Την 5η θέση της Πανελλήνιας κατάταξης κατέλαβαν οι Νέες Γυναίκες του ΝΟΡ, αποδεικνύοντας πως βρίσκονται στην ελίτ της ελληνικής υδατοσφαίρισης. Οι Ρεθεμνιώτισσες αγωνίστηκαν με την ομάδα των Νεανίδων, πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις σε όλα τα παιχνίδια της τελικής φάσης.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είχε απολογισμό 2 νίκες (18-10 τον Νηρέα Χαλανδρίου, 12-7 τον Ηρακλή) και 2 ήττες (9-4 από την Γλυφάδα και 5-0 ά.α. με τον Ολυμπιακό) στα ματς του ομίλου. Οι Ρεθεμνιώτισσες δεν παρευρέθηκαν στο παιχνίδι με τις «ερυθρόλευκες» και τους αφαιρέθηκε 1 βαθμός. Με 5 βαθμούς κατέκτησαν την 3η θέση του Β’ ομίλου.
Οι περισσότερες ομάδες της τελικής φάσης διέθεταν και Νέες Γυναίκες στα ρόστερ τους και ουσιαστικά αυτό έκανε τη διαφορά. Ο ΝΟΡ συνάντησε τον Τρίτωνα Αμαρουσίου στο χιαστί για τις θέσεις 5-6, επικρατώντας με 19-9 και κατακτώντας την 5η θέση της τελικής κατάταξης.
Από κει και πέρα, πρωταθλήτρια της εν λόγω κατηγορίας αναδείχθηκε η Βουλιαγμένη, η οποία νίκησε με 7-6 τον Ολυμπιακό σ’ ένα συναρπαστικό τελικό. Την 3η θέση κατέκτησε η Γλυφάδα, επικρατώντας με 17-4 στον μικρό τελικό του Εθνικού.
Κώστας Φιτσανάκης: «Ένα μεγάλο μπράβο στα κορίτσια»
Ο προπονητής του ΝΟΡ μοίρασε συγχαρητήρια στις παίκτριές του για την κατάκτηση της 5ης θέσης και για το γεγονός πως βρίσκονται σταθερά στις μεγάλες δυνάμεις της ελληνικής υδατοσφαίρισης.
«Είμαστε ικανοποιημένοι από την 5η θέση στην Πανελλήνια κατάταξη της εν λόγω κατηγορίας. Μην ξεχνάμε πως η δικιά μας ομάδα αποτελείται από Νεανίδες και όχι από Νέες Γυναίκες. Όλες οι ομάδες που βρέθηκαν στις υψηλότερες θέσεις σε σχέση με εμάς, χρησιμοποίησαν 5-6 κορίτσια της μεγαλύτερης ηλικίας και αυτό ουσιαστικά έκανε τη διαφορά.
Τα κορίτσια έδειξαν πολύ καλό πρόσωπο σε όλα τα παιχνίδια του τουρνουά. Αυτό είναι πολύ αισιόδοξο, γιατί έχουμε την Β’ φάση Νεανίδων το προσεχές Σαββατοκύριακο, όπου ουσιαστικά με την ίδια ομάδα θα διεκδικήσουμε την είσοδο στα τελικά.
Αξίζει ένα μεγάλο μπράβο στα κορίτσια, καθώς τα τελευταία χρόνια βρίσκονται σταθερά στην 5άδα στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα, γεγονός που μας κάνει αισιόδοξους και για το μέλλον της γυναικείας ομάδας».
Τα φύλλα αγώνων του ΝΟ Ρεθύμνου
2η αγ.: ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 18-10
Τα οκτάλεπτα: 6-3, 2-1, 3-4, 7-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Φ. Κυριακάκη, Μυριοκεφαλιτάκη 8, Γαγάνη 4, Λιμπιτάκη 4, Γαβαλά 1, Μπελέγρη 1, Θεοδωράκη, Καραβάνου, Σαφέτη, Μπιτσάκη.
3η αγ.: ΝΟ Ρεθύμνου – Ηρακλής 12-7
Τα οκτάλεπτα: 4-2, 0-1, 4-1, 4-3.
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Μυριοκεφαλιτάκη 3, Γαγάνη 3, Λιμπιτάκη 1, Γαβαλά 1, Μπελέγρη 4.
