Την 5η θέση κατέλαβε στην γενική κατάταξη το τμήμα κορασίδων του ΝΟΡ μέσα από το φάιναλ-8 του πανελληνίου πρωταθλήματος. Θέση άκρως τιμητική αν και τα κορίτσια χτύπησαν δυνατά ακόμα και την πόρτα των ημιτελικών.
Αλήθεια ήταν όμως πως εκεί δέσποζαν δύο ομάδες τις οποίες τις συνάντησε και στον όμιλο το ρεθεμνιώτικο σύνολο. Αυτές ήταν ο ΝΟ Βουλιαγμένης και ο Νηρέας Χαλανδρίου. Προηγουμένως, ο ΝΟΡ είχε κατακτήσει την 3η θέση στους ομίλους, ό,τι καλύτερο δηλαδή.
Η πρώτη αναδείχθηκε πρωταθλήτρια επικρατώντας στον μεγάλο τελικό με 13-11 του Νηρέα. Το χάλκινο μετάλλιο πήγε στον Ολυμπιακό, ο οποίος επιβλήθηκε με 11-9 στο μικρό τελικό της ΝΕ Πατρών.
Γενικότερα, ο ΝΟΡ πήρε αυτό που ήταν σε θέση να κατακτήσει, δηλαδή την 5η θέση αν και η διαφορά έναντι όλων των υπολοίπων που ακολουθούσαν ήταν φανερή. Μάλιστα στον συγκεκριμένο αγώνα κατάταξης, οι Ρεθεμνιώτισσες κέρδισαν πιο εύκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό 9-8 τον Πανιώνιο.
Ο ΝΟΡ δεν σταματάει εδώ. Αυτά τα πανελλήνια πρωταθλήματα λειτουργούν ως δρομοδείκτες για τα επόμενα σε μεγαλύτερες κατηγορίες. Άλλωστε οι κοπέλες του ομίλου συνεχίζουν μια ακόμη προετοιμασία, αυτή για τις νεάνιδες που δίνουν τη δική τους μάχη από αυτή την Παρασκευή. Πρόκειται λοιπόν για ένα μείγμα πολιστριών που έχουν προοπτικές ως ομάδα να κάνουν το κάτι παραπάνω στη χρονιά που θα ακολουθήσει.
Κ. Φιτσανάκης: «Καλή εμφάνιση»
Ικανοποιημένος ήταν ο προπονητής των Κορασίδων, Κωστής Φιτσανάκης όμως αλήθεια είναι πως μέσα του, περίμενε και το κάτι παραπάνω. Η 5η θέση βέβαια μόνο κακή δεν είναι…
«Τα κορίτσια έκαναν μια αρκετά καλή εμφάνιση. Δεν πήγαμε τελικό γιατί χάσαμε από το Χαλάνδρι (σ.σ. μέχρι ένα σημείο ήμασταν στο 8-6). Μια ομάδα που άξιζε να βρίσκεται εκεί. Επίσης δίκαιη ήταν και η 3η θέση στον όμιλό μας. Βλέπετε μπροστά μας είχαμε τις δύο φιναλίστ.
Νιώθω καλά και εγώ και τα κορίτσια. Κερδίσαμε τον Πανιώνιο και πήραμε την 5η θέση αν και στο μεταξύ μας παιγνίδι πρέπει να πω ότι το τελικό σκορ (9-8) δεν αντικατοπτρίζει την πραγματική διαφορά που υπήρχε στις δύο ομάδες.
Δείξαμε όμως μια καλή ομάδα, ένα καλό σύνολο.
Το πρωτάθλημα δεν ήταν ό,τι καλύτερο έχω δει. Είχε καλές ομάδες αλλά και σ’ αυτή την περίπτωση (όπως τους εφήβους) δεν υπήρξε κάποιος σύλλογος που αν τρίβεις τα μάτια σου. Φυσικά αξίζουν συγχαρητήρια στους πρωτεύσαντες.
Εμείς συνεχίζουμε γιατί πολλά από τα κορίτσια (11 από τα 14) θα παραμένουν στην Αθήνα για τους αγώνες των Νεανίδων που ξεκινούν αυτή την Παρασκευή».
Τα αποτελέσματα στον όμιλο:
1η Αγωνιστική
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΓΣ Περιστερίου 11 – 6
ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Χαλανδρίου 6 – 10
Τα 8λεπτα: 3-3, 2-2, 1-3, 0-2.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Οι σκόρερ: Φραγγελάκη 1, Παναγιωτάκη 4, Λιμπιτάκη 1.
2η Αγωνιστική
Πανσερραϊκός – ΝΟ Βουλιαγμένης 7 – 21
ΓΣ Περιστεριόυ – ΝΟ Ρεθύμνου 7 – 15
Τα 8λεπτα: 2-6, 1-4, 3-4, 1-1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Οι σκόρερ: Μαλλιαρού 1, Κυριακάκη 2, Φραγγελάκη 6, Συριανόγλου 3, Παναγιωτάκη 2, Λαμπαθάκη, Λιμπιτάκη 1.
