Ποδοσφαιριστές ειδικών αποστολών χρειάζονται στην Επισκοπή για ματς όπως αυτό στα Ψαχνά, την Κυριακή στις 15:00. Οι Ρεθυμνιώτες που βρίσκονται, ουσιαστικά στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχουν ξεκινήσει εδώ και δύο εβδομάδες για την επιχείρηση «ολική επαναφορά των δεδομένων». Κι αν η προσπάθεια δεν ευοδώθηκε αρχικά στην Πάτρα, αυτή τη φορά, επικρατεί η πίστη ότι στην έδρα του Ηρακλή, μπορεί να γίνει το μεγάλο μπαμ! Άλλωστε στις μέχρι τώρα τρεις μεταξύ τους αναμετρήσεις, η Επισκοπή ήταν ξεκάθαρα καλύτερη στις δύο εξ αυτών (η μία στο κύπελλο 1-1 -επακολούθησε η εντός έδρας ήττα με 0-2- και η άλλη στο πρωτάθλημα, νίκη με 2-0).
Στο ρεθυμνιώτικο στρατόπεδο προσπαθούν και κάνουν εντατικά μαθήματα τακτικής, προκειμένου να παρουσιαστούν έτοιμοι για ένα ματς υψίστης σημασίας. Ο Βέλιτς επιζητά στρατιωτική πειθαρχία στα μετόπισθεν και ταχύτατες αντεπιθέσεις. Το συγκεκριμένο ματς, για τους ποδοσφαιριστές, είναι ειδικών αποστολών με παίκτες που σίγουρα θα πρέπει να βρίσκονται με το «μαχαίρι στο στόμα».
Όσοι επιλεγούν ν’ αγωνιστούν για ένα ή για ενενήντα λεπτά, θα πρέπει να γνωρίζουν ότι ο αγώνας στα Ψαχνά είναι -αν όχι ο πιο κρίσιμος της χρονιάς- σίγουρα το ήμισυ της τελικής ευθείας που καλείται να διανύσει η Επισκοπή.
Ο Ηρακλής βρίσκεται οριακά κάτω από τη διακεκαυμένη ζώνη με 16 βαθμούς. Αν κερδίσει, τα πράγματα γίνονται αυτομάτως πολύ δύσκολα για τους Ρεθυμνιώτες. Στην ισοπαλία κι εφόσον δεν κερδίσει ο Φωστήρας (12β.), η Επισκοπή μένει ζωντανή κι έπειτα, έχει άλλους 9 αγώνες για να παλέψει για τη σωτηρία της.
Οι 7 μεταγραφές που έγιναν στις τελευταίες μέρες αναμένεται να βοηθήσουν (πολύ καλές ήταν οι εντυπώσεις των «νέων» Νικολακάκη, Αργυρίου στο ντεμπούτο τους στην Πάτρα), ένα παραπάνω με τις αφίξεις των Νταμαρλή, Πάλλα. Ο δεύτερος είχε περισσότερο χρόνο για να τον περάσει από «κόσκινο» ο Βόσνιος τεχνικός, ενώ ο δεύτερος πρόλαβε να κάνει δύο προπονήσεις κι άλλη μία στην Αθήνα.
Δουμάνης έμεινε στο Ρέθυμνο
Το πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, ακούει στο όνομα Φώτης Δουμάνης. Ο μεσοεπιθετικός της Επισκοπής, χτύπησε στην τελευταία προπόνηση (ποδοκνημική) κι έτσι δεν μπόρεσε να προλάβει το ματς.
Πάντως σ’ ότι αφορά την άμυνα, αναμένεται βέβαιο να επιστρέψει ο Χρήστος Βουρβαχάκης στην αρχική ενδεκάδα ενώ στις πρώτες επιλογές φαίνεται πως θα βρίσκεται κι ο Στέλιος Δελήμπασης ο οποίος εξέτισε την ποινή του στην Πάτρα.
Σύμφωνα με τα τελευταία δεδομένα λοιπόν, μια πιθανή ενδεκάδα για να ξεκινήσει ο αγώνας μπορεί να αποτελείται από τους Γουναρίδη, Νικολακάκη, Λάμπρου, Βουρβαχάκη, Μποτωνάκη, Δελήμπαση, Πιθαρούλη, Βιτώρο, Βιγιαφάνε, Αργυρίου και Νικόλτση. Θέση στην ενδεκάδα διεκδικεί και ο Μπάλσα Ράντοβιτς.
Ο κ. Βέλιτς, πήρε 19 παίκτες στην Αθήνα κι αυτοί είναι οι: Γουναρίδης, Κελαϊδής, Λάμπρου, Μποτωνάκης, Βουρβαχάκης, Δελήμπασης, Πιθαρούλης, Νικολακάκης, Αργυρίου, Πάλλας, Πετράκος, Δρακάκης, Ράντοβιτς, Νικόλτσης, Μανουσάκης, Βιτώρος, Βιγιαφάνε, Βουτσιώτης, Λιονάκης. Εκτός 19αδας έμειναν οι, Τριχάκης, Μαραθιανός, Φοβάκης, Τζανάκης, Βλαβιανός, Σπανουδάκης, Νταμαρλής και οι τραυματίες Δουμάνης, Βούλγαρης, Παπαδήμας.
