Στις 27 Ιανουαρίου ο εισαγγελέας της έδρας του Μονομελούς Πλημμελειοδικείου Ρεθύμνου, Ι. Κασσωτάκης, θα ανακοινώσει ενώπιον του ακροατηρίου την πρόταση του επί των κατηγοριών που αντιμετωπίζει ο Γερμανός καθηγητής ιστορίας Χάινς Ρίχτερ.
Θα προτείνει δηλαδή την ενοχή ή αθώωση του κατηγορούμενου ιστορικού επί των κατηγοριών που αντιμετωπίζει, σχετικά με τις πράξεις που του αποδίδονται ότι διέπραξε μέσω αναφορών στο βιβλίο του με τίτλο «Μάχη της Κρήτης» και δικάζεται βάσει του αντιρατσιστικού νόμου.
Ειδικότερα ο Χ. Ρίχτερ κατηγορείται ως υπαίτιος του ότι: «Εντός της ελληνικής επικράτειας με περισσότερες πράξεις που συνιστούν εξακολούθηση του αυτού εγκλήματος και με πρόθεση, διά του τύπου, επιδοκίμασε, ευτέλισε και κακόβουλα αρνήθηκε την ύπαρξη και τη σοβαρότητα αναγνωρισμένων από τη βουλή των Ελλήνων εγκλημάτων του ναζισμού και εγκλημάτων πολέμου που διέπραξαν οι κατοχικές στρατιωτικές δυνάμεις κατά την περίοδο του Β’ παγκοσμίου πολέμου 1941-1945 και η αξιόποινη αυτή συμπεριφορά του στρέφεται κατά συνόλου ανθρώπων που προσδιορίζεται με βάση τη φυλή, τη γενεαλογική καταβολή και την εθνική καταγωγή και έχει εξυβριστικό χαρακτήρα κατά των ανθρώπων αυτών».
Την ίδια μέρα θα αγορεύσουν και οι συνήγοροι υπεράσπισης του κατηγορουμένου.
Χθες η ακροαματική διαδικασία συνεχίστηκε με την ανάγνωση και τον σχολιασμό των αναγνωστέων εγγράφων.
Επίσης αναγνώστηκε επιστολή του γνωστού Άγγλου ιστορικού Άντονι Μπηβόρ. Ο κ. Μπηβόρ, που έχει επίσης γράψει ιστορικό βιβλίο για την Κρήτη και έχει βραβευτεί γι’ αυτό με τίτλο: «Κρήτη: H μάχη και η αντίσταση» (βραβείο Runciman), όπου κάνει εμφανή τον θαυμασμό του για τους Κρήτες που αντιστάθηκαν στους ναζί, στη λιτή επιστολή του ανέφερε ότι η παραπομπή του Ρίχτερ σε δίκη είναι μια ανησυχητική εξέλιξη για την Ελλάδα της Δημοκρατίας, ότι η δίωξη του αποτελεί χτύπημα στην καρδιά της ακαδημαϊκής ελευθερίας και στην έννοια της ελευθερίας του λόγου.
Πρόσθεσε επίσης ότι του θυμίζει την πολεμική που δέχτηκε ο ίδιος από τη ρωσική κυβέρνηση για το ιστορικό βιβλίο που έγραψε σχετικά με τη στάση των σοβιετικών στρατευμάτων κατά τη διάρκεια του Β’ παγκόσμιου πολέμου.
«Τρομάζω στην ιδέα ότι στην Ελλάδα της Δημοκρατίας θα μπορούσε να δικαστεί ένας ακαδημαϊκός. Εμπιστεύομαι όμως τη σοφία του δικαστηρίου για την απόφαση του» ανέφερε ο Άγγλος ιστορικός.
Να σημειωθεί ότι η χθεσινή δικάσιμος ήταν μικρής διάρκειας και ήταν η πρώτη που έγινε χωρίς να υπάρχει σχεδόν κανένα άτομο στο ακροατήριο και βέβαια χωρίς την παρουσία της πολιτικής αγωγής, μετά την απόφαση του δικαστηρίου, την Τετάρτη, να την αποβάλλει διότι, όπως ανέφερε ο πρόεδρος της δικαστικής έδρας, από την ακροαματική διαδικασία δεν προέκυψε ηθική βλάβη από τις αναφορές του Χ. Ρίχτερ, εις βάρος των φυσικών προσώπων που είχαν δηλώσει πολιτικοί ενάγοντες.
Σχετικό αίτημα είχε υποβάλλει στο δικαστήριο κατά την έναρξη της δίκης η υπεράσπιση του κατηγορούμενου.
Aντίδραση των συνηγόρων υπεράσπισης για τις δηλώσεις της πολιτικής αγωγής
Εν τω μεταξύ, οι συνήγοροι υπεράσπισης του Χάινς Ρίχτερ, Αθανάσιος Αναγνωστόπουλος και Κωνσταντίνος Καλλίρης, ως απάντηση στις δηλώσεις των συνηγόρων πολιτικής αγωγής μετά την απόφαση της δικαστικής έδρας να αποβάλλει από τη δίκη την πολιτική αγωγή, σε γραπτή δήλωση τους αναφέρουν τα εξής:
«1. Η απόφαση του κ. προέδρου περί αποβολής της πολιτικής αγωγής υπερακόντισε τις αντιρρήσεις που είχε υποβάλει η υπεράσπιση κατά την πρώτη ημέρα της δίκης. Πράγμα που διέλαθε της προσοχής ορισμένων.
2. Η αποβολή της πολιτικής αγωγής κατά νόμον όφειλε να είχε γίνει ήδη κατά την πρώτη ημέρα της δίκης, ως ζήτημα νομικό, και όχι μόλις κατά την ένατη. Η σχετική απόφαση καθυστέρησε, ως μη έδει. Η παράνομη παράσταση πολιτικής αγωγής επιφέρει κατά νόμον απόλυτη ακυρότητα.
3. Ούτε το προηγούμενο (12-14 Ιανουαρίου 2016) ούτε και το νέο πλαίσιο αποχής των δικηγόρων (15-22 Ιανουαρίου 2016), που βρίσκεται ανηρτημένο και προσβάσιμο σε όλους στην ιστοσελίδα του Δικηγορικού Συλλόγου Αθηνών, επιβάλλει την αποχή στις συνεχιζόμενες, εκ διακοπής δίκες. Συνεπώς, καμία άδεια προς παράσταση δεν απαιτείτο.
4. Είναι ασύνηθες να σχολιάζονται και να επικρίνονται δικαστικές αποφάσεις, προτού καν εκδοθούν, ως δήθεν αθωωτικές.
5. Είναι ασύνηθες να παραλληλίζονται ακαδημαϊκοί όπως ο κ. Μ. Σταθόπουλος και καθηγητές όπως οι κ. Α. Λιάκος και Ν. Αλιβιζάτος με Γερμανούς αλεξιπτωτιστές της Λουφτβάφφε».