Ένα ανθρώπινο κουφάρι εμφανίστηκε ενώπιον του Μικτού Ορκωτού Δικαστηρίου Ηρακλείου από την 28χρονη πρώην αθλήτρια στίβου από την Ιεράπετρα, η οποία καταγγέλλει ότι στην ηλικία των 14 ετών έπεσε θύμα συστηματικής σεξουαλικής κακοποίησης από τον 54χρονο σήμερα προπονητή της.
Στην σχεδόν εξάωρη κατάθεσή της, η οποία καθήλωσε το ακροατήριο, η 28χρονη απογύμνωσε την ψυχή της με τρόπο που συγκλόνισε ακόμα και τους πιο ψύχραιμους και αποστασιοποιημένους ακροατές.
Ακόμα και έμπειροι δικηγόροι που έχουν δει τόσα και τόσα μέσα στις δικαστικές αίθουσες, παρακολουθώντας την σπαρακτική κατάθεση της κοπέλας, έδειχναν αποσβολωμένοι.
Η συντριβή της ήταν τόσο ολοκληρωτική, τόσο απόλυτη που πολλά μάτια δάκρυσαν…
Περισσότερο και από τα λόγια της συντάραξαν οι συσπάσεις του προσώπου της, η «γλώσσα» του σώματος της, η «κραυγή» που εξέπεμπε σύγκορμη για την «αθωότητα που της έκλεψαν», όπως είπε, για την κατεστραμμένη της ζωή, για τους εφιάλτες που την ξυπνούν τη νύχτα, τόσα χρόνια μετά, για τους ψυχιάτρους και τους ψυχολόγους που τρέχει, για το γεγονός ότι έχει γίνει υστερική με τα τρία της παιδιά, φοβούμενη ότι μπορεί κάποιος να τα αγγίξει όπως συνέβη σε εκείνη, για τη νοσηρή αθέατη πλευρά του αθλητισμού, για όλα εκείνα τα παιδιά που τον αγαπούν, ονειρεύονται χρυσά μετάλλια και δόξα και γίνονται θύματα «βιαστών και παιδεραστών».
«Οι καλύτεροί μου φίλοι είναι τα αντισηπτικά. Νιώθω βρώμικη με όσα διαστρεμμένα μου έκανε και μέχρι και σήμερα τρίβω με δύναμη τα χέρια μου και το σώμα μου για να βγάλω τη βρωμιά του από πάνω μου. Σιχάθηκα τον εαυτό μου και ακόμα τον σιχαίνομαι. Είμαι 28 χρονών και ακόμα κοιμάμαι με σταυρωμένα πόδια. Κάποιος ειδικός μου είπε ότι αυτό γίνεται γιατί νιώθω την ανάγκη να προστατευθώ», ανέφερε.
«Δεν κατηγορώ έναν αθώο, ανοίγω την ψυχή μου»
«Δεν είμαι εκδικητικός άνθρωπος, δεν ήρθα για να κατηγορήσω έναν αθώο. Είμαι εδώ για να βγάλω από μέσα μου όσα βίωσα. Αυτή είναι η προίκα μου. Ήρθα να βγάλω την ψυχή μου έξω από το σώμα μου. Και δεν θέλω να κλαίω και να λυγίζω γιατί του δίνω δύναμη. Με σκότωσε μία, δύο, τρεις, τέσσερις, πέντε αλλά τώρα είμαι εδώ. Δεν τον φοβάμαι πια. Αυτός πρέπει να με φοβάται», είπε η 28χρονη γυρίζοντας το κεφάλι της προς το μέρος του 54χρονου κατηγορούμενου, προσθέτοντας: «Είμαι πια μεγάλη γυναίκα, έχω μυαλό και κρίση. Δεν θέλω να είμαι η κλαψιάρα που ήμουν παιδί και αυτό το στοιχείο εκμεταλλεύτηκε. Μπροστά σας σήμερα νιώθω το ίδιο γυμνή όπως και τότε στα αποδυτήρια. Προσευχήθηκα στον Χριστό να μου δώσει δύναμη να έρθω να σας μιλήσω. Δεν ήρθα να ακούσω επαίνους, ξέρω ότι ήρθα να ακούσω ότι είμαι πόρνη, ότι εγώ τον προκάλεσα. Ήρθα να κάνω το χρέος μου που έπρεπε να το είχα κάνει χρόνια πριν. Εσείς που τα παιδιά σας αύριο θα πάνε στο στάδιο, στο κολυμβητήριο, θα προβληματιστείτε λίγο περισσότερο για τους ανθρώπους που θα τα αγγίξουν».
Όλα ξεκίνησαν το 2000 όταν η 13χρονη τότε κοπέλα έφυγε από το χωριό της και εγκαταστάθηκε στην Ιεράπετρα. Στην αρχή δεν γνώριζε κανένα και προσπαθούσε να προσαρμοστεί. Μέσω μίας φίλης γνώρισε τον προπονητή, ο οποίος της πρότεινε να την αναλάβει. Η 28χρονη περιέγραψε τις σκληρές μεθόδους που χρησιμοποιούσε στις αθλήτριές του με κεντρικό μότο «ο θάνατος σου η ζωή μου». Περιέγραψε έναν άνθρωπο που τον ενδιέφερε μόνο το «εγώ» του και η προσωπική του προβολή, εξευτέλιζε πολλές φορές τις αθλήτριες, τις απαξίωνε, σπέρνοντας τη διχόνοια και τον αθέμιτο ανταγωνισμό. Η συμπεριφορά του απέναντί της άλλαξε μετά από κάποιους προκριματικούς αγώνες στα Τρίκαλα.
