Το Σάββατο 6 Δεκεμβρίου 2014 έγινε στο Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Ρεθύμνου (ΕΚΦΕ) στην Αργυρούπολη, ο τοπικός διαγωνισμός πειραματικών εφαρμογών EUSO 2015.
Ο διαγωνισμός έγινε μεταξύ ομάδων μαθητών που εκπροσωπούσαν Λύκεια του Νομού μας, και διαγωνιστήκαν σε εργαστηριακές εφαρμογές στη Φυσική, στη Χημεία και στη Βιολογία.
Έλαβαν μέρος τα εξής Λύκεια:
• Το 1ο Γενικό Λύκειο με τους μαθητές:
– Ζαμπετάκης Κωνσταντίνος.
– Σπυνθουράκης Χρήστος.
– Σταγάκη Ευγενία.
• Το 2ο Γενικό Λύκειο με τους μαθητές/τριες:
– Γαλλιάκης Κώστας.
– Καλλιγίαννης Πρόδρομος.
– Φύτρου Ελένη.
• Και το Πειραματικό Λύκειο με τις μαθήτριες:
– Κωστάκη Εύα
– Μαρκαντέ Αθηνά
– Τσουδερού Κωνσταντίνα.
Οι μαθητές/τριες διαγωνίστηκαν με μεγάλη επιτυχία, σε αυξημένης δυσκολίας εργαστηριακές εφαρμογές.
Τα θέματα στη φυσική επεξεργάστηκε και αξιολόγησε ο Γιώργος Φωτεινάκης, Φυσικός και ο Μιλτιάδης Τσίγκρης, χημικός, στη βιολογία ο Κωνσταντίνος Βενέτης, βιολόγος και στη χημεία ο Χρήστος Μάντζιος, χημικός και ο Μιλτιάδης Τσίγκρης, χημικός.
Η επιτροπή πραγματικά δυσκολεύτηκε να επιλέξει, την ομάδα του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Κρήτης ως την καλύτερη για την εκπροσώπηση του Νομού μας στον Πανελλήνιο Διαγωνισμό.
Θα θέλαμε να συγχαρούμε όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες για τη συμμετοχή τους και τις επιδόσεις τους, και ιδιαίτερα τους μαθητές του Πειραματικού Λυκείου του Πανεπιστημίου Κρήτης που πρώτευσαν.
* Ο Μιλτιάδης Τσίγκρης είναι χημικός, υπεύθυνος του ΕΚΦΕ Ρεθύμνου