Την 6η θέση στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα πόλο κατέκτησαν οι Έφηβοι του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, ολοκληρώνοντας επιτυχημένα τη φετινή αγωνιστική χρονιά. Κάλλιστα, όμως, θα μπορούσαν να βρεθούν στην 5η θέση της τελικής κατάταξης, αλλά στον αγώνα των χιαστί ηττήθηκαν από την Γλυφάδα με 11-9 στα πέναλτι, κι ενώ η κανονική διάρκεια είχε ολοκληρωθεί στο 6-6.
Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη πέτυχε τον στόχο που είχε θέσει από την αρχή της χρονιάς και δεν ήταν άλλος από ένα πλασάρισμα στην πρώτη 6άδα. Το επίπεδο της τελικής φάσης των Εφήβων ήταν πολύ υψηλό και τα πάντα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες. Οι Ρεθυμνιώτες απέδειξαν πως διαθέτουν μία πολύ καλή ομάδα, με ποιοτικούς και διεθνείς αθλητές και δίκαια πλασαρίστηκαν στις πρώτες θέσεις.
Πρωταθλήτρια στην εν λόγω κατηγορία αναδείχθηκε για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά η Βουλιαγμένη, επικρατώντας στον τελικό του Παλαιού Φαλήρου με 11-8. Την 3η θέση κατέκτησε ο ΝΟ Χανίων, που στον μικρό τελικό νίκησε τον Παναθηναϊκό με 13-8.
Η επεισοδιακή πρόκριση του ΝΟΡ και ο συναρπαστικός αγώνας για τις θέσεις 5-6
Ο τελευταίος αγώνας των ομίλων είχε χαρακτήρα «τελικού» για την ρεθυμνιώτικη ομάδα, καθώς οι «κίτρινοι» θα μπορούσαν να τερματίσουν από 2οι έως και 4οι. Ο ΝΟΡ «μέτρησε δυνάμεις» με τον ΝΟ Χανίων στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και η έκβαση του ματς κρίθηκε μόλις 13” πριν το φινάλε. Η ομάδα του Κώστα Φιτσανάκη είχε προηγηθεί με 7-5, τα Χανιά ισοφάρισαν σε 7-7 και ο Φραγκάκης με γκολ στην κόντρα έδωσε το πολύτιμο «τρίποντο» στον ΝΟΡ. Το τελικό 8-7 βρήκε τους Ρεθυμνιώτες στην 3η θέση του Α’ ομίλου και στα παιχνίδια των χιαστί για τις θέσεις 5-6. Αυτό προέκυψε από την τριπλή ισοβαθμία στους 6 βαθμούς των ΝΟ Χανίων, ΝΟ Ρεθύμνου και Ολυμπιακού. Οι Χανιώτες πήραν την 2η θέση επειδή είχαν καλύτερο αποτέλεσμα με τον πρώτο ΝΟΒ, δηλαδή ήττα με μικρότερη διαφορά, ενώ ακολούθησαν οι «κίτρινοι» και οι «ερυθρόλευκοι».
Αντίπαλός τους ήταν ο 3ος του έτερου ομίλου και δη ο ΑΝΟ Γλυφάδας. Οι «κίτρινοι» ξεκίνησαν πολύ δυνατά και στο ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ με 4-2. Μπαίνοντας στο τελευταίο οκτάλεπτο (5-3), όλα προμήνυαν ένα μεγάλο ντέρμπι. Η αθηναϊκή ομάδα ισοφάρισε σε 5-5, αλλά ο ΝΟΡ βρήκε τον τρόπο να ανακτήσει το προβάδισμα με 6-5. Σε εκείνο το σημείο, όμως, η διαιτησία έπαιξε τον δικό της ρόλο και έτσι η Γλυφάδα έστειλε το ματς στα πέναλτι (6-6). Οι παίκτες της ήταν περισσότερο ψύχραιμοι και τυχεροί και έκαναν το 5-3. Το τελικό 11-9 βρήκε την Γλυφάδα στην 5η και τον ΝΟΡ στην 6η θέση της τελικής κατάταξης.
Τα αποτελέσματα και τα φύλλα αγώνων του ΝΟΡ
1η αγ: ΝΟΡ – Ολυμπιακός 11-9
Τα οκτάλεπτα: 5-3, 3-2, 2-1, 1-3
Οι σκόρερ: Φραγκάκης 2, Μανωλάκης 4, Μπουγιούρης 3.
3η αγ: ΝΟΡ – Άρης 8-2
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-0, 3-0, 1-1
Οι σκόρερ: Πίσσας 1, Μανωλάκης 1, Χάσικος 1, Μπουγιούρης 3, Φραγκάκης 2.
