Ένα δικό του ματς άφησε να «γλιστρήσει από τα χέρια του» ο Ερμής αφού, δεχόμενος ένα γκολ στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων από τον πολύπειρο Κάμπα, ισοφαρίστηκε σε 1-1.
Οι Ρεθυμνιώτες έχασαν μια τεράστια ευκαιρία να μπουν για τα καλά στο γκρουπ των ομάδων που παραμένουν στην κατηγορία, αφού θα μπορούσε κάλλιστα να βρεθεί στην 7η θέση. Για την ώρα, παραμένει κάτω από τη διακεκαυμένη ζώνη, αλλά συνεχίζει να το παλεύει καθώς υπάρχει άπλετος χρόνος για συνεχίσει την σταθερά ανοδική του πορεία.
Στον Ερμή, θα πρέπει να τα έχουν με την τύχη τους αλλά και με το γεγονός ότι τέτοιες ευκαιρίες δεν θα πρέπει να πηγαίνουν χαμένες. Κι αυτό γιατί α) στο 31′ ο Κάμπας έχασε πέναλτι για τον Ηλυσιακό, β) στο 60′ ο Ευαγγέλου αποβλήθηκε, γ) στο 77′ ο Ερμής κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε σ’ αυτό αλλά δ) στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων δεν επιτρέπεται να τρώει γκολ όταν κυνηγά την παραμονή.
Ο Ερμής έδειξε ότι θέλει το ματς και μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, αλλά είναι γεγονός ότι δεν είχαμε ιδιαίτερα καλές φάσεις είτε από τον έναν, είτε από τον άλλο αντίπαλο.
Ο Κοζανίδης είχε ένα καλό φάουλ, το οποίο δεν ανησύχησε τον Νικολάου, ενώ το ίδιο συνέβη στο 28′ όταν ο Στρατάκης έπραξε ανάλογα.
Στο 31′ ο Κάμπας έστειλε την μπάλα άουτ στο πέναλτι που κέρδισε ο Ιωαννίδης, αλλά οι γηπεδούχοι έψαχναν τον καλό τους εαυτό ακόμη κι όταν ξεκίνησε το β’ ημίχρονο.
Εκεί που όλα έδειχναν να στραβώνουν, ιδίως όταν αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Ευαγγέλου, οι γηπεδούχοι έδειξαν να πεισμώνουν και ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους.
Στο 77′ είχαμε νέο πέναλτι αλλά αυτή τη φορά για τον Ερμή. Ο Βαρούχας ήταν αυτός που το κέρδισε και ο ίδιος αποδείχθηκε ψύχραιμος από την άσπρη βούλα. Το 1-0 έφερε ενθουσιασμό και αρκετή πίεση τους κιτρινόμαυρους.
Κι ενώ ο Ηλυσιακός ήθελε να πιέσει, σ’ ένα κόρνερ όπου είχε κατέβει να σκοράρει ακόμα και ο τερματοφύλακας Νικολάου, ο Ερμής λίγο έλειψε να βάλει ένα γκολ από το ένα τέρμα στο άλλο. Ο Νικολάου έχασε την μπάλα την ώρα που προσπαθούσε να κάνει τρίπλες και ο Πλουσής από μακριά δεν κατόρθωσε να πετύχει το γκολ της χρονιάς με την μπάλα να φεύγει σαδιστικά άουτ.
Αντ’ αυτού, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν τον χρόνο, ανοίχτηκαν από τα δεξιά και στην παράλληλη πάσα του Στρατάκη, ο Κάμπας από κοντά χάρισε με εύκολο πλασέ το χρυσό βαθμό στον Ηλυσιακό.
ΕΡΜΗΣ ΖΩΝΙΑΝΩΝ: Βλάχος, Σταυράκάκης, Κοζορώνης (60′ Βαρούχας), Κανδυλάκης, Κάββαλος, Αριστιενίδης, Πρινιανάκης (46′ Γκούγκας), Κοζανίδης (71′ Ρουμπάκης), Γκουτσέλης, Πλουσής, Ευαγγέλου .
ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Νικολάου, Μητσόπουλος, Ιωαννίδης, Καραπιπέρης, Σίσκος, Αμανατίδης, Τζώρτζης, Πλέγκας, Στρατάκης, Μασούρας (65′ Κωνσταντίνου), Κάμπας
Σουτζής: «Θα πρέπει να ψάξουμε αλλού τους χαμένους βαθμούς»
Οι διακυμάνσεις που εμφάνισε ο Ερμής στην απόδοσή του, έδωσε δικαίωμα στον Ηλυσιακό να φύγει με το θετικό αποτέλεσμα. Ο κ. Σουτζής έκανε τη δική του κριτική και υποσχέθηκε ότι οι βαθμοί που χάθηκαν μέσα στα Ζωνιανά θα έρθουν σ’ ένα από τα επόμενα εκτός έδρας.
«Ξεκινήσαμε πάρα πολύ καλά, στο πρώτο 15λεπτο ήμασταν πάρα πολύ καλοί. Για έναν ανεξήγητο λόγο, από εκεί και πέρα μέχρι το 60′ ήμασταν κακοί. Η συνέχεια ήταν και πάλι διαφορετική καθώς από την αποβολή και μετά κυριαρχήσαμε πετυχαίνοντας το γκολ, ενώ είχαμε δοκάρι και κάναμε ευκαιρίες!
Όταν αγωνιστήκαμε με 10 παίκτες, άλλαξε η εικόνα μας και ήμασταν καλύτεροι. Σ’ εκείνο το διάστημα δώσαμε ό,τι μπορούσαμε. Σε μια ανύποπτη στιγμή δεχθήκαμε το γκολ. Θα ψάξουμε τους δύο χαμένους βαθμούς στο επόμενο παιχνίδι».
Τα αποτελέσματα της 17ης αγωνιστικής:
Αγιος Νικόλαος – Αιγάλεω 3 – 1
ΑΕ Κηφισιάς – Ηρόδοτος 4 – 1
ΑΟ Περιστερίου – Περαμαϊκός 1 – 2
Κυανούς Αστήρ Βάρης – ΑΟ Τριγλίας Ραφήνας 0 – 2
Μανδραϊκός – Πανναξιακός 1 – 1
Ερμής Ζωνιανών – Ηλυσιακός 1 – 1
Θύελλα Ραφήνας – ΑΕΚ (αναβλήθηκε για τις 23/2)
Η βαθμολογία
Ομάδα Β. Τερμ. Ν-Ι-Η
1. ΑΕΚ 38 46-7 13-2-0
2. ΑΕ Κηφισιάς 30 32-20 9-3-4
3. Ηρόδοτος 29 26-21 9-2-5
4. ΑΟ Τριγλίας Ραφήνας 25 21-13 6-7-3
5. Ηλυσιακός 24 22-21 7-3-5
6. Μανδραϊκός 24 15-20 6-6-4
7. Κυανούς Αστήρ Βάρης 23 16-12 6-5-5
8. Ερμής Ζωνιανών 20 18-17 5-5-6
9. Αιγάλεω 19 17-20 5-4-7
10. ΠΑΟ Κρουσσώνος 17 19-27 4-5-6
11. Περαμαϊκός 17 15-26 5-2-9
12. ΑΟ Περιστερίου 16 14-25 4-4-8
13. Θύελλα Ραφήνας 14 15-19 4-2-9
14. Άγιος Νικόλαος 13 16-31 3-4-9
15. Πανναξιακός 12 10-23 2-6-8
Η επόμενη (18η) αγωνιστική:
Μανδραϊκός – Ερμής Ζωνιανών
Ηλυσιακός – ΠΑΟ Κρουσσώνα
Πανναξιακός – Θύελλα Ραφήνας
ΑΕΚ – ΑΟ Περιστερίου
Τριγλία Ραφήνας – Κηφισιά
Περαμαϊκός – Άγιος Νικόλαος
Αιγάλεω – Ηρόδοτος
Ρεπό: Αστέρας Βάρης