Την κατάκτηση της πρωτιάς στο 5ο παγκρήτιο τουρνουά εργασιακού μπάσκετ πανηγύρισαν τα Haagen Dazs. Οι Ρεθεμνιώτες έκαναν το 2Χ2 στο φάιναλ-4 του «Μελίνα Μερκούρη» και χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερες δυσκολίες έπιασαν κορυφή. Αυτή είναι 2η φορά που πανηγυρίζουν τον τίτλο στο εργασιακό μπάσκετ της Κρήτης, καθώς και το 2013 είχαν φτάσει σε ανάλογο επίτευγμα.
Η φετινή διοργάνωση πραγματοποιήθηκε στο «Μελίνα Μερκούρη» του Ρεθύμνου, το οποίο φιλοξένησε τις 4 περυσινές πρωταθλήτριες ομάδες των νομών του νησιού. Οι φίλοι του μπάσκετ, και όχι μόνο, έδωσαν το «παρών», παρακολούθησαν 4 ανταγωνιστικά παιχνίδια και απήλαυσαν όμορφο θέαμα. Οι διοργανωτές (Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνου, Πανεπιστημιακό Γυμναστήριο Ρεθύμνου, Ρέθυμνο Cretan Kings) πήραν εξαιρετικό βαθμό και παρουσίασαν μία άρτια και ολοκληρωμένη διοργάνωση.
Η αυλαία άνοιξε με τον 1ο ημιτελικό, όπου οι Παλαίμαχοι Ηρόδοτου (Ηράκλειο) επικράτησαν στο ντέρμπι της Κάβας Κασιμάτης (Χανιά) με 64-62 και προκρίθηκαν στον τελικό. Στον έτερο ημιτελικό, τα Haagen Dazs δεν δυσκολεύτηκαν να κάμψουν την αντίσταση των Αγροτών Ιεράπετρας (Λασίθι) με 63-39, έχοντας ως πρώτους σκόρερ τους Καλαϊτζάκη (24 με 8 τρίποντα), Κούμουλο (14 με 4 τρίποντα).
Από κει και πέρα, την 3η θέση πήρε η Κάβα Κασιμάτης από τα Χανιά, καθώς στον μικρό τελικό νίκησε με 57-47 τους Αγρότες Ιεράπετρας (αγωνίστηκαν χωρίς τον καλύτερό τους παίκτες, τον Στρατάκη). Τα Haagen Dazs συγκέντρωσαν πάνω τους όλα τα βλέμματα του τελικού και παίζοντας ωραίο μπάσκετ έφτασαν στην επικράτηση επί των Παλαιμάχων Ηροδότου με 74-56. Ο Κούμουλος με 33 πόντους και 5 τρίποντα και ο Καλαϊτζάκης με 12 (4 τρίποντα) οδήγησαν την ομάδα του Γιώργου Ξενίδη στην κατάκτηση του τίτλου.
Στα αξιοσημείωτα και το γεγονός πως τους πρωταθλητές ενίσχυσε και ο Χάρης Κουλουριώτης. Ο πρώην βοηθός προπονητή (του Θανάση Σκουρτόπουλου) στην τεχνική ηγεσία του Ρέθυμνο Cretan Kings και νυν του Μιχάλη Κουταλιανού στον Αστακό, έκανε το ταξίδι με προορισμό στο Ρέθυμνο και βοήθησε την ομάδα του να φτάσει στην πρωτιά.
Στο πλαίσιο των τελικών, οι διοργανωτές είχαν ετοιμάσει και εκπλήξεις στους θεατές. Ο «Αγορίνος» δεν μπορούσε να λείψει, όπως και οι Dolphin Breaths που ομόρφυναν ακόμα περισσότερο τη διοργάνωση.
Τα φύλλα αγώνων του 5ου παγκρήτιου τουρνουά εργασιακού μπάσκετ
Ημιτελικοί
Α’ ημιτελικός: Παλαίμαχοι Ηρόδοτου (Ηράκλειο) – Κάβα Κασιμάτης (Χανιά) 64-62
Διαιτητές: Πίπλιος, Σαμαράς.
Τα δεκάλεπτα: 11-9, 27-31, 48-45, 64-62.
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ (Μιχάλης Παναγιωτάκης): Λεμονάκης, Τσιμπινός 5, Τρυπάκης 8, Περπινάκης, Τσαγκαράκης 9(1), Κονσολάκης 2, Παναγιωτάκης 21(3), Βισκαδουράκης Γ. 11(1), Βισκαδουράκης Ι., Λυδάκης, Χουμάς 5, Μπαξεβάνης 3.
