Ο ΝΕΑΡΟΣ ΦΟΡΓΟΥΟΡΝΤ ΥΠΕΣΤΗ ΔΙΑΣΤΡΕΜΜΑ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΦΙΛΙΚΟ ΤΗΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΤΑΤΑ ΘΑ ΧΑΣΕΙ ΤΗΝ Α’ ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑΤΟΣ ΕΦΗΒΩΝ
Σοκ με Χαραλαμπόπουλο
Tου ΝΙΚΟΥ ΤΖΑΝΕΤΑΚΗ
Τα απρόοπτα δεν λένε να αφήσουν σε ησυχία τις Εθνικές ομάδες μπάσκετ. Παραμονές του περυσινού Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος Νέων Ανδρών ο Ιωάννης Παπαπέτρου τραυματιζόταν και έβγαινε νοκ άουτ. Η τύχη γύρισε ξανά την πλάτη στην Εθνική, ξανά στο Ηράκλειο, μόλις 3 ημέρες πριν την πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Εφήβων. Ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος υπέστη διάστρεμμα στο τελευταίο φιλικό απέναντι στις Η.Π.Α. και πιθανότατα θα χάσει την Α’ φάση της διοργάνωσης.
Ο 18χρονος φόργουορντ και εκ των ηγετών της Εθνικής στάθηκε άτυχος σε μία προσπάθειά, αλλά ευτυχώς γλίτωσε τα χειρότερα και δη ένα κάταγμα. Το τεχνικό επιτελείο της Εθνικής δεν θα ρισκάρει σε καμία περίπτωση με τη συμμετοχή του και ο Ηλίας Παπαθεοδώρου θα τον χρησιμοποιήσει μόνο όταν είναι 100% έτοιμος. Χαρακτηριστικά τόνισε: «Είναι νωρίς για να πω κάτι συγκεκριμένο. Το σημαντικό πρώτα απ’ όλα για το παιδί είναι ότι δεν υπάρχει κάποιο κάταγμα, κάποιο οστικό οίδημα στον αστράγαλό του ή κάποια σοβαρή ρήξη. Είναι ένα διάστρεμμα όμως το οποίο θα χρειαστεί κάποιο χρόνο θεραπείας. Από την πρώτη στιγμή κινητοποιήθηκε όλο το ιατρικό επιτελείο, οι άνθρωποι εδώ στο Ηράκλειο και τους ευχαριστούμε πάρα πολύ για το ενδιαφέρον που έδειξαν για την περίπτωση του Βασίλη. Είναι όλοι πάνω από το παιδί και οι γιατροί και οι φυσιοθεραπευτές μας θα κάνουν ό,τι είναι δυνατόν ώστε ο Βασίλης να γυρίσει όσο πιο γρήγορα και το κυριότερο με ασφάλεια πίσω. Είναι ένα παιδί 18 χρονών. Πρώτα πρέπει να γίνει καλά. Δεν θα διακινδυνεύσουμε πράγματα για τον Βασίλη. Έχει μια πολύ μεγάλη καριέρα μπροστά του. Είναι πολύ σημαντικός για την ομάδα μας, αλλά πάνω απ’ όλα είναι η υγεία του αθλητή».
Η απουσία του Χαραλαμπόπουλου ήρθε να προστεθεί στην επίσης πάρα πολύ σημαντική του Αντώνη Κόνιαρη. Κοινώς δύο αθλητών που προορίζονταν για βασικοί και με πρωταγωνιστικό ρόλο.
Καλή εικόνα της Εθνικής απέναντι στις Η.Π.Α. – Το βλέμμα στρέφεται πλέον στην Κορέα
Η Ελλάδα έδωσε τον τελευταίο αγώνα πριν την πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Εφήβων, που ως γνωστόν θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο από τις 27 Ιουνίου έως τις 5 Ιουλίου. Το συγκρότημα του Ηλία Παπαθεοδώρου αντιμετώπισε τις Η.Π.Α., σ’ ένα ματς που είχε τον χαρακτήρα της «πρόβας τζενεράλε».
Η Ελλάδα μπορεί να ηττήθηκε με 82-90, αλλά έδειξε πολύ καλά στοιχεία και η εικόνα της ήταν άκρως ενθαρρυντική. Ο Δημήτρης Σταμάτης ηγήθηκε της επίθεσης με 29 πόντους, ενώ από 10 πέτυχαν οι Παπαγιάννης, Σκουλίδας.
Πλέον, το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στρέφει την προσοχή του στην πρεμιέρα του Σαββάτου, έχοντας ως στόχο τη νίκη απέναντι στην Κορέα. Η Ελλάδα διαθέτει εξαιρετική ομάδα, με παίκτες που αγωνίζονται πολλά χρόνια μαζί και γνωρίζουν ο ένας το παιχνίδι του άλλου. Οι βλέψεις είναι υψηλές και οι φίλαθλοι της Κρήτης καλούνται να την ενισχύσουν στην προσπάθεια για διάκριση.
Διαιτητές: Μαλαμάς, Χαλαμπαλάκης, Μακρής.
Τα δεκάλεπτα: 24-22, 40-36, 61-58, 82-90.
ΕΛΛΑΔΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Τολιόπουλος 2, Λούντζης 5, Κώττας, Ντόρσεϊ 7, Μήτογλου 8, Μουράτος, Σκουλίδας 10, Τσαλμπούρης 5, Μπιλλής, Σταμάτης 29, Παπαγιάννης 10, Χαραλαμπόπουλος 6.
ΗΠΑ (Μίλερ): Έβανς, Μπιμπς 3, Φέργκιουσον 6, Μπράνσον 15, Τρίερ 2, Τζάκσον 11, Τέιτουμ 5, Πικ 13, Γκιλς 12, Σουάνιγκαν 16, Ονουάκου 3, Βελς 4.
Βασίλης Μουράτος: «Παίρνουμε δύναμη από τον κόσμο»
Ο νεαρός γκαρντ αναφέρθηκε στο φιλικό απέναντι στις Η.Π.Α., στον τραυματισμό του Χαραλαμπόπουλου και στο μεγάλο «όπλο» της Εθνικής.
«Το πρώτο για εμάς είναι πως είναι τιμή να εκπροσωπούμε την Εθνική ομάδα και μάλιστα στη χώρα μας. Η παρουσία του κόσμου στο φιλικό με τις Η.Π.Α. μας έδωσε δύναμη και περισσότερη ενέργεια και σίγουρα είμαστε χαρούμενοι με την εικόνα αυτή στην κερκίδα. Πιστεύω πως ο κόσμος θα είναι καταλυτικός παράγοντας για εμάς. Όλα τα παιδιά το συζητάμε και θα θέλαμε να δούμε το γήπεδο γεμάτο. Παίρνουμε δύναμη. Είναι σημαντική διοργάνωση και γίνεται ακόμη πιο σημαντική από το γεγονός ότι η διοργάνωση αυτή φιλοξενείται στη χώρα μας. Θέλουμε να τους κάνουμε όλους χαρούμενους.
Δώσαμε το 100% στο φιλικό με τις Η.Π.Α. Ο τραυματισμός του Βασίλη (σ.σ. Χαραλαμπόπουλου) μας έκανε να σαστίσουμε για μερικά λεπτά, αλλά συνεχίσαμε την προσπάθεια. Και πιστεύω ότι κάθε μέρα γινόμαστε συνολικά ως ομάδα καλύτεροι. Θέλουμε κάτι καλό, αλλά ο στόχος μας είναι και θα πρέπει να παραμείνει ο επόμενος αγώνας».