4η αγ: ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟΡ 13-6
Τα οκτάλεπτα:6-0, 2-1, 3-3, 2-2
Οι σκόρερ: Ραπτάκης 1, Μπουγιούρης 2, Χάσικος 2, Φραγκάκης 1.
5η αγ: ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 8-7
Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-2, 2-2, 2-2
Οι σκόρερ: Πίσσας 1, Μπουγιούρης 3, Χάσικος 1, Φραγκάκης 3
Θέσεις 5-6: ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας 6-6
Τα οκτάλεπτα: 1-1, 3-1, 1-1, 1-3
Οι σκόρερ: Μπουγιούρης 2, Μανωλάκης 1, Φραγκάκης 3
Η εξέλιξη των πέναλτι: 1-0, 1-1 (Μανωλάκης), 2-1, 2-2 (Χάσικος), 3-2, 3-3 (Μανουσάκης), 4-3, Χαμένο πέναλτι του Μπουγιούρη, 5-3 (τελικό).
Το πανόραμα της τελικής φάσης των Εφήβων
Α’ όμιλος (κολυμβητήριο ΝΟ Βουλιαγμένης)
1η αγωνιστική
Ολυμπιακός – ΝΟ Ρεθύμνου 11-9
ΝΟ Χανίων – Άρης Θεσσαλονίκης 9-6
2η αγωνιστική
Άρης Θεσσαλονίκης – Ολυμπιακός 5-14
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Χανίων 9-5
3η αγωνιστική
ΝΟ Ρεθύμνου – Άρης Θεσσαλονίκης 8-2
Ολυμπιακός – ΝΟ Βουλιαγμένης 4-17
4η αγωνιστική
ΝΟ Βουλιαγμένης – ΝΟ Ρεθύμνου 13-6
ΝΟ Χανίων – Ολυμπιακός 13-8
5η αγωνιστική
Άρης Θεσσαλονίκης – ΝΟ Βουλιαγμένης 5-11
ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων 8-7
Η βαθμολογία του Α’ ομίλου
Θ. ΟΜΑΔΑ Β. Ν-Ι-Η ΓΚΟΛ
1. ΝΟ Βουλιαγμένης 9 4-0-0 50 – 20
2. ΝΟ Χανίων 6 2-0-2 34 – 31
3. ΝΟ Ρεθύμνου 6 2-0-2 31 – 33
4. Ολυμπιακός 6 2-0-2 37 – 44
5. Άρης 0 0-0-4 18 – 42
Β’ όμιλος (κολυμβητήρια: Π. Φαλήρου, Ιλίσιο, ΑΝΟ Γλυφάδας, Ν. Σμύρνης)
1η αγωνιστική
Παλαιό Φάληρο – Παναθηναϊκός 12-9
Ποσειδών Ιλισίων – ΑΝΟ Γλυφάδας 3-10
2η αγωνιστική
Παναθηναϊκός – Ποσειδών Ιλισίων 15-4
ΠΑΟΚ – Π. Φάληρο 6-6
3η αγωνιστική
ΑΝΟ Γλυφάδας – Παναθηναϊκός 4-13
Ποσειδών Ιλισίων – ΠΑΟΚ 3-12
4η αγωνιστική
Παλαιό Φάληρο – Ποσειδών Ιλισίων 18-1
ΠΑΟΚ – ΑΝΟ Γλυφάδας 5-6
5η αγωνιστική
Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 9-9
ΑΝΟ Γλυφάδας – Π. Φάληρο 2-12
Η βαθμολογία του Β’ ομίλου
1. Παλαιό Φάληρο 10
2. Παναθηναϊκός 7
3. ΑΝΟ Γλυφάδας 6
4. ΠΑΟΚ 5
5. ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων 0
Οι αγώνες κατάταξης, τα ημιτελικά και τα τελικά
Κολυμβητήριο ΝΟΒ
Α’ ημιτελικός: Βουλιαγμένη – Παναθηναϊκός 13-7
Θέσεις 5-6: ΝΟ Ρεθύμνου – ΑΝΟ Γλυφάδας 6-6 (9-11 στα πέναλτι)
Κολυμβητήριο Π. Φαλήρου
Β’ ημιτελικός: Παλαιό Φάληρο – ΝΟ Χανίων 11-5
Θέσεις 7-8: Ολυμπιακός – ΠΑΟΚ 11-8
Κολυμβητήριο Αλίμου
Μικρός τελικός (Θέσεις 3-4): Παναθηναϊκός – ΝΟ Χανίων 8-13
Μεγάλος Τελικός (Θέσεις 1-2): ΝΟ Βουλιαγμένης – Παλαιό Φάληρο 11-8
Η τελική κατάταξη
1. ΝΟ Βουλιαγμένης
2. Παλαιό Φάληρο
3. ΝΟ Χανίων
4. Παναθηναϊκός
5. ΑΝΟ Γλυφάδας
6. ΝΟ Ρεθύμνου
7. ΠΑΟΚ
8. Ολυμπιακός
9. Άρης, ΚΟ Ποσειδών Ιλισίων
Κώστας Φιτσανάκης: «Δίκαια στις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας»
Ο προπονητής του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, με δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.», επεσήμανε ότι η ομάδα πέτυχε τον στόχο της και γι’ αυτό αξίζουν συγχαρητήρια στα παιδιά που στην τελική φάση έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό.
