Την στήριξή του στον αγώνα των συμβασιούχων εργαζομένων στην υπηρεσία Καθαριότητας του Δήμου Ρεθύμνου για την μονιμοποίησή τους, εκφράζει με ανακοίνωση – επιστολή του προς τον δήμαρχο και το Δημοτικό Συμβούλιο ο Σύλλογος Τριτέκνων.
Ειδικότερα αναφέρει:
«Το Δ.Σ. του Συλλόγου Τριτέκνων Ν. Ρεθύμνης συμπαραστέκεται και στηρίζει με κάθε τρόπο τον αγώνα των συμβασιούχων εργαζομένων στην καθαριότητα του Δήμου Ρεθύμνης για την μονιμοποίησή τους, αφού καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες.
Πρέπει το Δημοτικό Συμβούλιο και ο Δήμος να υποστηρίξουν τους εργαζόμενους στις διαδικασίες που είναι σε εξέλιξη, αφού αναγνωρίζεται ότι καλύπτουν πάγιες και διαρκείς ανάγκες του Δήμου και είναι απαραίτητοι για την λειτουργία της δημοτικής καθαριότητας, με όποιο τρόπο μπορούν και να μετατραπούν οι συμβάσεις τους σε αορίστου χρόνου και να δοθεί ένα τέλος στην ανασφάλεια τους».