Στο σχεδόν γεμάτο κλειστό «Μελίνα Μερκούρη» γράφτηκε ένας παρόμοιος επίλογος με τα προηγούμενα παιγνίδια μόνο, που απέναντι στον Ίκαρο, ο οποίος έδειξε αρκετά διαβασμένος από τον κ. Καλαφατάκη, υπήρξαν τρεις διαφορετικοί συσχετισμοί.
Α) Ο αγώνας οδηγήθηκε σ’ ένα φύσικαλ γκέιμ (σ.σ. στη δύναμη) με πολύ σφιχτές άμυνες. Β) Αποτέλεσμα αυτών ήταν να υπάρξει αρκετή νευρικότητα με αρκετά φάουλ και Γ) μεγάλη αστοχία κυρίως από το τρίποντο. Οι Ρεθυμνιώτες είχαν 5/19 και του Ικάρου 8/28. Για μία ακόμη φορά πάντως, ο Νέστορας Κόμματος πέτυχε καθοριστικούς πόντους στο τέλος (το είχε κάνει τόσο με τον ΠΑΟΚ όσο κυρίως με τον Πανιώνιο).
Οι παίκτες βέβαια που ξεχώρισαν για την συνολική προσφορά τους ήταν οι Κάρτερ με 16π (5/9 διπ., 2/5 τριπ., 1, κλ., 2 ασίστ) και Μπρεντ Πέτγουεϊ με 14π. (7/12 διπ., 8 ριμπ., 3 τάπες και 2 λάθη).
Στο ματς είδαμε και τον νεοφερμένο Γκέιμπ Προύιτ, ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να δείξει πτυχές του ταλέντου του. Στα 5’38’’ που αγωνίστηκε, δεν έπιασε και δεν έδωσε ρυθμό στην ρεθυμνιώτικη ομάδα έχοντας 0/2 σουτ δύο πόντων και 0/1 τρίποντο αλλά αυτό, όπως τόνισε και ο προπονητής του Θανάσης Γιαπλές, είναι κάτι φυσιολογικό καθώς ο 27χρονος Αμερικανός χρειάζεται πίστωση χρόνου.
Το ματς πήγαινε πόντο- πόντο από την αρχή αλλά και πάλι, το Ρέθυμνο στην ουσία πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στο ποιοτικό του γ’ δεκάλεπτο. Εκεί σημείωσε μία επί μέρους διαφορά 20-10 και βρέθηκε σε θέση οδηγού.
Πριν απ’ αυτό όμως, είχαμε ένα πολύ σφιχτό α’ ημίχρονο με δυνατές άμυνες με τους Φαγιέ και Πέτγουεϊ να κοντράρονται στους αιθέρες και τον Γκίμπσον -κατά κύριο λόγο- και Βκριτς να θέτουν αρκετά ερωτήματα στην κυανόλευκη άμυνα από την περιφέρεια…
Μετά από ένα αναγνωριστικό α’ δεκάλεπτο (22-21) κι ένα ιδιόμορφο β’ με εναλλαγές στο σκορ και με τα μις-ματς να μην βγαίνουν κι από τους δύο, ο Ίκαρος αποχώρησε για το α’ ημίχρονο περνώντας στο σκορ με 32-30.
Η γ’ περίοδος ήταν μία απ’ αυτές που θύμισαν πολύ το διάστημα Δεκέμβριος-Φεβρουάριος όταν το Ρέθυμνο Aegean φρόντιζε να «τελειώνει» τα ματς αμέσως μετά το ημίχρονο. Οι Ντούβνιακ, Αγγελόπουλος, Τσόχλας όπως φυσικά και οι δύο Αμερικανοί πρώτοι σκόρερς για το Ρέθυμνο, έδωσαν πολλές λύσεις σε άμυνα κι επίθεση καθώς έφεραν το ματς τρεις φορές στα ίσια με τρία ισάριθμα τρίποντα. Οι κυανόλευκοι για ένα δεκάλεπτο, έφτιαξαν παγίδες στην άμυνα εξωθώντας τους Καλλιθεάτες σε κάμποσα λάθη (16 έναντι 10 για το Ρέθυμνο) και έτρεξαν στον αιφνιδιασμό. Η διαφορά έφτασε στο 50-42 και ο κόσμος είχε πια «ζεσταθεί» από την αβεβαιότητα του α’ ημιχρόνου.
