Στο τελικό στάδιο έχουν περάσει οι προετοιμασίες για τον 6ο Λαϊκό γύρο της πόλης του Ρεθύμνου, ο οποίος θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 17 Μαΐου. Οι άνθρωποι του τμήματος αθλητισμού και του Δήμου Ρεθύμνου δουλεύουν με αμείωτη ένταση, με στόχο να είναι όλα έτοιμα την ημέρα του αγώνα.
Ο Δήμος Ρεθύμνου με συνδιοργανωτή την Περιφερειακή Ενότητα Ρεθύμνης έχουν σαν στόχο για άλλη μια φορά την ενεργοποίηση όλων των δημοτών και όχι μόνο. Ενεργοποίηση και συμμετοχή για άθληση, βελτιώνοντας φυσική κατάσταση και ψυχική υγεία. Την ημέρα του αγώνα, η πόλη του Ρεθύμνου θα προσαρμοστεί και θα αφιερωθεί αποκλειστικά σε όλους τους πολίτες, ντόπιους και ξένους μικρούς και μεγάλους. Οι διοργανωτές έχουν μεριμνήσει και το επίκεντρο της διοργάνωσης θα είναι η πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη, ως αφετηρία και τερματισμός των αθλητικών διαδρομών. Θα υπάρχει μουσική κάλυψη της εκδήλωσης και πολλές εκπλήξεις για όλους τους συμμετέχοντες.
Τ’ αγωνίσματα του Λαϊκού γύρου
Στις 10:00 το πρωί της Κυριακής θα γίνει η εκκίνηση των 10.000 μ. για αθλητές (άνδρες-γυναίκες) άνω των 18 ετών, με θέσεις κατάταξης και ηλεκτρονική χρονομέτρηση, αφού για πρώτη φορά στο Ρέθυμνο ο κάθε αθλητής του αγώνα αυτού θα φέρει μαζί του ηλεκτρονικό τσιπάκι και αμέσως μετά τον τερματισμό θα γνωρίζει τον ακριβή χρόνο που έκανε.
Σε όλους τους συμμετέχοντες αθλητές των 10.000 μ. θα προσφερθεί δωρεάν αναμνηστικό μπλουζάκι, μετάλλιο και αναμνηστικό δίπλωμα. Επίσης, στον παραπάνω αγώνα θα βραβευθούν οι 3 πρώτοι άνδρες και οι 3 πρώτες γυναίκες στη γενική κατάταξη. Ακόμα, και οι 3 πρώτοι διαμένοντες (άνδρες-γυναίκες) από τους νομούς Ηρακλείου, Χανίων, Ρεθύμνου και Λασιθίου.
Από ‘κει και πέρα, στις 10:15 π.μ. θα ξεκινήσει ο αγώνας των 1.000 μ. για παιδιά (αγόρια-κορίτσια) από 7 έως 14 ετών. Όλα τα παιδιά που θα συμμετέχουν θα λάβουν δωρεάν αναμνηστικό μπλουζάκι, μετάλλιο, καθώς και δίπλωμα.
Αμέσως μετά και συγκεκριμένα στις 10:30 π.μ. θα δοθεί η εκκίνηση στον συμμετοχικό αγώνα 3.650 μ., όπου δεν θα υπάρξει κατάταξη αλλά η συμμετοχή όσων πολιτών επιθυμούν με τον δικό τους τρόπο. Είτε τρέχοντας, είτε βαδίζοντας, είτε περπατώντας. Στην διαδρομή αυτή θα μπορούν να λάβουν μέρος άτομα με ειδικές ανάγκες και αναπηρικά καρότσια, καθώς και μητέρες με παιδικά καρότσια. Όλοι όσοι συμμετάσχουν στην εν λόγω δράση θα λάβουν δωρεάν αναμνηστικό μπλουζάκι και δίπλωμα.
Μια ακόμα καινοτομία των διοργανωτών θα είναι η βράβευση των τριών πρώτων σχολείων, καθώς και Ακαδημιών όλων των αθλημάτων σε συμμετοχές παιδιών με αθλητικό υλικό (μπάλες, κώνους κ.ά.).
