Φαρδιά πλατιά έβαλαν την σφραγίδα τους οι 8 αθλητές-τριες του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου στο Χειμερινό πρωτάθλημα κολύμβησης Παμπαίδων-Παγκορασίδων Α’-Β’ Νοτίου Ελλάδος. Οι Ρεθεμνιώτες-ισσες επέστρεψαν από την Αθήνα με δύο μετάλλια, με δύο προκρίσεις σε τελικά αγωνισμάτων και με μία σειρά από ατομικά ρεκόρ και αξιόλογες επιδόσεις, αφήνοντας απόλυτα ικανοποιημένο τον προπονητή τους Στέφανο Κατσιλιάνο.
Στους αγώνες που πραγματοποιήθηκαν στο κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ συμμετείχαν αθλητές-τριες (13-14 ετών) από σωματεία της Κρήτης, της Στερεάς Ελλάδας, της Πελοποννήσου και νησιών του Αιγαίου. Το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό και οι κολυμβητές-τριες του ΝΟΡ κατάφεραν να διακριθούν και συνάμα κέρδισαν τις εντυπώσεις.
Μεγάλη πρωταγωνίστρια ήταν η Θεοδώρα Ντρίνιτς. Η 13χρονη κολυμβήτρια του ΝΟΡ πανηγύρισε την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου στα 50μ. ελεύθερο Παγκορασίδων Β’, σημειώνοντας την κορυφαία φετινή επίδοση στη χώρα μας. Επίσης, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο και την 2η θέση στα 50μ. πεταλούδα. Ακόμα, τερμάτισε 4η στα 100μ. ελεύθερο και συνάμα βελτίωσε τις ατομικές επιδόσεις της και στα τρία παραπάνω αγωνίσματα. Δίχως καμία αμφιβολία απέδειξε πως συγκαταλέγεται στις κορυφαίες αθλήτριες στην χώρα μας στην ηλικίας της.
Από κει και πέρα, στα τελικά των αγωνισμάτων τους προκρίθηκαν δύο ακόμα κολυμβητές του ΝΟΡ. Ο 13χρονος Δημήτρης Καφφάτος κατέκτησε την 7η θέση στα 100μ. ύπτιο και την 8η στα 200μ. ύπτιο Παμπαίδων Β’. Η Στέλλα Ρινάκη τερμάτισε 8η στα 200μ. μικτής ατομικής Παγκορασίδων Α’.
Επίσης, αξιόλογες επιδόσεις και βελτιώσεις των ατομικών τους ρεκόρ πέτυχαν οι: Αναστασία Τζέρα, Μαριγιάννα Δροσάκη, Σταμάτης Γαβαλάς, Νίκος Φραγκιαδάκης και Κωνσταντίνος Σποντιδάκης. Από την άλλη, ο 14χρονος Παντελής Αποστολάκης δεν ταξίδεψε στην Αθήνα λόγω ασθένειας και ενώ συγκαταλεγόταν στους υποψηφίους για σημαντικές διακρίσεις. Μάλιστα ο ΝΟΡ σε ανακοίνωσή του τόνισε: «Του ευχόμαστε περαστικά και το καλοκαίρι να είναι δυνατός και διπλά τυχερός στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα».
Τέλος, την αποστολή συνόδευσαν στην Αθήνα ο έφορος του κολυμβητικού τμήματος Δημήτρης Μοναχός και φυσικά ο προπονητής της ομάδας Στέφανος Κατσιλιάνος.
Τα βλέμματα στο αντίστοιχο πρωτάθλημα Παίδων-Κορασίδων και Εφήβων-Νεανίδων
Τα αγωνιστικά τμήματα του ΝΟΡ συνεχίζουν τις υποχρεώσεις τους και η «σκυτάλη» περνάει στις κατηγορίες Παίδων-Κορασίδων, Εφήβων-Νεανίδων και δη στο αντίστοιχο Χειμερινό πρωτάθλημα. Οι αγώνες θα διεξαχθούν το τριήμερο 17-19 Φεβρουαρίου. Ο Ρεθεμνιώτικος Όμιλος θα συμμετάσχει με τους παρακάτω 9 κολυμβητές: Μάριο Μπράνιστε, Δαυίδ Ασμαριάν, Μάριος Κουρμούλης, Γιώργος Λιανδρής, Σοφία Κουλάκη, Ευδοξία Μανωλακάκη, Γκλόρια Κόουλμαν, Αριέτα Μπουτζούκα και Αλίκη Γιαννούλη.