Το Τμήμα Τουριστικών Επαγγελμάτων της Σχολής Grant πραγματοποίησε επισκέψεις σε σχολεία του Ρεθύμνου κατά την περίοδο των Εορτών, για ακόμη μία χρονιά.
Οι μικροί μαθητές υποδέχτηκαν με χαρά τους σεφ και τους σπουδαστές της Σχολής και έφτιαξαν μαζί τους διάφορες γλυκές και αλμυρές δημιουργίες. Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να βιώσουν τη διαδικασία της δημιουργίας με την καθοδήγηση και τη βοήθεια των σεφ, δείχνοντας ιδιαίτερο ζήλο, προσοχή και αγάπη. Έμαθαν για τις πρώτες ύλες, για τη χρήση εργαλείων της κουζίνας και μικρές συμβουλές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής. Στο τέλος τα παιδιά γεύτηκαν με ενθουσιασμό τους καρπούς των κόπων τους.
Τα σχολεία γέμισαν με φαντασία, κέφι, χαμόγελα, μυρωδιές κι αρώματα μέσα σε ένα περιβάλλον ευχάριστο και δημιουργικό που κυριαρχούσε η ομαδικότητα, η συνεργασία και τα παιδικά χαμόγελα.
«Η Σχολή Grant γνωρίζοντας τη σπουδαιότητα της βιωματικής μάθησης, ιδιαίτερα στα μικρά παιδιά, συμμετέχει σε δράσεις σχολείων της πόλης που έχουν σκοπό να αναπτύξουν τη φαντασία, τη δημιουργικότητα και το πνεύμα ομαδικότητας των μαθητών», αναφέρεται σε σχετική ανακοίνωση της διεύθυνσης της Σχολής, η οποία ευχαριστεί θερμά τους δασκάλους, τους γονείς και τους μαθητές των σχολείων και εύχεται σε όλους Χρόνια Πολλά με Υγεία!