Συμμετοχές και επισημάνσεις
Ο αριθμός των δηλώσεων συμμετοχής είναι σημαντικός και οι δηλώσεις θα συνεχιστούν και τις επόμενες ημέρες. Οι ενδιαφερόμενοι-νες που επιθυμούν να συμμετάσχουν μπορούν να δηλώσουν άμεσα συμμετοχή μ’ έναν από τους παρακάτω τρόπους:
α) στην ιστοσελίδα του Δήμου Ρεθύμνου www.rethymno.gr: Προκήρυξη 6ου Λαϊκού Γύρου Πόλης Ρεθύμνου: Ηλεκτρονική Δήλωση Συμμετοχής Εδώ.
β) Με την υποβολή της δήλωσης συμμετοχής στο γραφείο του τμήματος Αθλητισμού (Κλειστό Γυμν. «Μελίνα Μερκούρη») έως την Παρασκευή 15 Μαΐου 2015 και ώρα 15:00 Εmail: sports.rethymno@gmail.com
γ) Στο φαξ: 28310 55645 έως την Παρασκευή 15 Μαΐου 2015 και ώρα 15:00.
δ) Την ίδια ημέρα (17 Μαΐου) από της 08:00-09:00 στην αφετηρία, στην πλατεία Αγνώστου Στρατιώτη.
Ακόμα, το Τμήμα Αθλητισμού του Δήμου Ρεθύμνου θα ήθελε να κάνει κάποιες πολύ σημαντικές επισημάνσεις σε συμμετέχοντες και μη. «1. Για την ομαλή λειτουργία της διοργάνωσης και την συνέπεια των εκκινήσεων θα παρακαλούσαμε πολύ όλους τους συμμετέχοντες να είναι τουλάχιστον μία ώρα πριν την εκκίνηση στην πλατεία του Αγ. Στρατιώτη (η γραμματεία θα λειτουργήσει από τις 08:00 π.μ.) και ειδικά τους αθλητές των 10.000 μ. που θα πρέπει να παραλάβουν αριθμό, τσιπάκι, μπλουζάκι κ.ά., καθώς και τους υπόλοιπους συμμετέχοντες, για τις ανάλογες προετοιμασίες πριν την έναρξη του αγώνα τους.
2. Παρακαλούμε πολύ επίσης τους πολίτες και κάτοικους της πόλης του Ρεθύμνου, για την προσοχή τους και τον περιορισμό των μετακινήσεων τους την Κυριακή 17 Μαΐου το πρωί 09:00-11:30 και ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση τους σε τυχόν περιορισμό της μετακίνησης με τροχοφόρα οχήματα για την ασφάλεια των αθλητών και όλων των συμμετεχόντων».
Αναλυτικά οι δρόμοι που εμπλέκονται και στις 3 διαδρομές
Α) Αγώνας δρόμου 10.000 μέτρων:
Ώρα εκκίνησης: 10:00 π.μ.
Διαδρομή: Πλατεία Αγνώστου (εκκίνηση) – Χορτάτζη – Λ. Κουντουριώτου – Ε. Πορτάλιου – Ελευθερίας – Άρη Βελουχιώτη (δεξιά) – Τέρμα Άρη Βελουχιώτη (πιάτσα ΤΑΧΙ) – Αναστροφή – Άρη Βελουχιώτη – Μαρίνα – Σοφ. Βενιζέλου – Ελ. Βενιζέλου – Τ. Πετυχάκη – Αρκαδίου – Εμπορικό Λιμάνι – Εμμ. Κεφαλογιάννη – Περιφερειακός – Πλατεία Δικαστηρίων – Π. Πρεβελάκη – Δημακοπούλου – Γερακάρη – Βάρδα Καλέργη – Ελ. Βενιζέλου – Πλατεία Αγνώστου, (τερματισμός).
Β) Παιδικός αγώνας 1.000 μέτρων:
Ώρα εκκίνησης: 10:15 π.μ.
Διαδρομή: Πλατεία Αγνώστου (εκκίνηση) – Αρκαδίου – Πετυχάκη – Ελ. Βενιζέλου – Πλατεία Αγνώστου, (τερματισμός).
Γ) Αγώνας δρόμου 3.650 μέτρων «Βαδίζω-Τρέχω-Διασχίζω την πόλη»:
Ώρα εκκίνησης: 10:30 π.μ.
Διαδρομή: Πλατεία Αγνώστου (εκκίνηση) – Αρκαδίου – Σαλαμίνος – Μελισσινού – Πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου – Πρεβελάκη – Πλατεία Δικαστηρίων – Κεφαλογιάννηδων – Αρκαδίου – Πετυχάκη – Ελ. Βενιζέλου – Πλατεία Αγνώστου, (τερματισμός).