ΚΑΒΑ ΚΑΣΙΜΑΤΗΣ: (Λεμοντζής – Μουζουνιεράκης): Κολιόπουλος 13, Κυριτσάκης 14(4), Χριστινάκης Β. 12(2), Μακρατζάκης 10(1), Κοντουδάκης 7, Σταυρουλάκης 2, Κασιμάτης, Παπαγγέλης, Καληδονάκης, Χριστινάκης Ε. 4.
Β’ Ημιτελικός: Αγρότες Ιεράπετρας (Λασίθι) – Haagen Dazs (Ρέθυμνο) 39-63
Διαιτητές: Θεοδωράκης, Καθαράκης.
Τα δεκάλεπτα: 8-21, 22-33, 25-50, 39-63.
ΑΓΡΟΤΕΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιώργος Θεμελής): Μαλαθράκης 6(2), Μιρμιλιάκος 4, Άρχων, Μαχαιράς 4, Πατεράκης 4, Μπλαζαντωνάκης, Χαραλαμπάκης 5(1), Ανδροβιτσανέας 16(1).
HAAGEN DAZS B.C. (Γιώργος Ξενίδης): Κούμουλος 14(4), Πλεμμένος 7, Χατζηδάκης 5, Καλαϊτζάκης 24(8), Βασιλείου 8(1), Κουλουριώτης, Μπονατάκης 5(1), Πουλ, Θερμιώτης, Κουγιουμτζής, Πηγουνάκης.
Μικρός τελικός
Αγρότες Ιεράπετρας – Κάβα Κασιμάτης 47-57
Διαιτητές: Καμπίτσης, Θεοδωράκης.
Τα δεκάλεπτα: 10-11, 18-26, 33-46, 47-57.
ΑΓΡΟΤΕΣ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ (Γιάννης Μιρμιλιάκος): Μαλαθράκης 3(1), Άρχων, Μαχαιράς 2, Πατεράκης 6(1), Μπλαζαντωνάκης, Χαραλαμπάκης 6, Ανδροβιτσανέας 30(3).
ΚΑΒΑ ΚΑΣΙΜΑΤΗΣ (Λεμοντζής – Μουζουνιεράκης): Κολιόπουλος 16, Κυριτσάκης 4, Χριστινάκης Β. 16(4), Μακρατζάκης 6, Κοντουδάκης 11, Σταυρουλάκης 1, Κασιμάτης, Παπαγγέλης 1, Καληδονάκης 2.
Μεγάλος τελικός
Παλαίμαχοι Ηροδότου – Haagen Dazs 56-74
Διαιτητές: Κατσαπρακάκης, Μαραγκάκης.
Τα δεκάλεπτα: 9-18, 20-49, 35-60, 56-74
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΗΡΟΔΟΤΟΥ (Μιχάλης Παναγιωτάκης): Λεμονάκης, Τσιμπινός 12, Τρυπάκης 4, Περπινάκης, Τσαγκαράκης 5(1), Κονσολάκης 3(1), Παναγιωτάκης 19(3), Βισκαδουράκης Γ. 4, Βισκαδουράκης Ι. 1, Λυδάκης, Χουμάς 2, Μπαξεβάνης 6.
HAAGEN DAZS B.C. (Γιώργος Ξενίδης): Κούμουλος 33(5), Πλεμμένος 7(1), Χατζηδάκης 3(1), Καλαϊτζάκης 12(4), Βασιλείου 4, Κουλουριώτης, Μπονατάκης, Πουλ 4, Θερμιώτης 8, Πηγουνάκης 3(1).
Η «ταυτότητα» του 5ου παγκρήτιου τουρνουά εργασιακού μπάσκετ
Α’ ημιτελικός: Παλαίμαχοι Ηροδότου (Ηράκλειο) – Κάβα Κασιμάτης (Χανιά) 64-62.
Β’ ημιτελικός: Αγρότες Ιεράπετρας (Λασίθι) – Haagen Dazs BC (Ρέθυμνο) 39-63.
Μικρός τελικός: Αγρότες Ιεράπετρας – Κάβα Κασιμάτης 47-57.
Μεγάλος τελικός: Παλαίμαχοι Ηροδότου – Haagen Dazs 56-74.
Η τελική κατάταξη
1. Haagen Dazs B.C. (Ρέθυμνο)
2. Παλαίμαχοι Ηρόδοτου (Ηράκλειο)
3. Κάβα Κασιμάτης (Χανιά)
4. Αγρότες Ιεράπετρας (Λασίθι)