Μετά από τη συνεδρίαση του συντονιστικού της Προοδευτικής Συμμαχίας παρουσία των εκλεγμένων βουλευτών που προέρχονται από την προοδευτική συμμαχία,ι υπό την προεδρία του Αλέξη Τσίπρα και την παρουσία του γραμματέα του ΣΥΡΙΖΑ Πάνου Σκουρλέτη, αποφασίστηκε το διευρυμένο όργανο του συντονιστικού της Προοδευτικής Συμμαχίας να μετατραπεί σε γραμματεία της προοδευτικής συμμαχίας.
Η γραμματεία της Προοδευτικής Συμμαχίας θα συνεδριάζει τακτικά με απευθείας αναφορά στον πρόεδρο του ΣΥΡΙΖΑ Αλέξη Τσίπρα, με σκοπό το Φθινόπωρο και μετά από τις συνεδριάσεις των οργάνων του ΣΥΡΙΖΑ να προχωρήσει σε μια ενιαία Οργανωτική Επιτροπή Ανασυγκρότησης που θα οδηγήσει στο Συνέδριο του ΣΥΡΙΖΑ – Προοδευτική Συμμαχία.
Όπως εξάλλου τόνισε ο Αλέξης Τσίπρας «διαπιστώθηκαν η συναντίληψη και ο κοινός στόχος για να δημιουργηθεί ένα μαζικό, λαϊκό, προοδευτικό κόμμα ως μια σύγχρονη πληθυντική Αριστερά. Δεν πρέπει να χαθεί το μομέντουμ καθώς δημιουργείται η δυναμική για συμμετοχή των προοδευτικών και δημοκρατικών πολιτών στην διαδικασία ανασυγκρότησης»
Στη γραμματεία της Προοδευτικής Συμμαχίας συμμετέχουν 20 στελέχη μεταξύ των οποίων ο Ρεθεμνιώτης Θοδωρής Δουλουμπέκης.Αναλυτικά,συμμετέχουν οι: Φίλιππος Γκανούλης, Μενέλαος Γκίβαλος, Θοδωρής Δουλουμπέκης, Θανάσης Θεοχαρόπουλος, Τάνια Καραγιάννη, Κώστας Καραγιώργης, Ζωή Καρκούλια, Λούκα Κατσέλη, Πέτρος Κόκκαλης, Χρίστος Κοκκινοβασίλης, Θάνος Μαντίκος, Νικος Μπίστης, Θάνος Μωραΐτης, Μαριλίζα Ξενογιαννακοπούλου, Γιώργος Παναγιωτόπουλος, Παναγιώτης Παναγιώτου, Γιάννης Ραγκούσης, Λάμπρος Ρώσσης, Στέφανος Τζουμάκας, Χάρης Τσιόκας και Δημήτρης Χατζησωκράτης
Δυστύχημα στους ιστιοπλοϊκούς αγώνες Aegean 600
Ο ιστιοπλοϊκός αγώνας Aegean 600, δυστυχώς, "σημαδεύτηκε" από ένα τραγικό δυστύχημα. Στα ανοιχτά της Κάσου, θύμα μιας δύσκολης κατάστασης λόγω...