Με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον αναμένεται η Τακτική Γενική συνέλευση της ΕΠΟ αυτή την Παρασκευή, καθώς τα θέματα της ημερησίας διάταξης σε όλες τις κατηγορίες θα είναι πολλά. Εκτός από το πολύκροτο θέμα της αναδιάρθρωσης, που κάθε χρόνο «παίζει» και κάθε χρόνο μπαίνει στο… συρτάρι, έχουμε και τις αναδιατάξεις των ομίλων αλλά και μια νέα πρόταση αυτή της χρησιμοποίησης νεαρών παικτών, κάτω των 21 ετών.
Σήμερα θα ασχοληθούμε με το θέμα από το τέλος, την προσπάθεια των παραγόντων, δηλαδή να εντάξουν στην προκήρυξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής την αναγκαστική τοποθέτηση δύο ποδοσφαιριστών στην 18αδα κάτω των 21 ετών.
Το μέτρο αυτό εντάσσεται σ’ αυτά των «μεταβατικών σταδίων», καθώς πρόθεσή τους είναι οι δύο 21χρονοι να γίνουν «απαραίτητοι» στην βασική ενδεκάδα από τη σεζόν 2019-20.
Κάτι ανάλογο είχε συμβεί και πριν από χρόνια στην Δ’ Εθνική με τη χρησιμοποίηση τεσσάρων (4) νέων ποδοσφαιριστών με την προϋπόθεση ότι είναι κάτω 18 ετών.
Η ιδέα δεν είναι κακή όμως κοιτάζοντάς τη στη βάση της, δεν μεταφέρει αυτό ακριβώς για τον οποίο αποσκοπεί η εν λόγω κατηγορία.
Γνώμη της στήλης είναι ότι ένας ποδοσφαιριστής 21 ετών δεν είναι μικρός για να ονειρεύεται να παίξει σε μεγαλύτερη κατηγορία. Κάποια ταλέντα σ’ αυτή την ηλικία έχουν ήδη «καεί» ποδοσφαιρικά και κάποιοι άλλοι έχουν μείνει στάσιμοι. Επί της ουσίας, ένας παίκτης 20 ετών (για παράδειγμα) μετρίου επιπέδου μπορεί να «τρώει» τη θέση ενός 22χρονου που είναι πολύ καλύτερός του.
Κι επειδή σε τέτοιες κατηγορίες που όπως όλα δείχνουν θα πέφτουν οι μισές ομάδες των ομίλων (από τους 14 οι 7), είναι λογικό να γίνεται ένας κακός χαμός από πλευράς ανταγωνισμού. Αυτό σημαίνει κίνδυνος ατασθαλιών στα δελτία, κίνδυνος αφερεγγυότητας κλπ.
Και για να γινόμαστε πιο συγκεκριμένοι. Σαφώς και οι νεαροί ποδοσφαιριστές έχουν θέση στις εν λόγω κατηγορίες. Αν μάλιστα ήθελαν οι άνθρωποι του πρωταθλήματος να προάγουν το άθλημα ακόμη καλύτερα για τις μικρές ηλικίες θα επέβαλλαν τουλάχιστον τις διπλάσιες θέσεις να καταλαμβάνονται από παίκτες κάτω των 18 ετών και όχι των 21 ετών.
…Και όχι να αγωνίζονται αναγκαστικά στην βασική ενδεκάδα. Γιατί εκτός από την αντίληψη που έχουν ορισμένοι για το «δικαίωμα στους μικρούς» που είναι σωστό ως πρόθεση, υπάρχει κι αυτή που παρατηρήθηκε κατά τη διάρκεια του μέτρου στη Δ’ Εθνική όταν πολλοί από εκείνους τους μικρούς είχαν δεδομένη τη θέση στη βασική ενδεκάδα με αποτέλεσμα να μην δουλέψουν περισσότερο για να εξελιχθούν.
Πέραν όλων των υπολοίπων, πρόταση της στήλης είναι να δημιουργηθεί πρωτάθλημα Κ19 από τις ομάδες της Γ’ Εθνικής. Κι επειδή είναι μεγάλο ζήτημα η δημιουργία ενός τέτοιου «πρωταθλήματος», ιδανικό θα είναι να φτιαχτούν τέτοιες ομάδες (Κ19) που να λαμβάνουν μέρος στο πρωτάθλημα της εκάστοτε ΕΠΣ. Η προσπάθεια αυτή αποσκοπεί για τους ίδιους τους νεαρούς ποδοσφαιριστές να λάβουν αγώνες και παράλληλα να υπάρχει η ευελιξία προκειμένου η μεταφορά τους (από την Κ19 στη μεγάλη ομάδα) να γίνεται δίχως έκδοση νέου δελτίου και μάλιστα αυτό να συμβαίνει από εβδομάδα σε εβδομάδα, εφόσον το κρίνουν οι προπονητές του.
Οι προπονητές και μόνο αυτοί θα πρέπει να είναι εκείνοι που θα λάβουν μια τέτοια απόφαση. Και την απόφαση αυτή θα πρέπει να την πάρουν από κοινού μέσα από δημοκρατικές διαδικασίες (ψήφιση).