4η αγ.: ΝΟ Ρεθύμνου – Γλυφάδα 4-9
Τα οκτάλεπτα: 0-3, 1-2, 2-1, 1-3.
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Μυριοκεφαλιτάκη 1, Γαβαλά 1, Μπελέγρη 2.
Θέσεις 5-6: ΝΟ Ρεθύμνου – Τρίτων Αμαρουσίου 19-9
Τα οκτάλεπτα: 5-1, 3-1, 8-3, 3-4.
Οι σκόρερ του ΝΟΡ: Μυριοκεφαλιτάκη 7, Γαγάνη 2, Λιμπιτάκη 5, Γαβαλά 2, Μπελέγρη 1, Μπιτσάκη 2.
Τα αποτελέσματα του Β’ ομίλου
Κολυμβητήριο Γλυφάδας
1η αγωνιστική
Νηρέας Χαλανδρίου – Ηρακλής 8-12
Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 5-0 ά.α.
2η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 18-10
Γλυφάδα – Ολυμπιακός 3-5
3η αγωνιστική
Ηρακλής – ΝΟ Ρεθύμνου 7-12
Νηρέας Χαλανδρίου – Γλυφάδα 2-21
4η αγωνιστική
Γλυφάδα – Ηρακλής 13-4
Ολυμπιακός – Νηρέας Χαλανδρίου 12-0
5η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Γλυφάδα 4-9
Ηρακλής – Ολυμπιακός 6-13
Η τελική βαθμολογία του Β’ ομίλου
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ
1. Ολυμπιακός 12
2. Γλυφάδα 9
3. ΝΟ Ρεθύμνου 5*
4. Ηρακλής 3
5. Νηρέας Χαλανδρίου 0
* Ο ΝΟ Ρεθύμνου είχε έναν μηδενισμό και του αφαιρέθηκε ένας (-1) βαθμός.
Η τελική βαθμολογία του Α’ ομίλου
Θ. ΟΜΑΔΑ ΒΑΘΜΟΙ
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9
2. Εθνικός Πειραιά 6
3. Τρίτων Αμαρουσίου 3
4. ΝΟΒΑ 0
* Ο ΑΠΣ Οξυγόνο είχε δηλώσει ότι δεν κατεβαίνει στους αγώνες.
Χιαστί παιχνίδια (Κολυμβητήριο Πεντέλης)
Α’ ημιτελικός: Βουλιαγμένη – Γλυφάδα 12-7
Β’ ημιτελικός: Ολυμπιακός – Εθνικός 7-4
Θέσεις 5-6: Τρίτων Αμαρουσίου – ΝΟ Ρεθύμνου 9-19
Θέσεις 7-8: ΝΟΒΑ – Ηρακλής 5-0 ά.α.
Μικρός και μεγάλος τελικός Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης
Μικρός τελικός: Εθνικός – Γλυφάδα 4-17
Μεγάλος τελικός: Βουλιαγμένη – Ολυμπιακός 7-6
Η τελική κατάταξη των Νέων Γυναικών
1. Βουλιαγμένη
2. Ολυμπιακός
3. Γλυφάδα
4. Εθνικός
5. ΝΟ Ρεθύμνου
6. Τρίτων Αμαρουσίου
7. ΝΟΒΑ
8. Ηρακλής
– Νηρέας Χαλανδρίου, Οξυγόνο
Αλλαγές στο πρόγραμμα των Γυναικών και των Εφήβων
Η ΚΟΕ ανακοίνωσε τις νέες ημερομηνίες διεξαγωγής των μικρών τελικών στην Α1 πόλο Γυναικών, όπου ο ΝΟΡ αναμένεται να κοντραριστεί με τον Εθνικό για την 3η θέση της τελικής κατάταξης. Οι αγώνες, μαζί με αυτούς των τελικών, θα γίνουν στις 18, 20, 22, 24 και 25 Μαΐου. Επίσης, τα παιχνίδια του Α’ και Β’ Ομίλου Αττικής και του Ομίλου Θεσσαλονίκης για την Γ’ Φάση του πρωταθλήματος Εφήβων θα διεξαχθούν 1-3 Ιουλίου.