Το πρόγραμμα του Ρέθυμνο Cretan Kings, «Σουτάκι στην Κρήτη», έκανε πρεμιέρα και μέλη της ομάδας επισκέφθηκαν το 1ο Δημοτικό Σχολείο Περάματος.
Μετά από πρόσκληση της Διεύθυνσης και του Συλλόγου Γονέων του σχολείου και στο πλαίσιο της ημέρας σχολικού αθλητισμού, παίκτες και άνθρωποι της ομάδας επισκέφθηκαν το σχολείο του Μυλοποτάμου, που γέμισε με παιδιά, δασκάλους και γονείς.
Οι αθλητές Ντέγιαν Κράβιτς, Χριστόφορος Ραζής και Εβάλντας Ζάμπας έπαιξαν μπάσκετ με τα παιδιά, μοίρασαν αυτόγραφα και τους έδωσαν συμβουλές για την σωστή διατροφή, την υγιεινή ζωή και τον αθλητισμό γενικότερα. Τους αθλητές συνόδευσαν ο τεχνικός διευθυντής Γιώργος Κούμουλος, η υπεύθυνη Δημοσίων Σχέσεων Φωτεινή Παπαδοπετράκη, ο προπονητής των τμημάτων υποδομών Ρέθυμνο BC Αντώνης Νταλιάνης και ο Νίκος Τζανιδάκης από το γραφείο Τύπου. Σαφώς και το «παρών» έδωσε η μασκότ, ο «Αγορίνος», που δέχθηκε τα πειράγματα των μικρών του φίλων.
Επίσης, η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings προσκάλεσε μαθητές, δασκάλους και γονείς στον σαββατιάτικο αγώνα κόντρα στο Λαύριο, στις 17:00 στο «Μελίνα Μερκούρη». Τέλος, η ρεθεμνιώτικη ΚΑΕ σε ανακοίνωσή της τονίζει «Η ΚΑΕ Ρέθυμνο Cretan Kings ευχαριστεί θερμά τον διευθυντή του 1ου Δημοτικού Σχολείου Περάματος κ. Γιάννη Βουμβουλάκη, τους δασκάλους και τους γονείς για την πρόσκληση και την άψογη φιλοξενία».