Την μεθεπόμενη εβδομάδα θα κατατεθεί το πολυνομοσχέδιο με τις ρυθμίσεις για τους ΟΤΑ. όπως ανέφερε χθες, ο υπουργός Εσωτερικών, Πάνος Σκουρλέτης στην ημερίδα που συνδιοργάνωσαν η ΜΟΔ ΑΕ και η ΕΕΤΑΑ, με θέμα το «Ειδικό Πρόγραμμα Δράσης για την υποστήριξη των μικρών νησιωτικών δήμων».
Ο Π. Σκουρλέτης, αναφερόμενος στο περιεχόμενο του πολυνομοσχεδίου, τόνισε: «Θεωρώ ότι θα βοηθήσει να ξεπεράσουμε λειτουργικά προβλήματα. Παράλληλα, δεν πρέπει να «σκοτώσουμε» τη μεγάλη ευκαιρία να πάμε για αλλαγές στο επίπεδο του Θεσμικού πλαισίου, με την ευρύτερη συναίνεση μέσα από έναν εξαντλητικό διάλογο. Ο διάλογος δεν είναι το λιβάνι, ούτε κι εμείς πρέπει να είμαστε ο διάβολος και να φοβόμαστε το λιβάνι. Ο διάλογος επιβάλλεται, είναι στο DNA της Αυτοδιοίκησης».
Εν τω μεταξύ τις 11 «κόκκινες γραμμές» που θέτει η Αυτοδιοίκηση Α’ βαθμού ως βασική προϋπόθεση για τη συμμετοχή στο διάλογο για τη Διοικητική Μεταρρύθμιση, διατύπωσε ο Πρόεδρος της ΚΕΔΕ Γ. Πατούλης κατά τη Συνέντευξη Τύπου που παραχώρησε στη Θεσσαλονίκη, στο πλαίσιο των ενημερωτικών συναντήσεων που πραγματοποιούνται σε Δήμους της χώρας για την αλλαγή του Καλλικράτη.
Ειδικότερα, προσδιορίζοντας τις «κόκκινες γραμμές» που θέτει η Αυτοδιοίκηση μεταξύ άλλων ανέφερε:
«- Απαιτούμε να ανοίξει αμέσως τα χαρτιά της η Κυβέρνηση και να μας παρουσιάσει αναλυτικά τις θέσεις της.
– Να ξεκινήσει άμεσα διάλογος με όλα τα συναρμόδια υπουργεία και την ΚΕΔΕ.
– Δεν συζητάμε καμία αλλαγή του εκλογικού νόμου για την ανάδειξη των δημάρχων και των δημοτικών συμβούλων. Η απλή αναλογική δεν θα λύσει κανένα πρόβλημα, αντίθετα θα οδηγήσει στη διάλυση των Δήμων.
– Απαιτούμε την θέσπιση συγκεκριμένων πολιτικών για την ενίσχυση της καταστατικής θέσης των αιρετών.
– Είμαστε αντίθετοι στη μείωση της θητείας των αιρετών της Αυτοδιοίκησης από τα 5 στα 4 χρόνια.
– Δεν διαπραγματευόμαστε το δικαίωμα των Δημάρχων να επιλέγουν τους συνεργάτες τους.
– Καμία μεταρρύθμιση δεν μπορεί να γίνει χωρίς τους αναγκαίους οικονομικούς πόρους.
– Απαιτούμε την ενίσχυση της οικονομικής αυτοτέλειας των Δήμων με συγκεκριμένες πολιτικές. Φορολογική αποκέντρωση. Άμεση απόδοση των παρακρατηθέντων της περιόδου 2010-2016. Αποκατάσταση των ΚΑΠ. Πρόσβαση των Δήμων στο ΕΣΠΑ μέσω ειδικού προγράμματος ύψους 2 δισ. Δημιουργία Αναπτυξιακού Προγράμματος της Τοπικής Αυτοδιοίκησης με πόρους. Απόδοση πόρων του Πράσινου Ταμείου για έργα περιβαλλοντικής αποκατάστασης στους Δήμους.
– Απαιτούμε τη διασφάλιση της βιωσιμότητας και διατηρησιμότητας των κοινωνικών δομών και υπηρεσιών, από ευρωπαϊκούς και εθνικούς πόρους. Οι Δήμοι πρέπει να αναλάβουν τη διοίκηση του τοπικού κοινωνικού κράτους.
– Πρέπει να υιοθετηθεί μια σύγχρονη πολιτική για το ανθρώπινο δυναμικό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης.
– Δεν δεχόμαστε καμία μεταρρύθμιση που δεν θα προβλέπει τη διεύρυνση του ρόλου των Δήμων στην παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας και την υποστήριξη της επιχειρηματικότητας.