3η Αγωνιστική
Νηρέας Χαλανδρίου – ΓΣ Περιστερίου 21 – 7
ΝΟ Ρεθύμνου – Πανσερραϊκός 18 – 4
Τα 8λεπτα: 5-1, 4-0, 2-2, 7-1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Οι σκόρερ: Μαλλιαρού 1, Μαρκαντώνη 3, Κυριακάκη 1, Φραγγελάκη 1, Καραγιαννάκη 2, Συριανόγλου 2, Τσιουγκρή 1, Παναγιωτάκη 2, Λαμπαθάκη 1, Νύκταρη 2, Παπαδάκη 2.
4η Αγωνιστική
Πανσερραϊκός – Νηρέας Χαλανδρίου 3 – 24
Βουλιαγμένη – ΝΟ Ρεθύμνου 15 – 6
Τα 8λεπτα: 6-1, 1-2, 6-2, 2-1.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Οι σκόρερ: Μαρκαντώνη 1, Κυριακάκη, Φραγγελάκη 1, Λιμπιτάκη 4.
5η Αγωνιστική
Περιστέρι – Πανσερραϊκός 18 – 1
ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Χαλανδρίου 12 – 8
Ρεπό: ΝΟΡ
Η βαθμολογία στον Α’ Όμιλο
Ομάδα Β. Ν-Ι-Η Γκολ
1. Βουλιαγμένη 12 4-0-0 59-36
2. Νηρέας Χαλ. 9 3-0-1 63-28
3. ΝΟ Ρεθύμνου 6 2-0-2 46-36
4. Περιστέρι 1 1-0-3 38-48
5. Πανσερραϊκός 0 0-0-4 15-81
Οι αγώνες κατάταξης (Κολ. Γλυφάδας)
Ημιτελικά
Βουλιαγένη – Ολυμπιακός 12-6
ΝΕ Πατρών – Νηρέας Χαλανδρίου 10-14
Θέσεις 5-6: ΝΟΡ – Πανιώνιος 9-8
ΝΟΡ – Πανιώνιος 9 – 8
Τα 8λεπτα: 4-2, 0-2, 4-1, 1-3.
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Οι σκόρερ: Μαλλιαρού 1, Κυριακάκη 3, Φραγγελάκη 1, Συριανόγλου 2, Παναγιωτάκη 2.
Θέσεις 7-8: Περιστέρι – ΠΑΟΚ 6-10
Μεγάλος Τελικός
ΝΟ Βουλιαγμένης – Νηρέας Χαλανδρίου 13-11
Τα 8λεπτα: 5-3, 2-1, 4-4, 2-3.
ΝΟ ΒΟΥΛΑΓΜΕΝΗΣ: Οι σκόρερς: Καλαϊτζή 4, Σάντα 3, Μουστακαρία 3, Καλογεροπούλου 2, Ανδρεάδη 1.
ΝΗΡΕΑΣ ΧΑΛ.: Οι σκόρερς: Τορνάρου 4, Τριχά 4, Αγγελίδη 2, Μπόβαλη 1.
Μικρός τελικός
ΝΕ Πατρών – Ολυμπιακός 9-11
Τα 8λεπτα: 2-2, 6-4, 1-1, 0-4
ΝΕ ΠΑΤΡΩΝ: Οι σκόρερς: Τσιμάρα Ευφ. 5, Ζαφειράκη Μ. 2, Τσιμάρα Ευδ. 1, Κιούρκα 1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Οι σκόρερς: Ζαχαρία 5, Σιούτη 4, Χαλδαίου 2.
Η τελική κατάταξη:
1. ΝΟ Βουλιαγμένης
2. Νηρέας Χαλανδρίου
3. Ολυμπιακός
4. ΝΕ Πατρών
5. 5. ΝΟ Ρεθύμνου
6. 6. Πανιώνιος
7. 7. ΠΑΟΚ
8. Γ.Σ. Περιστερίου
ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Κώστας Φιτσανάκης): Καραγιάννη, Μαλλιαρού, Μαρκαντώνη, Κυριακάκη, Φραγγελάκη, Καραγιαννάκη, Συριανόγλου, Τσιουγκρή, Παναγιωτάκη, Λαμπαθάκη, Λιμπιτάκη, Νύκταρη, Παντελιδάκη, Παπαδάκη.
Εκτός τελικών οι έφηβοι
Εν αντιθέσει με τις κορασίδες, οι έφηβοι του ΝΟΡ δεν κατάφεραν να βρεθούν στις 10 καλύτερες ομάδες της Ελλάδας. Η ομάδα του ρεθεμνιώτικου ομίλου έφτασε μέχρι τα ημιτελικά όπου και ο δρόμος για το φάιναλ-10 αποδείχθηκε ιδιαίτερα δύσβατος. Οι παίκτες του Κωστή Φιτσανάκη που βρίσκονταν στον β’ όμιλο της Αττικής έπεσαν πάνω σε πιο δεμένες ομάδες όπως, το Παλαιό Φάληρο και το Περιστέρι που πήραν την πρόκριση, ενώ είναι χαρακτηριστικό πως, παραδοσιακές δυνάμεις σε όλες τις κατηγορίες όπως ο Εθνικός και ο ΝΟ Χανίων (μαζί με το Ρέθυμνο φυσικά) έμειναν απ’ έξω.
Αναλυτικό ρεπορτάζ στο αυριανό μας φύλλο.
Η τελική βαθμολογία
1. Π. Φάληρο 12
2. ΓΣ Περιστερίου 9
……………………….
3. Εθνικός Πειραιά 6
4. ΝΟ Χανίων 3
5. ΝΟ Ρεθύμνου 0