Βέλιτς: «Στις δυνατότητές μας ο Ηρακλής»
Πριν από τον αγώνα, ο κ. Βέλιτς υποστήριξε για το ματς της Κυριακής: «Είναι ένα δύσκολο ματς απέναντι σε μια ομάδα που είναι δυνατή στην έδρα της. Αυτό που παρατηρούμε είναι ότι έχει μαζέψει τους περισσότερους βαθμούς εντός έδρας, οπότε καθιστά την αναμέτρηση πολύ δύσκολη για μας. Θα πρέπει λοιπόν να επωμιστούμε με το ίδιο ή και με μεγαλυτέρου επιπέδου από τους αντιπάλους μας, πάθους και θέληση για να τα καταφέρουμε. Αισιοδοξούμε πως το αποτέλεσμα που ψάχνουμε είναι μέσα στις δυνατότητές μας».
Η προετοιμασία του Ηρακλή Ψαχνών
Στην αντίπερα όχθη, οι παράγοντες του Ηρακλή Ψαχνών είχαν ετοιμάσει το έδαφος για να ενισχυθούν στο έμψυχο δυναμικό και τα κατάφεραν με το να φέρουν στις τάξεις τους τον Πουλάκο ο οποίος έχει περάσει από το κυπριακό πρωτάθλημα αλλά κι από ομάδες όπως η Δόξα Δράμας, η Νίκη Βόλου, ο Πιερικός, το Αιγάλεω, ο Ηλυσιακός, ο Θρασύβουλος, ο Βύζαντας Μεγάρων κ.ά. Ο 32χρονος αποτελεί μια αξιόπιστη λύση επιθετικά καθώς σε 223 συμμετοχές σε επαγγελματικές κατηγορίες, έχει σημειώσει 62 τέρματα. Ο Πουλάκος έχει ετοιμάσει το δελτίο του και είναι στη διακριτική διάθεση του Γιώργου Φοιρού εάν θα τον πάρει στην αποστολή ή όχι.
Επίσης, όσον αφορά την ετοιμότητα των υπολοίπων, ο Νίκιτσα Κόσουτιτς αποτελεί το μεγάλο ερωτηματικό του βορειοελλαδίτη τεχνικού καθώς δεν κατόρθωσε να προπονηθεί στο βαθμό που αμφότεροι θα επιθυμούσαν.
Τέλος, ο πρόεδρος του Ηρακλή κ. Στούπας, μετά την πορεία της ομάδας στα μισά του πρωταθλήματος, επιδίωξε και τελικά μίλησε ως επικεφαλής του ανοικτού χθεσινού Διοικητικού Συμβουλίου, που πραγματοποίησε με τη συμμετοχή των φιλάθλων της τοπικής ομάδας. Οι φίλοι του Ηρακλή, κατέθεσαν τη γνώμη ή τις διαφορετικές απόψεις τους κι εκείνος έδωσε τις απαραίτητες εξηγήσεις προκειμένου να υπάρχει ομοψυχία πριν από ένα αποφασιστικής σημασίας ματς όπως αυτό με την Επισκοπή.
Το πρόγραμμα που έχει βγει για την 17η αγωνιστική είναι το εξής:
1ος όμιλος
Κυριακή (15/2)
15:00: Ηρακλής Ψαχνών-Επισκοπή
Διαιτητής: Κοσικίδης (Αθηνών). Βοηθοί: Σαμοϊλης, Ντάλλας (Αθηνών). Τέταρτος: Σφακιανάκης (Αθηνών).
15:00: Παναιγιάλειος-Άλιμος
Διαιτητής: Μπαλατσούκας (Θεσπρωτίας). Βοηθοί: Παπανικολάου (Κορινθίας), Κολοσιώνης (Αιτωλοακαρνανίας). Τέταρτος: Παναγιωτόπουλος (Αιτωλ/νιας).
15:00: Ερμιονίδα-Παναχαϊκή
Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας). Βοηθοί: Σερεμέτης (Μεσσηνίας), Σεφέρης (Κορινθίας). Τέταρτος: Ευαγγέλου (Αθηνών).
18:00: ΑΕΚ-Αχαρναϊκός
Διαιτητής: Συμεωνίδης (Πιερίας). Βοηθοί: Κουράκης (Ηρακλείου), Στόικος (Κέρκυρας). Τέταρτος: Σταθόπουλος (Δυτ. Αττικής).
Δευτέρα (16/2)
16:00: Απόλλων Σμύρνης-Καλλιθέα
Διαιτητής: Καρυοφύλλης (Πειραιά). Βοηθοί: Σγάντσος (Πειραιά), Πετρίδης (Χίου). Τέταρτος: Κορδολαίμης (Αν. Αττικής).
Α.Ο. Χανιά-Πανηλειακός 3-0 α.α.