Ένα μαρτυρικό χωριό, που πλήρωσε με εκτελέσεις, ισοπέδωση, προσφυγιά, τους αγώνες των κατοίκων του για την ελευθερία διεκδικεί την ανακαίνιση ενός ιστορικού κτιρίου του σχολείου.
Η Κρύα Βρύση που δεν αρνήθηκε ποτέ τη συμβολή της στους εθνικοαπελευθερωτικούς αγώνες διεκδικεί την ολοκλήρωση ενός έργου που είχε ξεκινήσει με τις καλύτερες προϋποθέσεις, αλλά στα γρανάζια της γραφειοκρατίας έχασε την ευκαιρία που του είχε δοθεί.
Το θέμα ανακινεί ο Σύλλογος Φίλων του Μουσείου Κρητικής Παράδοσης, που έχει ξεκινήσει και την αποστολή σχετικών εγγράφων σε κάθε αρμόδια υπηρεσία για ενημέρωση και προώθηση του δίκαιου αιτήματός του.
Αναφέρει σχετικά:
«Με το πρόγραμμα ΟΣΑΠΥ ο Δήμος Αγίου Βασιλείου πρότεινε κάποια έργα στο ΕΣΠΑ 2007 -2013. Κάποια από αυτά εγκρίθηκαν και προχώρησαν μέχρι κάποιο σημείο, ενώ κάποια άλλα δεν προχώρησαν λόγω ορισμένων ελλείψεων στις υποβληθείσες μελέτες από τον Δήμο.
Ένα από αυτά τα έργα είναι και η ανακαίνιση του κτιρίου του σχολείου της Νέας Κρύας Βρύσης, το οποίο δεν προχώρησε παρά το γεγονός ότι εγκρίθηκε ποσό 150.000 ευρώ, καθόσον δεν υπήρχε επαρκής στατική μελέτη.
Ύστερα από τα γεγονότα της κρίσης και την έλλειψη της ρευστότητας, και τα έργα που ξεκίνησαν σταμάτησαν. Πλην όμως στις προσπάθειες της Υπηρεσιακής Κυβέρνησης γίνεται αναφορά ότι κατάφερε να επεκτείνει το πρόγραμμα ΕΣΠΑ 2007-2013 που έληγε 31/12/2015, ώστε να απορροφηθούν όλα τα εγκριθέντα κονδύλια. Πιο συγκεκριμένα ο υπουργός Οικονομίας, Υποδομών, Ναυτιλίας και Τουρισμού κ. Νίκος Χριστοδουλάκης στις 4/9/2015 ανακοίνωσε:
1. Αύξηση του ποσοστού συγχρηματοδότησης από 95% σε 100% του ΕΣΠΑ 2007-2013
2. Αναθεώρηση των ΕΠ του ΕΣΠΑ 2007-2013 που θα υποβληθούν έως τέλους Σεπτεμβρίου
3. Παράταση της περιόδου επιλεξιμότητας έως 31/12/2016… και την ολοκλήρωση έργων που βρίσκονται σε κατάσταση αναστολής ή και διάλυσης συμβάσεων.
Μετά τα παραπάνω καλούμε την Δημοτική αρχή να προτείνει για αναθεώρηση το έργο της ανακαίνισης του κτιρίου του σχολείου -μνημείου καθόσον οι λόγοι για τους οποίους τελμάτωσε εξέλειπαν, ήτοι:
α) Δεν υπάρχει εθνική συμμετοχή.
β) Υπάρχει η στατική μελέτη εγκεκριμένη από την αρμόδια υπηρεσία του υπουργείου Πολιτισμού και ήδη έχει κατατεθεί στην Τεχνική Υπηρεσία του Δήμου.
γ) Η απαιτούμενη οικοδομική άδεια ήδη έχει ζητηθεί με έγγραφό μας από 7/8/2015.
Θεωρούμε ότι η ανακαίνιση του δημοτικού σχολείου -μνημείου αποτελεί ελάχιστο φόρο τιμής από την Πολιτεία στο μαρτυρικό χωριό Κρύα Βρύση».