«Για μας ήταν ο άνθρωπος που θα μας πήγαινε ψηλά. Το τρέξιμο ήταν για μένα ελευθερία. Είχα όνειρα και φιλοδοξία και από αυτήν τη φιλοδοξία καταστράφηκε η ζωή μου», ανέφερε.
Όπως είπε, σταδιακά άρχισε να την παίρνει τηλέφωνα, να την ελέγχει μέχρι που την απομόνωσε από τις συναθλήτριές της.
Η 28χρονη περιέγραψε με τρομερή ένταση την πρώτη φόρα που την εκμεταλλεύτηκε σεξουαλικά μετά από μία μεσημεριανή προπόνηση στο στάδιο και αφού είχε κανονίσει να είναι οι δυο τους.
Άλλαζε στα αποδυτήρια, όταν μπήκε μέσα και κλείδωσε την πόρτα. Η καταγγέλλουσα περιέγραψε με ανατριχιαστικές λεπτομέρειες όσα έγιναν. «Και έγινε αυτό που δεν έχω πονέσει περισσότερο στη ζωή μου. Και ντρεπόμουν τόσο μα τόσο πολύ. Αυτή η ενοχή ρίζωσε μέσα μου. Όταν έφυγε από πάνω μου σύρθηκα γυμνή στο βρώμικο πάτωμα, όμως η ψυχή μου ήταν πιο βρώμικη. Έπεσα και έκλαιγα. Με εξουσία από πάνω μου, κούνησε το δάκτυλο και μου είπε ότι αν πω τίποτα θα με βγάλει τρελή, καθώς αυτός είχε κύρος ενώ εμένα δεν με γνώριζε κανείς. Μου είπε ακόμα-και αυτό ήταν καταλυτικό για μένα-ότι αν το μάθαιναν οι γονείς μου, θα ντροπιάζονταν και θα με έδιωχναν», είπε στην κατάθεσή της και πρόσθεσε: «Έχω πάρει πολλά μετάλλια αλλά δεν κρέμασα ποτέ κανένα γιατί ήταν βρώμικα, γιατί τα είχα πάρει από εκείνον. Ήξερε την αγάπη μου και την τρέλα μου για τον αθλητισμό. Χίλιες φορές να γινόμουν ναρκομανής παρά να εξευτελίζομαι και να νιώθω ντροπιασμένη».
Η 28χρονη κατέθεσε ότι ο κατηγορούμενος έκανε στενή παρέα με τον προπονητή που αυτοκτόνησε στο Ρέθυμνο μετά τις αποκαλύψεις για σεξουαλική παρενόχληση των μαθητών του. «Χαρακίρι έπρεπε να κάνει και αυτός. Έπρεπε να έχει φουντάρει και να μην βρούμε ούτε την φανιά του. Τα έκανε και σε άλλες. Ξέρω ονόματα και γυναίκες που σήμερα είναι 35 ετών με παιδιά και τα έχουν αφήσει πίσω τους. Τότε που άκουσα για τον Σειραγάκη και αυτόν που αυτοκτόνησε, έκλαιγα μερόνυχτα. Ένιωθα πραγματικά ενοχές που δεν μίλησα για να σώσω άλλα παιδιά. Από 14 ετών με κυνηγούν οι ερινύες. Σιώπησα και ήταν λάθος μου. Είπα πολλές φορές ψέματα. Αυτή ήταν η άμυνά μου. Δεν μπορούσα να παραδεχθώ ότι ο πρώτος άνθρωπος που με άγγιζε ήταν βιαστής, παιδεραστής και ανώμαλος. Αντιμετώπισα το πρόβλημά μου όταν το αποδέχθηκα».
Σήμερα η 28χρονη προπονεί στο ίδιο στάδιο που βίωσε, όπως είπε, τη φρίκη. Το πρόσωπο της γλυκαίνει όταν μιλάει για τους μικρούς αθλητές της. «Θέλω να τα αγκαλιάσω αλλά δεν μπορώ. Δεν θα επιτρέψω σε κανένα πια να πειράξει οποιοδήποτε παιδί μπροστά μου».
Καθ’ όλη τη διάρκεια της κατάθεσης της γυναίκας, ο κατηγορούμενος προπονητής έδειχνε να γελάει ειρωνικά γεγονός που προκάλεσε την παρέμβαση της εισαγγελέως έδρας, Μαρίας Πολιτάκη, η οποία ζήτησε από την πρόεδρο να τον παρατηρήσει. «Πείτε του ότι το να γελάει δεν είναι τιμητικό».
Από την πλευρά του κατηγορούμενου, η κατάθεση της 28χρονης χαρακτηρίζεται «θέατρο». Ο ίδιος υποστηρίζει ότι οι δύο τους είχαν συνάψει ερωτική σχέση, ότι η αθλήτρια ήταν εκείνη που τον εκβίαζε για να χωρίσει την γυναίκα του. Όπως ισχυρίζεται, τον κατήγγειλε όταν έμαθε ότι η σύζυγός του ήταν έγκυος, ενώ εστιάζει στο ότι η καταγγελία έγινε πολλά χρόνια μετά. «Όσα κατέθεσε είναι αναληθή και ψεύδη», είπε στο δικαστήριο.
Η δίκη διακόπηκε για τις 27 Μαΐου. Δικηγόρος της πολιτικής αγωγής είναι ο δικηγόρος Μανόλης Καλαϊτζάκης, ενώ την υπεράσπιση έχουν αναλάβει η Μαρίνα και ο Γιώργος Αθάνατος.