Στο δ’ δεκάλεπτο όμως ήταν η σειρά του Ικάρου να έχει το δικό του μομέντουμ.
Πολύ γρήγορα εξαφάνισε τη διαφορά και μείωσε στους 3 (56-53). Πέντε λεπτά πριν το τέλος ο Κάρτερ έκανε το 58-53, με τον Ζόραν Βρκιτς να μειώνει σε 58-55 και ο Νέιτ Στρναντ να ισοφαρίζει με τρίποντο στην εκπνοή της επίθεσης!
Το ματς πήγαινε πόντο-πόντο μέχρι να έρθει ένα κάρφωμα από τον Πέτγουεϊ για να ανοίξει η διαφορά στους 5π. (64-59). Το θετικό αποτέλεσμα ήρθε στο τέλος όταν ο Κόμματος με ½ βολές κράτησε τη διαφορά στους 2π.
Τα δεκάλεπτα: 22-21, 30-32, 50-42, 68-66
ΡΕΘΥΜΝΟ (Γιαπλές): Χορν 2, Καλλινικίδης, Προύιτ, Αγγελόπουλος 6 (2), Τσόχλας 7, Ντούβνιακ 13 (1), Κόμματος 10, Κάρτερ 16 (2), Λάτοβιτς, Πέτγουεϊ 14.
ΙΚΑΡΟΣ (Καλαφατάκης): Στρναντ 8 (2), ΜακΝάιτ 2, Κυρίτσης 4, Βρκιτς 12 (1), Φαγιέ 14 (2), Γκίμπσον 16 (3), Γιαννακίδης, Αγαδάκος 2, Σίμτσακ 8, Αλάμπι.
Άρης -ΚΑΟΔ 85-73
Κολοσσός ΒΑΠ-Περιστέρι 77-67
Ρέθυμνο Aegean-Ίκαρος 68-66
Πανελευσινιακός-ΠΑΟΚ 67-54
Πανιώνιος-Απόλλων Πάτρας 80-78
Παναθηναϊκός-Καβάλα (ο αγώνας θα ορισθεί μετά τη σειρά των αγώνων της Γιουρολίγκας)
Ηλυσιακός-Ολυμπιακός (ο αγώνας θα ορισθεί μετά τη σειρά των αγώνων της Γιουρολίγκας)
1. Ολυμπιακός 43 21-1 1966-1504
2. Πανιώνιος 41 18-5 1790-1677
3. Παναθηναϊκός 40 18-4 1749-1350
4. ΠΑΟΚ 40 17-6 1702-1619
5. Ρέθυμνο Aegean 38 15-8 1716-1692
6. Ίκαρος 34 11-12 1641-1734
7. Απόλλων Πάτρας 33 10-13 1740-1750
8. Άρης 33 10-13 1577-1652
9. ΚΑΟΔ 31 8-15 1742-1822
10. Κολοσσός ΒΑΠ 30 7-16 1609-1713
11. Πανελευσινιακός 29 6-17 1665-1740
12. Ηλυσιακός 29 7-15 1491-1707
13. Περιστέρι 29 6-17 1569-1828
14. Καβάλα 27 5-17 1639-1808
Περιστέρι Άρης
Καβάλα Κολοσσός ΒΑΠ
Απόλλων Πάτρας Παναθηναϊκός
ΚΑΟΔ Ρέθυμνο Aegean
Ίκαρος Ηλυσιακός
Ολυμπιακός-Πανελευσινιακός (Κεκλεισμένων των θυρών)
ΠΑΟΚ-Πανιώνιος
Γιαπλές: «Κρατάμε τη νίκη και συνεχίζουμε»
Στο γεγονός ότι ο χρόνος της προετοιμασίας ήταν λίγος, οπότε ο Θανάσης Γιαπλές με τους παίκτες του, δεν δούλεψαν όπως ήθελαν, στάθηκε ο προπονητής του Ρέθυμνο Aegean… Η εμφάνιση αν μη, τι άλλο, δεν ήταν αυτή άλλων προηγούμενων αγώνων…
«Όλη η προετοιμασία για τον συγκεκριμένο αγώνα ήταν δύσκολη. Τη Δευτέρα κόντρα στον Ολυμπιακό παλέψαμε μέχρι τέλους. Την Τρίτη έπρεπε να παραμείνουμε στην Αθήνα, καθώς είχαμε την επίσκεψη στον Πρόεδρο της Δημοκρατίας που μας τίμησε για το κοινωνικό έργο της ομάδας. Ξεκινήσαμε δηλαδή την προετοιμασία μας την Τετάρτη ενώ παίζαμε Σάββατο.