Ο Σύλλογος αγωνίζεται και απαιτεί
Σχετικά με το θέμα η πρόεδρος του Συλλόγου κ. Ειρήνη Λαγουδάκη-Χατήρη μας ενημερώνει:
«Ο Σύλλογός μας ιδρύθηκε το 2002 με σκοπό την ίδρυση του Μουσείου Κρητικής Παράδοσης που θα στεγάζεται στο κτίριο του δημοτικού σχολείου της Κάτω Κρύας Βρύσης. Αγωνιζόμαστε να ανακαινίσουμε το δημοτικό σχολείο που κτίστηκε με το πρόγραμμα ανοικοδόμησης που λειτούργησε μετά την Κατοχή και το οποίο λειτούργησε μέχρι το 1972.
Καταφέραμε να χαρακτηριστεί το κτίριο από το υπουργείο Πολιτισμού ως μνημείο (ΦΕΚ 149/Β/7-2-05).
Επίσης ο Σύλλογος ανέθεσε μελέτη επισκευής σε μηχανικό και ζήτησε σχετική έγκριση από την υπηρεσία Νεώτερων Μνημείων και Τεχνικών Έργων ενώ μέσω του Δήμου υποβλήθηκε και εκδόθηκε σχετική πολεοδομική άδεια. Στη συνέχεια υποβλήθηκε στην Περιφέρεια Κρήτης από τον Δήμο στις 31-12-2012 ολοκληρωμένο πρόγραμμα με τίτλο «Ολοκληρωμένη ανάπτυξη των οικισμών και της ευρύτερης περιοχής του όρους Κέντρους», στο οποίο περιλαμβάνεται και η επισκευή του σχολείου μας. Δυστυχώς το έργο δεν μπορεί να υλοποιηθεί επειδή η πρόταση δεν προβλέπει εργασίες για τη στατική επάρκεια του κτιρίου, δεδομένου ότι δεν έχουν ληφθεί υπόψη ούτε σχετική απόφαση της υπηρεσίας νεοτέρων μνημείων και Τεχνικών Έργων Κρήτης, ούτε και η σχετική εδαφολογική μελέτη που είχε εκπονήσει ο Σύλλογος.
Αυτό σημαίνει ότι κινδυνεύουν να χαθούν τα χρήματα που είχαν προβλεφθεί από το σχετικό πρόγραμμα του ΕΣΠΑ».
Ζητείται άμεση παρέμβαση
«Σε ανταπόκριση της συνεχούς αγωνίας και διαμαρτυρίες μας στις αρμόδιες αρχές», προσθέτει η κυρία Λαγουδάκη, «συστήθηκε ειδική επιτροπή από το υπουργείο Πολιτισμού που αποφάνθηκε εκ νέου ότι το κτίριο είναι διατηρητέο και εξέδωσε απόφαση με την οποία ενέκρινε τη στατική μελέτη επισκευής που υποβλήθηκε από τον Σύλλογό μας».
Η κυρία Λαγουδάκη εκφράζει εκ μέρους του συλλόγου την αγωνία της για την τύχη του μνημείου που θα προσθέσει ένα ακόμα αξιοθέατο στο χωριό όταν ολοκληρωθεί. Και ζητά από κάθε αρμόδια αρχή να συμβάλλει ώστε να ξεπεραστούν οι γραφειοκρατικές δυσκολίες που παρουσιάστηκαν και να μπορέσει η Κρύα Βρύση να αποκτήσει ένα χώρο που θα τιμάται η κρητική παράδοση και θα μπορεί να μεταλαμπαδεύεται η ιστορική γνώση από γενεά σε γενεά.
Η μεγάλη προσφορά του χωριού στους εθνικούς αγώνες απαιτεί την άμεση ικανοποίηση του αιτήματος. Άλλωστε η Πολιτεία δεν έδωσε ποτέ στο χωριό την ευκαιρία ανάπτυξης που δικαιούται. Καιρός είναι να δείξει έμπρακτα πόσο τιμά τις περιοχές που έγιναν ολοκαυτώματα για να απολαμβάνουμε σήμερα ως κράτος την ελευθερία μας.