Και τυπικά ολοκληρώθηκε η απόκτηση του Τιάγκο Φερέιρα από την Επισκοπή. Ο 21χρονος Πορτογάλος έπεισε μέσω των δοκιμών τον Γιάσμινκο Βέλιτς πως αξίζει μία θέση στο ρόστερ της ομάδας και χθες ανακοινώθηκε και επίσημα η έναρξη της συνεργασίας των δύο πλευρών.
Ο «Νάνι» αγωνιζόταν μέχρι πρότινος στην Άβες U23. Από το 2011-2015 ανήκε στην Εστορίλ και δη στα τμήματα υποδομών της. Το 2015-17 ήταν σε Αβε U19 και Άβε Β’) και τη σεζόν 2017-18 παραχωρήθηκε δανεικός στην Κανέλας 2010. Πέρυσι επέστρεψε στην Άβες Β’.
Η ανακοίνωση της Επισκοπής αναφέρει χαρακτηριστικά: «Ο ΑΟ Επισκοπής ανακοινώνει την έναρξη της συνεργασίας με τον Πορτογάλο ποδοσφαιριστή, Ρόχα Φερέιρα Τιάγκο. Πρόκειται για έναν μεσοεπιθετικό ο οποίος διακρίνεται για την ταχύτητά του, είτε με μπάλα, είτε χωρίς αυτή.
Ο Τιάγκο Φερέιρα είναι μόλις 21 ετών (έχει γεννηθεί στις 22/2/1998), έχει ύψος 1.74μ. και μπορεί να αγωνιστεί με επιτυχία τόσο στο δεξί όσο και στο αριστερό άκρο της μεσαίας γραμμής.
Το ποδόσφαιρο το ξεκίνησε από τις ακαδημίες της Εστορίλ, όπου αγωνίστηκε σε όλες τις ομάδες «Κ» ως το 2015. Τη διετία 2015-17 πήγε στην Άβες Κ19, ενώ το 2017-18 δόθηκε δανεικός στην Κανέλας 2010. Πέρυσι αγωνίστηκε με τα χρώματα της Άβες Β’.
Ο σύλλογός μας τον καλωσορίζει και του εύχεται πολλές ομαδικές όσο και ατομικές επιτυχίες».
Τιάγκο Φερέιρα: «Σύλλογος που θέλει να παίξει σε ανώτερο επίπεδο η Επισκοπή»
Στις πρώτες του δηλώσεις, ο Πορτογάλος μεσοεπιθετικός τόνισε: «Είναι πολύ ενδιαφέρον το γεγονός ότι βρίσκομαι σ’ ένα πανέμορφο νησί που έχει πολύ καλή εικόνα για το ποδόσφαιρο ένα παραπάνω από τη στιγμή που στην ομάδα βρίσκεται ο κ. Βέλιτς. Η Επισκοπή είναι ένα club που θέλει να παίξει σε ανώτερο επίπεδο. Και ‘γω θέλω κάτι τέτοιο. Ελπίζω να τα καταφέρουμε στο τέλος».