Μία ακόμη εκδήλωση ετοιμάζει ο Σύλλογος Μαραθωνοδρόμων Κρήτης, όπου καλεί τους λάτρεις των αποστάσεων, μεγάλων, μεσαίων ή μικρότερων να λάβουν στον 29ο Κορακοβούνιο Δρόμο.
Πιο συγκεκριμένα, ο ΟΥΚ, ο Ιερός Ναός Αγίου Γεωργίου Κορακοβουνίου, υπό την αιγίδα της Ελληνικής Ομοσπονδίας Συλλόγων Μαζικού Αθλητισμού και Υπεραποστάσεων (ΕΟΣΛΜΑ-Υ) διοργανώνουν δρόμο που προσφέρεται για τρέξιμο και πεζοπορία προς όλες τις ηλικίες και δη αυτές των μικρών παιδιών. Πρόκειται για τον παλαιότερη αλλά και πιο σταθερή διοργάνωση στο είδος της στην Κρήτη
Ο αγώνας θα δοθεί την Κυριακή στις 15 Μαΐου στις 10.30 και ο τόπος συγκέντρωσης θα είναι ο Ιερός Ναός του Αγίου Γεωργίου Κορακοβουνίου. Εκεί από τις 09:00 το πρωί, θα γίνονται και οι εγγραφές του αγώνα.
Τα αγωνίσματα στα οποία θα μπορούν να δηλώσουν συμμετοχή οι ενδιαφερόμενοι δρομείς είναι τα 500μ., τα 1.000μ. και τα 4.000μ. τρέξιμο και πεζοπορία.
Πιο αναλυτικά: Ο δρόμος των 500μ. προσφέρεται για τα παιδιά Δημοτικών από 1η έως 3η τάξη με εκκίνηση στις 10:30 π.μ.
Ο δρόμος 1.000μ. που προσφέρεται για παιδιά Δημοτικών από 4η έως 6η τάξη με ώρα εκκίνησης στις 11:00 π.μ.
…Και η διαδρομή των 4.000μ. που αφορά παιδιά Γυμνασίων – Λυκείων – Ανδρών Γυναικών κατηγοριών 20-29, 30-39, 40-49, 50 και άνω και πεζοπόρων με ώρα εκκίνησης τις 11:30 π.μ.
Οι δρομείς θα διασχίσουν τις περιοχές Λοφούπολη – Κορακοβούνι με τερματισμό τον Ιερό Ναό Αγ. Γεωργίου. Η συμμετοχή φυσικά είναι ελεύθερη για όλο τον κόσμο.
Στους πρώτους όλων των κατηγοριών θα δοθεί κύπελλο-μετάλλιο στους 2ους/2ες, 3ους/3ες ανά κατηγορία θα δοθεί αναμνηστικό μετάλλιο και σε όλους τους συμμετέχοντες θα δοθεί αναμνηστικό δίπλωμα. Επίσης θα γίνει κλήρωση για κάποια δώρα.
Για τις δηλώσεις συμμετοχής μπορεί οιοσδήποτε να χρησιμοποιήσει μέσο της ηλεκτρονικής σελίδας του συλλόγου www.cretamarathon.gr, ενώ για περισσότερες πληροφορίες μπορεί να επικοινωνήσει στα τηλ. 2810-263426 κ. Παντελή Καμπαξή και 6972 016000 Σπυρίδωνα Καμπαξή (υπεύθυνοι αγώνα).
Εκτός όμως από τους αγώνες, στο πλαίσιο της διοργάνωσης θα υπάρξει και μια μικρή εκδήλωση αλληλεγγύης προς τους οικονομικά αδύναμους συνανθρώπους μας. Στον προαύλιο χώρο του Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (όπου θα γίνουν και όλες οι εκδηλώσεις θα γίνουν τα κάτωθι δρώμενα), θα γίνει Έκθεση Κρητικών προϊόντων από διάφορους ντόπιους παραγωγούς, ενώ θα ακολουθήσει συλλογή τροφίμων μακράς διαρκείας (παρακαλούνται όλοι οι συμμετέχοντες αθλητές και φορείς που να βοηθήσουν και ο καθένας μας έστω και από λίγο να βοηθήσουμε συνανθρώπους μας που έχουν ανάγκη).
Η όλη εκδήλωση θα κλείσει με συναυλία κρητικής μουσικής.
Μπουφές με παραδοσιακή φασολάδα.
Κέρασμα στα παιδιά του αγώνα με γλυκίσματα.
Υπεύθυνοι διοργάνωσης: Καμπαξής Σπυρίδων (6972 016000).
Καμπαξής Παντελής (28102 63426).