Ο Γιάννης Δαβαρίας είναι ο πρώτος αθλητής που καλείται από την ελληνική ομοσπονδία προκειμένου να συμμετάσχει στο βαλκανικό πρωτάθλημα ΜΤΒ που θα πραγματοποιηθεί στην ορεινή Ναύπακτο.
Οι αγώνες θα διεξαχθούν το διήμερο 14 και 15 Ιουλίου κι όπως ήταν λογικό, η επιστολή από την Ομοσπονδία έκανε τα χαμόγελα πλατιά των παραγόντων αλλά και των οικείων προσώπων του στον ρεθεμνιώτικο σύλλογο.
Αρχικά η επιστολή αναφέρει: «Μετά από εισήγηση του Ομοσπονδιακού προπονητή ορεινής ποδηλασίας, του Εφόρου και απόφασης της τεχνικής Επιτροπής, καλούνται οι παρακάτω αθλητέ-τριες για να συμμετάσχουν στην αποστολή της Εθνικής ομάδας ορεινής ποδηλασίας στη Ναύπακτο, η οποία θα πάρει μέρος στο Βαλκανικό πρωτάθλημα ΜΤΒ στις 14 και 15 Ιουλίου 2017».
Δημήτρης Αντωνιάδης (ΠΣ Κρόνος), Μολλά Αμέ Αλήογλου Χαρούν (ΠΣΚ Θράκας Ιππέας), Ορφέας Συρίγος (ΑΟ Θησέας), Βαρβάρα Φασόη (Ολυπιακός), Δανάη Στρουμπούλη (Κρόνος), Ηλίας Τσορτουκτσίδης (ΒΑΟ), Βασίλης Ζιόκας (Κορωπί), Παναγιώτης Αδάσης (Ολυμπιακός), Δημήτρης Βλαχάκης (Παράδεισος), Δήμητρα Τατλή (ΠΑΟΚ), Αλεξάνδρα Αδάμ (Γουστ Κόουστ Μάνδρας), Νικόλαος Μουστακίδης (Μαχητές Πεύκων), Κωνσταντίνος Μεϊμαρίδης (Κορωπί), Ιωάννης Δαβαρίας (ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας), Σοφία Λιοδάκη (ΠΟΧ Τάλως).
Ο Γιάννης Δαβαρίας διακρίνεται συνεχώς τα τελευταία τρία χρόνια στις κατηγορίες αλλά και σ’ όσα αγωνίσματα (ΜΤΒ, σικρουί, χρονομέτρησης) έχει συμμετάσχει μέχρι σήμερα. Είναι μόλις 16 χρονών και φροντίζει να μην αφήνει αγώνα δίχως να εκμεταλλευτεί τα αδιαμφισβήτητα προσόντα του.
Το περασμένο Σαββατοκύριακο, ο Δαβαρίας συμμετείχε με τον Γ. Τσικντίκο και τον Ματζίρη στους διεθνείς αγώνες ΜΤΒ (αγώνες ορεινής ποδηλασίας) στη Σπάρτη και είχε εξαιρετική κατάταξη (6ος) (βλ. σελ. 15).
Η ποδηλασία μπορεί λοιπόν να μην είναι ένα τόσο διαδεδομένο άθλημα στη χώρα μας, ωστόσο, σε σταθερά αναπτυσσόμενες χώρες όπως η Γαλλία, το συγκεκριμένο άθλημα κατέχει την πρώτη θέση!
ΠΑΣ Ρεθύμνου: «Ο πρώτος αθλητής μας»
Ο ΠΑΣ κάνει μια πολύ μεγάλη προσπάθεια για την αναβάθμιση του αθλήματος με συνεχείς διοργανώσεις αγώνων τόσο εντός πόλεως όσο και στην ενδοχώρα του Ρεθύμνου σημειώνοντας οργανωτική αλλά και αγωνιστική επιτυχία.
Ο ΠΑΣ Ρεθύμνου Άτλας δεν θα μπορούσε λοιπόν ένα τέτοιο γεγονός να το αφήσει να περάσει έτσι αναφέροντας στο λογαριασμό του σωματείου στο fb… «Γιάννης Δαβαρίας, ο πρώτος αθλητής μας που γίνεται μέλος της Εθνικής ομάδας. Θα λάβει μέρος στο βαλκανικό πρωτάθλημα ορεινής ποδηλασίας στις 14 και 15/ 7 στη Ναύπακτο.
Πολλά συγχαρητήρια στον αθλητή μας που δούλεψε σκληρά χρόνια τώρα και που τελικά οι κόποι του έπιασαν τόπο».