«Ολοκληρώθηκε και η φετινή χρονιά στην κατηγορία των Εφήβων και είμαστε ικανοποιημένοι που πετύχαμε τον στόχο που είχαμε θέσει από την αρχή της σεζόν. Ο στόχος μας ήταν να βρεθούμε μέσα στην 6άδα και τελικά τα καταφέραμε. Θα μπορούσαμε να πάρουμε την 5η θέση, αλλά το ματς με την Γλυφάδα κρίθηκε στα πέναλτι. Σε μία διαδικασία που μεγάλο ρόλο παίζει η τύχη.
Γενικότερα, όμως, είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παιδιών, καθώς έδωσαν τον καλύτερό τους εαυτό. Απέδειξαν πως άξια βρίσκονται στις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας σε αυτήν την κατηγορία και τους αξίζουν συγχαρητήρια».
*Οι 12 παίκτες που αγωνίστηκαν στην τελική φάση είναι οι: Κωνσταντίνος Φραγκάκης (Φ), Αντώνης Αποστολάκης (Π), Γιώργος Μπουγιούρης (Π), Βασίλης Χάσικος (Π), Στράτος Μανωλάκης (Π), Νίκος Ραπτάκης (Α), Γιάννης Μανουσάκης (Α), Μιχάλης Τζωρτζινάκης (Π), Χριστόφορος Πίσσας (Π), Νίκος Τζαγκαράκης (Π), Αλέξανδρος Ζαχαράκης (Τ), Στέλιος Ταταράκης (Π).
Συμπληρώθηκε η 20άδα της Β’ φάσης στην Β’ Εθνική Ανδρών
Ολοκληρώθηκαν οι αγώνες του Α’ Ομίλου Αττικής για την Α’ φάση του πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης της Β’ Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τους Ιωνικό, Νηρέα Χαλανδρίου, ΝΟ Αγίου Νικολάου και ΑΟ Βετεράνων να προκρίνονται στην Β’ φάση (η τελευταία της βαθμολογίας, ΝΟ Μυτιλήνης, πάει στα Play Out).
Έτσι, οι 20 της Β’ φάσης (18-20/7) είναι Ιωνικός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΝΟ Αγίου Νικολάου, ΑΟ Βετεράνοι, ΝΟ Ρεθύμνου, ΝΟ Καλαμάτας, ΝΟ Ναυπλίου, Νηρέας Πατρών, Μίλων, ΓΣ Περιστερίου, ΑΕ Χαϊδαρίου, ΑΟ Πετρούπολης, Άρης Θεσσαλονίκης, Άθως Χαλκιδικής, ΑΠΣ Οξυγόνο, ΝΟ Καβάλας, ΝΟΒΑ, ΟΕΑΝΑ Βόλου, ΝΟ Λάρισας, ΝΟ Χαλκίδας. Οι 20 αυτές ομάδες θα χωριστούν σε 4 ομίλους των 5 ομάδων και οι 2 πρώτες από κάθε όμιλο (σύνολο 8) προκρίνονται στην τελική φάση (1-3 Αυγούστου), όπου οι 4 πρώτες ανεβαίνουν στην Α2 Εθνική κατηγορία.
Ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου θα αγωνιστεί στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης και θα αντιμετωπίσει τους Μύλωνα, ΝΟ Αγίου Νικολάου, Καλαμάτα και Ναύπλιο.
Τέλος, οι 5 ομάδες των Play Off (18-20/7) είναι οι ΝΟ Μυτιλήνης, ΝΑΟ Ναυσίθοος, Τρίτων Αμαρουσίου, Αλέξανδρος Συκεών, Αναγέννηση Λαμίας. Η 1η της κατάταξης θα παραμείνει στην κατηγορία και οι υπόλοιπες 4 υποβιβάζονται στη Γ’ Εθνική.