Σωματείο Ρεθυμνίων πληγέντων από τους ναζί
ΣΥΓΚΡΟΤΗΘΗΚΕ ΣΕ ΣΩΜΑ
Ανακοινώθηκε η επταμελής Διοικούσα Επιτροπή και ο επίτιμος πρόεδρος του νεοσύστατου σωματείου «Ρεθυμνίων πληγέντων κατά τη ναζιστική κατοχή 1941 – 1944». Αυτοί είναι:
Επίτιμος πρόεδρος είναι ο διασωθείς από τις γερμανικές θηριωδίες Βασίλειος Παπαδόπουλος.
Πρόεδρος, η επίσης διασωθείσα, Βαγγελιώ Μαρούλη
Αντιπρόεδρος, Νίκος Κοτζαμπασάκης
Γενικός γραμματέας, Δήμος Βαλέργας
Ταμίας, Αντώνης Σαραντινάκης
Υπεύθυνος Τύπου και έφορος Δημοσίων Σχέσεων, Γιώργος Σταράκης
Μέλη: Σταύρος Βουρβαχάκης και Ηρακλής Βασιλάκης.
Όλοι έχουν συγγενείς εκτελεσθέντες με βάρβαρο τρόπο από τους ναζί εγκληματίες.
Σε σχετική ανακοίνωση του σωματείου αναφέρεται: «Το σκεπτικό ήταν απλό ένας μεγάλος αριθμός Ρεθεμνιωτών θεώρησε ότι έχουν ιστορικό χρέος να συσταθεί φορέας με συλλογική μνήμη Αντίστασης και Άρνησης υποταγής στους Γερμανούς ναζί. Λίγοι λαοί της Ευρώπης υπέφεραν από τη Γερμανική κατοχή όσο οι Έλληνες και ιδιαίτερα οι Κρητικοί. Όμως εμείς ήμασταν οι πρώτοι που μετά το τέλος της ναζιστικής βαρβαρότητας, δώσαμε χείρα φιλίας προς τους Γερμανούς.
Συνολικά είχαμε 100 ολοκαυτώματα χωριών στην πατρίδα μας. Πάνω από 60.000 αθώοι πολίτες εκτελέστηκαν. Στα Μισίρια είχαμε την πρώτη κτηνώδη εκτέλεση Αμάχων στην Ευρώπη, 23 και 24 Μαΐου 1941. Πάνω από 120.000 κατέληξαν όμηροι στα κρεματόρια της φρίκης, 1.800 χωριά πυρπολήθηκαν στην πατρίδα μας, 500.000 σπίτια κάηκαν. Μια αληθινή γενοκτονία ήταν το τίμημα της πατρίδας μας επειδή δεν υποτάχθηκε στις απάνθρωπες ορδές του Φασισμού. Ανθρώπινο μυαλό δεν βάζει τι τράβηξαν οι χήρες και τα ορφανά. Σήκωσαν εκατομμύρια άνθρωποι τον σταυρό του μαρτυρίου.
Η Γερμανία μας χρωστά. Κατέστρεψαν το 70% των γενικών εγκαταστάσεων, τα 2/3 των σπιτιών, το 75% του Εμπορικού Στόλου, ένα πολύ μεγάλο μέρος του οδικού και σιδηροδρομικού δικτύου, γέφυρες, τούνελ και τόσα άλλα. Έκλεψαν αρχαιολογικούς θησαυρούς ενώ υποχρέωσαν την υπό κατοχή πατρίδα μας να πληρώνει το κόστος συντήρησης τόσο του γερμανικού όσο και του ιταλικού στρατού κατοχής αλλά και τη συντήρηση της στρατιάς του Ρόμελ! Ένα μεγάλο ποσοστό Ελλήνων έμειναν ανάπηροι. Τα 75% των παιδιών υπέφερε από ασθένειες, ενώ διέλυσαν υποδομές, οικονομία και επιστημονικό προσωπικό.
Το κατοχικό δάνειο μας το χρωστάνε.
Τις επανορθώσεις για την καταστροφή των δημοσίων και ιδιωτικών υποδομών, μας τις χρωστάνε.
Την κλοπή της πολιτιστικής μας κληρονομιάς, μας την χρωστάνε.
Επίσης ένα πολύ σημαντικό ιστορικό και ηθικό αίτημα είναι οι αποζημιώσεις για τις ναζιστικές θηριωδίες. Οι Γερμανοί οφείλουν να πληρώσουν και θα πληρώσουν.
Εμείς είμαστε με την Γερμανία του Γκαίτε, του Μπετόβεν, του Μπρεχτ, του Ρούντολφ Βίρχοφ, της Σόφι και του Χανς Σολ, του Γκίντερ Βόλγκραφ και της «ομάδας Δίστομο» του Martin Kringnel και της Gabbie Heineke και των άλλων δημοκρατών από το Αμβούργο που αγωνίζονται για δικαιοσύνη και αποζημιώσεις.
Δεν είμαστε με τους σφαγείς των αμάχων.
Δεν είμαστε με τους εκμεταλλευτές.
Δεν είμαστε με την Κρατική Διαφθορά, Π.Χ. SIEMENS, ούτε με την «Ελληνογερμανική Συνέλευση» του «αξέχαστου» κ. Φούχτελ.
Δεν είμαστε με τον διαβόητο σφαγέα, λοχία της Μυστικής Αστυνομίας Φριτς Σούμπερτ, ο οποίος εκτέλεσε χιλιάδες Κρητικούς και Μακεδόνες.
Δεν είμαστε με όλους αυτούς οι οποίοι ισοπέδωσαν Ανώγεια, Άνω Μέρος, Γερακάρη, Κρύα Βρύση, Σαχτούρια και τόσα άλλα. Με όλους όσους έκαψαν τις ηρωικές γυναίκες σε Καλή Συκιά και Ροδάκινο.
Δεν είμαστε με τους σαδιστές σφαγείς των Καλαβρύτων, Εμπερσμπέργερ, Καρλ Φον Λετουιρ και Φρανκ Μάγιερ.
Δεν είμαστε με τους επίσης εγκληματίες Μρούνο Μπρόγερ, Φριντιχ Μίλερ, Μάξ Μέρτεν και τόσους άλλους.
Είμαστε με όλους όσοι επιμένουν ότι είναι αναγκαία η εθνική στρατηγική διεκδίκησης. Είμαστε με τη δημιουργία Πανεθνικού, Παλλαϊκού μετώπου για να δοθεί με ενότητα και αποφασιστικότητα, όπως αρμόζει στην ιστορία μας, ο δύσκολος αυτός αγώνας και να φτάσουμε στη δικαίωση.
Γίνετε όλοι όσοι είστε συγγενείς θυμάτων ή επιζώντες μέλη του σωματείου μας.
Τηλέφωνο επικοινωνίας: 6943128481.
-Συνάντηση με τον πρόεδρο Δικηγορικού Συλλόγου
Αντιπροσωπεία του Σωματείου Ρεθυμνίων Πληγέντων κατά τη Ναζιστική κατοχή 1941 – 1944 θα συναντηθεί την ερχόμενη εβδομάδα με τον πρόεδρο του Δικηγορικού Συλλόγου. Στόχος να υπάρξει ενημέρωση για το που φθάνουν οι εκατοντάδες πρόσφυγες των Ρεθυμνίων που κατατέθησαν στην Δικαιοσύνη πριν πολλά χρόνια. Έτσι ενωτικά να φτάσουμε στη δικαίωση».