Σπουδαίο ραντεβού στίβου πραγματοποιείται σήμερα στο Εθνικό Στάδιο Χανίων «Έλενα Βενιζέλου», με την παρουσία διακεκριμένων αθλητών από την Ελλάδα και το εξωτερικό. Τα «Χανιά 2016» αναμένεται να συγκεντρώσουν και φέτος τα βλέμματα των φίλων του κλασικού αθλητισμού, με τους αγώνες να εντάσσονται στους αγώνες-κριτήρια για την επίτευξη ορίων για τις μεγάλες διεθνείς διοργανώσεις του καλοκαιριού.
Συγκριμένα, θα συμμετέχουν αθλητές από όλη την Ελλάδα, την Κύπρο, την Ρουμανία και την Βουλγαρία, με επικεφαλής γνωστά ονόματα όπως ο Κώστας Δουβαλίδης, οι αδελφές Βασιλείου, ο Δημήτρης Τσιάμης, το νέο μεγάλο αστέρι του άλματος σε μήκος Μίλτος Τεντόγλου, οι Κύπριες Ραμόνα Παπαϊωάννου και Ελένη Αρτυματά, ο δισκοβόλος Γιώργος Τρέμος, η ήδη προκριθείσα για τους Ολυμπιακούς αγώνες Χρυσούλα Αναγνωστοπούλου. Η έναρξη των αγώνων θα γίνει στις 15:00 και η λήξη στις 19:20, ενώ τις πρωινές ώρες θα πραγματοποιηθούν αγωνίσματα για τις αναπτυξιακές κατηγορίες, τους αθλητές και αθλήτριες μικρών ηλικιών.
Η 6η αθλητική συνάντηση στίβου «Χανιά 2016» είναι αφιερωμένη στην μνήμη της Έλενας Βενιζέλου και διοργανωτής είναι ο Γ.Σ. «Ελευθέριος Βενιζέλος». Επίσης, πραγματοποιείται με τη συνδιοργάνωση της Περιφέρειας Κρήτης, της Περιφερειακής Ενότητας Χανίων, της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Κρήτης, του Ιδρύματος Ερευνών και Μελετών «Ελ. Βενιζέλος», ΕΑΚ Χανίων και την στήριξη του ΣΕΓΑΣ.