Με μία πολύ σημαντική νίκη έκανε ποδαρικό στο νέο έτος η Ακαδημία. Η ρεθεμνιώτικη ομάδα επικράτησε με 72-78 του Δειλινού, παίρνοντας τη ρεβάνς για τη μοναδική ήττα που έχει υποστεί στο ανδρικό πρωτάθλημα μπάσκετ της ΕΚΑΣΚ. Το συγκρότημα του Βαγγέλη Θεοδωρουλάκη παρέμεινε μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα και συνάμα έκανε ακόμα ένα βήμα για την πρωτιά της κανονικής περιόδου.
Επίσης, εξαιρετικό ήταν το Σαββατοκύριακο για τις ρεθεμνιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα υποδομής της ΕΚΑΣΚ, μιας και ολοκλήρωσαν τις υποχρεώσεις τους με το απόλυτο των νικών.
Οι Νεανίδες του Αρκαδίου επικράτησαν του ΟΦΗ με 35-48, οι Παίδες του Ρέθυμνο BC πανηγύρισαν σπουδαίο «διπλό» επί του Εργοτέλη με 56-68. Οι Κορασίδες του Αρκαδίου δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση του ΟΑ Χανίων με 49-29 και τέλος, στην Β’ κατηγορία Παίδων, το Ρέθυμνο BC 2 νίκησε με 58-53 τον Πλατανιά και η Ακαδημία με 56-29 τον ΟΦΗ 2.
Τα αποτελέσματα των ρεθεμνιώτικων ομάδων στην ΕΚΑΣΚ
Ανδρών: Δειλινό – Ακαδημία Ρεθύμνου 72-78
Νεανίδων: ΟΦΗ – Αρκάδι 35-48
Παίδων Α’: Εργοτέλης – Ρέθυμνο BC 56-58
Κορασίδων: Αρκάδι – ΟΑ Χανίων 49-29
Παίδων Β’: Ρέθυμνο BC2 – Πλατανιάς 58-53, Ακαδημία Ρεθύμνου – ΟΦΗ2 56-29
Χωρίς νίκη οι ρεθεμνιώτικες ομάδες στην ΕΣΠΕΚ
Χωρίς νίκη έμειναν οι ρεθεμνιώτικες ομάδες στα πρωταθλήματα βόλεϊ της ΕΣΠΕΚ. Οι Γυναίκες του Αρκαδίου ηττήθηκαν με 1-3 από τον ΣΦΠ Χανίων, οι Κορασίδες του Νέου ΟΠΕΡ με 0-3 σετ από τον ΣΦΠ Χανίων και οι αντίστοιχες του Αρκαδίου με 3-0 σετ από τον Κύδωνα. Τέλος, οι Παίδες του Νέου ΟΠΕΡ γνώρισαν την ήττα με 3-0 σετ από την ΓΕΗ 1.
Τα αποτελέσματα των ρεθεμνιώτικων ομάδων στην ΕΣΠΕΚ
Γυναικών: Αρκάδι – ΣΦΠ Χανίων 1-3
Κορασίδων: Νέος ΟΠΕΡ – ΣΦΠ Χανίων 0-3, Κύδων2 – Αρκάδι 3-0
Παίδων: ΓΕΗ1 – ΟΠΕ Ρεθύμνου 3-0