Στην Κόρινθο η Παναχαϊκή
Τους δύο εναπομείναντες αγώνες για τα πλέι οφ της Φούτμπολ Λιγκ θα δώσει η Παναχαϊκή στην Κόρινθο. Αυτό που φάνταζε με ένα σενάριο μακριά από τα περιορισμένα όρια της κατηγορίας, πήρε σάρκα και οστά με τον πρόεδρο των Πατρινών, Αλέξη Κούγια, να δίνει τα χέρια με τον δήμαρχο Κορίνθου, Αλέξανδρο Πνευματικό.
Η Παναχαϊκή προχώρησε σε μία τύποις συγχώνευση με την Κόρινθο και θα μπορεί πλέον να χρησιμοποιεί το Δημοτικό Στάδιο της πόλης. Επί της ουσίας, τουλάχιστον όχι στην παρούσα φάση, δεν πρόκειται για συγχώνευση των ομάδων, μια και για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να δώσει τη συναίνεσή της η Ερασιτεχνική Παναχαϊκή.
Ο πρόεδρος της Παναχαϊκής ανέφερε χαρακτηριστικά στη μίνι συνέντευξη που στήθηκε: «Με πολύ λιτό τρόπο ανακοινώνεται η συγχώνευση της ΠΑΕ Παναχαϊκή και της Κορίνθου. Για την Παναχαϊκή έχω αναλάβει χρέη 3 εκατ. ευρώ και πλήρωσα και 1 εκατ. για μια ομάδα που με διαβεβαίωναν ότι θα ερχόταν 10.000 κόσμος και πλήρωνα 65.000 το χρόνο.
Η σταγόνα που ξεχείλισε το ποτήρι ήταν το γεγονός ότι σε εντός έδρα παιχνίδια οι φιλοξενούμενες ομάδες είχαν περισσότερο κόσμο.
Μπορεί η Παναχαϊκή να έρθει τρίτη ή τέταρτη, αφού οι πρώτες 2 θέσεις έχουν κλείσει στην ΑΕΚ και τον Ηρακλή. Έχουμε μια έτοιμη ομάδα με νέους Έλληνες παίκτες και μόλις 2 ξένους τη στιγμή που η Κόρινθος παίζει με το Πετρί και χάνει. Σε 5 λεπτά συνομιλίας με τον Πνευματικό είδα ότι έχει όραμα και καταλαβαίνει τι σημαίνει λαϊκό κίνημα γιατί έχει πολιτικό ένστικτο. Αν εμένα μου είχαν δώσει τα μισά ο δήμος από αυτά που έχει δώσει για την Κόρινθο θα είχαμε πετύχει πολλά».