Την Τρίτη 25/6/2019 ο υποψήφιος βουλευτής Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ-Προοδευτική Συμμαχία κ. Δήμος Κλάδος, συνοδευόμενος από τον Συντονιστή της ΝΕ Ρεθύμνου κ. Γιώργο Βλαστό και στελέχη του ΣΥΡΙΖΑ, επισκέφτηκαν την Ένωση Συνεταιρισμών Ρεθύμνου, όπου είχαν συνάντηση με εργαζόμενους της Ένωσης, της ΑΣΕΑΡ και την Διοίκηση.
Η συζήτηση στράφηκε στα προβλήματα του αγροτοκτηνοτροφικού κόσμου αλλά και στην ανακούφιση που υπήρξε από τα θετικά μέτρα που πήρε η κυβέρνηση, όπως η εξυγίανση του Εθνικού Μητρώου Αγροτικών Συνεταιρισμών (πλέον υπάρχουν 734 υγιείς και ενεργοί συνεταιρισμοί), οι 120 δόσεις για τους αγρότες με οφειλές σε ασφαλιστικά ταμεία, η θέσπιση για υποχρεωτική πληρωμή των παραγωγών από τους εμπόρους μέσα σε 60 μέρες, κ.ά. Επίσης συζητήθηκαν τα περαιτέρω μέτρα ελαφρύνσεων που εξήγγειλε η κυβέρνηση, όπως είναι η μείωση του φόρου συνεταιρισμένων αγροτών.
Ο κ. Δ. Κλάδος τόνισε ότι οι συνολικές πληρωμές από τον ΟΠΕΚΕΠΕ στην Π.Ε. Ρεθύμνου από το 2015 έως σήμερα (Πυλώνας Ι και ΙΙ της ΚΑΠ, De Μinimis) ανέρχονται στα 339 εκ. ευρώ και ότι έχει επέλθει κανονικότητα στις πληρωμές, σε αντίθεση με ότι γινόταν στο παρελθόν με κυβερνήσεις ΝΔ-ΠΑΣΟΚ.
Από πλευράς του Διοικητικού Συμβουλίου της Ένωσης τονίστηκε το ενδιαφέρον του υπουργού Υγείας κ. Α. Ξανθού και του υπουργείου Αγροτικής Ανάπτυξης για τα προβλήματα του Συνεταιρισμού, έτσι ώστε να υπάρξει ώθηση στην αγροτική και κτηνοτροφική παραγωγή του τόπου.
Το Γραφείο Τύπου της Νομαρχιακής Επιτροπής Ρεθύμνου του ΣΥΡΙΖΑ