Ενάμισης μήνας μετά την επίσημη έναρξη της λειτουργίας του δακτυλίου στο ιστορικό κέντρο του Ρεθύμνου και αποδεικνύεται ότι αυτό ισχύει μόνο στα χαρτιά. Η κατάσταση καθημερινά στην παλιά πόλη είναι απογοητευτική με Ι.Χ. και δίκυκλα να κυκλοφορούν αμέριμνα ανάμεσα σε πεζούς που κάνουν τη βόλτα και τα ψώνια τους, αλλά και τους τουρίστες που προσπαθούν να απολαύσουν τα γραφικά σοκάκια και να απαθανατίσουν τα ιστορικά μνημεία. Το κυκλοφοριακό κομφούζιο είναι γεγονός ιδίως τις ώρες αιχμής, οι ενημερωτικές πινακίδες που έχουν τοποθετηθεί για τις ώρες που επιτρέπονται τα οχήματα στο ιστορικό κέντρο, αποδεικνύεται ότι έχουν ρολό διακοσμητικό, αφού ουδείς τις λαμβάνει υπ’ όψιν.
Την ίδια στιγμή οι ηλεκτρονικές μπάρες στις πέντε κεντρικές εισόδους του δακτυλίου αποκαταστάθηκαν χωρίς όμως ο ανάδοχός τους να φροντίσει για τον επαναπρογραμματισμό τους, με αποτέλεσμα και πάλι αυτές να είναι επί της ουσίας ανενεργές και ανενόχλητος όποιος επιθυμεί, χειροκίνητα τις ανεβοκατεβάζει για να μπει ανενόχλητος στο δακτύλιο.
Τα παράπονα είναι ήδη πολλά από ντόπιους, από επιχειρηματίες αλλά και από τουρίστες που εισπράττουν μάλιστα τη δυσαρέσκεια των οδηγών που ενοχλούνται από την ύπαρξη πεζών στην παλιά πόλη.
Σημειώνεται, ότι ο Δήμος Ρεθύμνου με ανακοίνωση του στις 7 Μαΐου, ενημέρωνε τους πολίτες που ήταν δικαιούχοι καρτών ελεύθερης διέλευσης το 2014 και έχουν στην κατοχή τους παλαιά τηλεχειριστήρια για τις μπάρες του δακτυλίου, να προσέλθουν στην Τεχνική Υπηρεσία, κρατώντας το τηλεχειριστήριό τους, προκειμένου να το συγχρονίσουν με τις νέες μπάρες.
Ωστόσο σύμφωνα με παράπονα πολιτών κάτι τέτοιο δεν είναι ακόμα εφικτό, αφού δεν έχει ενεργοποιηθεί-προγραμματιστεί το νέο ηλεκτρονικό σύστημα των μπαρών που επισκευάστηκαν.
Τονίζεται πως με βάση την κανονιστική της παλιάς πόλης, την οποία κανείς δεν σέβεται και κανείς δεν την αστυνομεύει, όπως καταγγέλλεται, τα οχήματα επιτρέπονται στο ιστορικό κέντρο μόνο από τις 6:00 έως τις 11:00 το πρωί, μέχρι τα τέλη Νοεμβρίου.
Εν τω μεταξύ στα λόγια έχουν παραμένει και οι σχεδιασμοί για την χωροθέτηση θέσεων στάθμευσης για τους κατοίκους της παλιάς πόλης, ενώ η αυθαίρετη στάθμευση καλά κρατεί όπως και τα παράπονα των κατοίκων που δεν μπορούν καν να μπουν ή να βγουν από τα σπίτια τους, καθώς οι είσοδοί τους είναι συχνά κατειλημμένες από Ι.Χ. και μηχανάκια.