Στο τελικό στάδιο περνάει η προετοιμασία του Ρέθυμνο Cretan Kings ενόψει του σαββατιάτικου (10/11-15:45) παιχνιδιού με τον Προμηθέα Πατρών. Οι «κεραμιδί» καταστρώνουν τα πλάνα τους για να φτάσουν στην πρώτη νίκη που θα τους δώσει την ευκαιρία να ανασάνουν και βαθμολογικά και ψυχολογικά.
Ο Σταύρος Μυκονιάτης και οι συνεργάτες του πήραν μία πρώτη γεύση από τα νέα μεταγραφικά αποκτήματα στο φιλικό απέναντι στον Διαγόρα Δρυοπιδέων, ομάδα που αγωνίζεται στην Α2 Εθνική κατηγορία. Οι Ρεθεμνιώτες ηττήθηκαν με 78-77, αλλά ο νεαρός τεχνικός έδωσε χρόνο συμμετοχής και στον Ελάιτζα Τζόνσον και στον Άαρον Τζόουνς. Δοκίμασε πρόσωπα, πράγματα και σχήματα και σε γενικές γραμμές έμεινε ευχαριστημένος. Κυρίως από τον Αμερικάνο γκαρντ, από τον οποίο περιμένουν πολλά πράγματα και σε οργάνωση και σε εκτέλεση.
Από την άλλη και όπως συμβαίνει σε όλα τα φιλικά παιχνίδια, το αποτέλεσμα περνάει σε δεύτερη μοίρα. Όμως, οι Ρεθεμνιώτες παραμένουν χωρίς νίκη στα εν Ελλάδι φιλικά και επίσημα παιχνίδια. Βέβαια, εφόσον και όταν θα έρθει η πρώτη νίκη στον «μαραθώνιο» της Basket League, όλα αυτά θα ξεχαστούν.
Από κει και πέρα, ο Σταύρος Μυκονιάτης μπορεί πλέον να υπολογίζει σε όλους τους παίκτες του. Τα τρία «καυτά» παιχνίδια του Νοεμβρίου θα κρίνουν πάρα πολλά και ο νεαρός τεχνικός έχει άπαντες στη διάθεσή του.
Ανακοίνωσε Τζόι Ντόρσεϊ και Μπράντον Γουντ ο Πανιώνιος
Διπλό μεταγραφικό «χτύπημα» από τον Πανιώνιο που βάζει «φωτιά» στην υπόθεση παραμονής. Ο Τζόι Ντόρσεϊ επιστρέφει μετά από 6 χρόνια στην Ελλάδα, όντας πλέον στα 35 του χρόνια και ταλαιπωρημένος από τραυματισμούς. Μετά την κατάκτηση της Ευρωλίγκα με τον Ολυμπιακό (2011-12), η καριέρα του πήρε την κατιούσα. Στη συνέχεια έπαιξε στην Τουρκία και στην Ισπανία, έχοντας τελευταίο σταθμό πριν από τη Νέα Σμύρνη την Μπαλικεσίρ.
Επίσης, το συγκρότημα του Βασίλη Φραγκιά προσέθεσε στο δυναμικό του τον Μπράντον Γουντ. Ο Αμερικανός γκαρντ φόρεσε την φανέλα των Windy City Bulls, έχοντας 11 πόντους, 2.9 ασίστ και 2.3 ριμπάουντ.