήν του καταφυγίου, ώστε να επιτευχθεί η ελάχιστη δυνατή επιβάρυνση του προϋπολογισμού του Δήμου.
Οι δράσεις του σωματείου «Νοιάζομαι»
Το Σωματείο «Νοιάζομαι» συμπλήρωσε τρία χρόνια ζωής. Αποτελείται από ανθρώπους ευαισθητοποιημένους που περιέθαλπαν αδέσποτα και ενώθηκαν από την αγάπη τους για τα ζώα και επιθυμούν να συμβάλλουν στην ενημέρωση και ευαισθητοποίηση της τοπικής κοινωνίας για την αρμονική συμβίωση με τα αδέσποτα και τα δεσποζόμενα. Οι δράσεις του σωματείου μέχρι σήμερα είναι οι παρακάτω:
1. Καμπάνιες ενημέρωσης για την περισυλλογή περιττωμάτων των δεσποζόμενων ζώων και καθαρισμού της παραλίας.
2. Ημερίδες ενημέρωσης για την στείρωση και τους κανόνες ευζωίας σε συνεργασία με τους κτηνιάτρους.
3. Επισκέψεις για ενημέρωση σε νηπιαγωγεία και δημοτικά σχολεία του Δήμου.
4. Διοργάνωση ψυχαγωγικών events με στόχο την οικονομική ενίσχυση του σωματείου.
5. Εκδήλωση σε συνεργασία με τη Σχολή Δοκίμων Αστυφυλακών και την πρόεδρο της Πανελλήνιας Φιλοζωικής και Περιβαλλοντικής Ομοσπονδίας για την παρουσίαση του νομικού πλαισίου, που αφορά τα αδέσποτα και τα δεσποζόμενα.
6. Κάθε Σάββατο στην πλατεία του Αγνώστου Στρατιώτη γιορτές υιοθεσίας.
7. Γίνονται καταγγελίες για κακοποίηση και με εισαγγελική απόφαση έχουν απομακρυνθεί τα ζώα αυτά από τους ιδιοκτήτες τους.
8. Μέσα σε 3 χρόνια βρήκαν σπίτι περίπου 350 πρώην αδέσποτα σκυλιά τα οποία υιοθετήθηκαν νόμιμα.