Όσο για τον αγώνα, οι αριθμοί λένε την αλήθεια. Κρατάμε την νίκη και συνεχίζουμε».
Ο νεαρός κόουτς μίλησε και για τον νεοφερμένο Γκέιμπ Προύιτ, ο οποίος στον λίγο χρόνο που αγωνίστηκε, δεν μπόρεσε να δείξει τις πραγματικές του ικανότητες.
«Ο Προύιτ δεν ήταν έτοιμος, θέλει χρόνο να καταλάβει την ελληνική πραγματικότητα. Δεν μπορούσαμε να τον χρησιμοποιήσουμε παραπάνω γιατί το ματς ήταν ντέρμπι και θέλαμε τη νίκη. Μέσα από την προπόνηση θα γίνει σίγουρα καλύτερος. Συγχαρητήρια στον κ. Καλαφατάκη και την ομάδα του για την πορεία τους στο πρωτάθλημα», είπε κι ολοκλήρωσε τις δηλώσεις του ο κ. Γιπαλές.
Από την πλευρά του, ο Γιώργος Καλαφατάκης εκτός του ότι αναφέρθηκε στις δύο τεχνικές ποινές, στάθηκε στο γεγονός ότι το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες και εξήρε την προσπάθεια του Ρεθύμνου: «Είδαμε ένα καλό παιχνίδι με ποιότητα και ανταγωνιστικό πνεύμα μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο. Έπαιξε ο 5ος με τον 6ο. Είμαι περήφανος για τους παίκτες μου που αντέδρασαν για 40 λεπτά. Το Ρέθυμνο είναι μια μεγάλη ομάδα, με δυνατή έδρα και το ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες.
Δεχτήκαμε 2 τεχνικές ποινές και έχω ένσταση γι’ αυτό επειδή δεχτήκαμε 4 βολές και η μπάλα πήγε απ’ έξω. Ρώτησα το κ. Μαχαιριανάκη τί έγινε και δέχτηκα τεχνική ποινή. Θεωρώ πως η ομάδα μου αδικήθηκε. Συγχαρητήρια και πάλι στο Ρέθυμνο καθώς αποτελεί ομάδα πρότυπο και μακάρι και άλλες ομάδες να ήταν έτσι».
Από την πλευρά των παικτών ο Κάρτερ είπε εκ μέρους του Ρεθύμνου: «Είμαι περήφανος για την ομάδα μου που κατάφερε και νίκησε μια ομάδα η οποία προερχόταν από 5 συνεχόμενες νίκες. Ήταν άλλο ένα δύσκολο παιχνίδι. Ξέραμε ότι έπρεπε, τουλάχιστον αμυντικά να είμαστε συγκεντρωμένοι. Κάναμε ακόμα μια νίκη μέσα στην έδρα μας και θα παλέψουμε για να τις κάνουμε περισσότερες».
Από την ομάδα του Ικάρου, τον λόγο πήρε ο Ντάνι Γκίμπσον, ο οποίος δήλωσε: «Συγχαρητήρια στο Ρέθυμνο. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι για εμάς, σε μια δύσκολη έδρα καθώς το Ρέθυμνο δεν έχει χάσει πολλά ματς εδώ. Είμαι περήφανος για την ομάδα μου που παλέψαμε και χάσαμε μόνο για 2 πόντους. Από εδώ και πέρα χρειάζεται δουλειά και καλή ψυχολογία για μια καλύτερη συνέχεια. Το Ρέθυμνο είναι από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος».