Ευνοϊκή ήταν η κλήρωση των πρωταθλήματος στην Α2 Ανδρών για τον ΟΠΕΡ, ο οποίος όπως αποδείχθηκε, ήταν τυχερός αποφεύγοντας κάποιες ομάδες που, αν μη τι άλλο, είναι αναγκασμένες να ξεκινήσουν ως φαβορί τη φετινή κούρσα.
Η ομάδα των κυανοκίτρινων απέφυγε την ΑΕΚ, την ιστορική ΕΑ Πατρών που αναδύεται και πάλι, τον Απόλλωνα, τον περσινό μεγάλο αντίπαλο μαζί με τα Χανιά, τον Κύζικο και φυσικά τον Πανερυθραϊκό με τον οποίο κονταροχτυπήθηκαν στα πλέι οφ του πρωταθλήματος ως δευτεραθλητές, ο καθένας από τον όμιλό του.
Με βάση τα παραπάνω, οι Ρεθεμνιώτες θα πρέπει να αισθάνονται πολύ καλά, αφού στον όμιλό τους έπεσαν ιστορικές μεν, βατές δε ομάδες όπως ο Ιωνικός, ο Μίλωνας και ο Πανιώνιος.
Επίσης, ένα άλλο στοιχείο είναι το γεγονός ότι ο ΟΠΕΡ θα έχει δυο ταξίδια στο Αιγαίο μέσα στο χειμώνα σε Μυτιλήνη και Ρόδο. Αντιθέτως οι μοναδικές διαδρομές του με πούλμαν θα είναι στα Χανιά απέναντι στον περσινό πρωταθλητή του ομίλου ΣΦΠ Χανίων και τον ΟΦΗ που έπεσε κατηγορία.
Αναλυτικά οι όμιλοι των ανδρών στην Α2
Α’ Όμιλος:
ΟΠΕ Ρεθύμνου, ΟΦΗ, ΑΟ Μυτιλήνης, Ροδίων Άθλησις, ΣΦΠ Χανίων, ΓΣ Πανελλήνιος, ΑΟΝΣ Μίλων, ΑΟ Παλλήνης, ΑΠΣ Πήγασος Νέου Κόσμου, ΑΣ Ιωνικός, ΓΣ Πανιώνιος.
Β’ Όμιλος:
ΑΣΠ Ερμής, ΑΟ Καλαμάτα ’80, ΑΣ Κόροιβος, ΓΕ Μεσολογγίου, ΑΕΠ Ολυμπίας, ΕΑ Πατρών, ΓΣ Απόλλων, ΑΟΝ Αργυρούπολης, Εθνικός ΟΦΠΦ, ΑΠΣ Κύζικος, ΑΕΚ Αθηνών, ΑΣ Πανευθραϊκός.
Γ’ Όμιλος:
ΑΠΣ Αίας, ΑΣ Ελπίς, ΑΣ Μακεδονικός, ΑΜΣ Νέστωρ, Ένωση Τούμπας, Πήγασος Πολίχνης, ΧΑΝΘ, ΜΓΣΑΕ Κομοτηνής, ΓΣ Αλεξανδρούπολης, ΑΟ Σερρών, ΜΑΣ Νίκη, ΑΣ Γιάννενα, ΕΑ Λαρίσης.
Πρασανάκης: «Σε άλλη βάση ξεκινούν οι ομάδες των νήσων»
Το πρώτο σχόλιο ήρθε από τον Μανώλη Πρασανάκη, ο οποίος μίλησε εκ πείρας κι όχι απαραίτητα ως προπονητής του ΟΠΕΡ. Με τη ρεθεμνιώτικη ομάδα άλλωστε, επίκειται συνάντηση γι’ αυτό και το παραπάνω σχόλιο. Ο Κρητικός τεχνικός, αφενός στάθηκε στον β’ όμιλο όπου θα είναι πολύ δυνατός, αφετέρου, σχολίασε ότι οι ομάδες των νησιών που ως επί τω πλείστον εντάσσονται στον α’ όμιλο, χρειάζονται διαφορετικό μπάτζετ λόγω πολλών εξόδων που έχουν…
«Ο Α’ όμιλος σε μια πρώτη ανάγνωση είναι πολύ ενδιαφέρον. Είναι ένα περιφερειακό πρωτάθλημα. Σε μια δεύτερη ανάγνωση όμως, βλέπουμε ότι οι ομάδες των νησιών ξεκινούν από διαφορετική οικονομική αφετηρία κι ο λόγος είναι οι μετακινήσεις.
Είναι πολύ σημαντικό, εκτός από τα ονόματα των ομάδων, να δούμε κατά πόσο αυτές θα ενισχυθούν μέχρι την έναρξη του πρωταθλήματος, πόσα ταξίδια θα πραγματοποιηθούν και πότε θα γίνουν μέσα στη σεζόν.
Η Ρόδος αναμένεται να είναι ενισχυμένη αυτή την περίοδο. Για τη Μυτιλήνη δεν ξέρω αν γίνονται αυτή τη στιγμή κάποιες κινήσεις. Τα Χανιά θα κινηθούν στο ίδιο περσινό πλαίσιο όπως κι ο ΟΦΗ το ίδιο.
Ο Πανελλήνιος άλλαξε προπονητή, καθώς έφυγε ο κ. Λακασάς ενώ ο Ιωνικός και η Παλλήνη είναι δυνατές ομάδες με την Παλλήνη να τερματίζει 3η στο περσινό πρωτάθλημα στον όμιλό της.
Ξαναλέω ότι ο α’ όμιλος είναι πολύ καλός σε αντίθεση με τον β’ που είναι «φωτιά», αλλά οι ομάδες των νήσων ξεκινούν σε άλλη βάση με άλλο μπάτζετ γι’ αυτό και η προσπάθειά τους είναι αξιέπαινη».
Με ομάδες της πρωτεύουσας οι γυναίκες στην Α2
Όσον αφορά τους ομίλους στην Α2 Γυναικών, ως γνωστό, το φετινό πρωτάθλημα θα γίνει με υποομίλους. Στον 1ο υποόμιλο, εάν κι εφόσον βγει πρωταθλήτρια ομάδα από το Ρέθυμνο το Αρκάδι, θα συναντήσει ομάδες που, ως επί τω πλείστον, εδρεύουν στην πρωτεύουσα.
Τόσο σε άνδρες όσο και σε γυναίκες, τα κριτήρια, είναι κατά κύρια βάση, χιλιομετρικά.
Ευτυχώς φέτος, δεν είχαμε παρατράγουδα, ανακοινώσεις και γκρίνιες από τα σωματεία για το πώς καταρτίζονται οι όμιλοι.
Η Α2 Γυναικών
Α Όμιλος
1ος Υποόμιλος: Πρωταθλητής Κρήτης (Αρκάδι ή Άθλεση), ΑΣΣ Αναγέννηση, ΑΣ Παγγεραγωτικός, ΑΟ Αιγάλεω, ΓΣΚ Ηρακλής, ΑΕ Αγ. Παρασκευής, ΑΣΠ Θέτις, Ζηρίνειος ΑΟΝ, ΑΟ Τραχώνων, ΦΟ Βριλησσίων, ΑΟ Ηλυσιακός.
2ος Υποόμιλος: ΑΟ Ακρίτας, ΑΣΠ Κόρινθος, ΓΣ Μεσσηνιακός, ΑΟ Παλλήνης, ΑΣ Ιωνικός, ΓΣ Πανιώνιος, ΑΣΠ Ίωνες, ΑΟΦ Πορφύρας, ΓΣ Πετρούπολης, ΑΟ Θρίαμβος, ΓΣ Χαλανδρίου.
Β’ Όμιλος
1ος Υποόμιλος: ΑΣ Γιάννενα, ΑΟ Ηρακλής Ιωαννίνων, ΓΣΓ Νίκη, ΑΣ Ποσειδώνας Βέροιας, ΑΣ Ελπίς, ΑΠΣ Αίας, ΜΑΣ Νέα Γενιά, ΑΣ Καμπανιακός, ΑΠΣ Ναυάρχου Βότση.
2ος Υποόμιλος: ΑΣ Ασκληπιός, ΓΣ Ένωση Ελασσόνας, ΕΑ Λαρίσης, ΓΣ Ηρακλής, ΑΣ Μακεδόνες, Πήγασος Πολίχνης, ΑΣΚ Λαγκαδά, ΔΑΣ Ωραιοκάστρου, ΕΟ Σταυρούπολης.