Το Σχέδιο Νόμου, για τους ΟΤΑ με τίτλο «Ρυθμίσεις για τον εκσυγχρονισμό του θεσμικού πλαισίου οργάνωσης και λειτουργίας των Δημοτικών Επιχειρήσεων Ύδρευσης Αποχέτευσης (Δ.Ε.Υ.Α.) – Ρυθμίσεις σχετικές με την οργάνωση, τη λειτουργία, τα οικονομικά και το προσωπικό των Ο.Τ.Α. – Ευρωπαϊκοί Όμιλοι Εδαφικής Συνεργασίας και άλλες διατάξεις», που αποτελείται από 119 άρθρα, εστάλη χθες από το υπουργείο Εσωτερικών την ΕΝΠΕ, την ΚΕΔΕ και στους εκπροσώπους των εργαζομένων. Εκκρεμεί η εξέτασή του από την Κεντρική Νομοπαρασκευαστική Επιτροπή και από το Γενικό Λογιστήριο του Κράτους και ακολούθως θα εισαχθεί στη Βουλή για συζήτηση και ψήφιση.
Στις ρυθμίσεις του σχεδίου, μεταξύ άλλων, προβλέπεται η επαναφορά της αποζημίωσης για τους συμμετέχοντες στα δημοτικά συμβούλια αλλά και η απορρόφηση των υπαλλήλων των νομικών προσώπων των ΟΤΑ που καταργούνται στους οικείους ΟΤΑ.
Παρέχεται επίσης η δυνατότητα καταβολής αντιμισθίας σε όλους τους αντιδημάρχους χωρίς τους πληθυσμιακούς περιορισμούς που θέτει ο νόμος του Καλλικράτη. Για τα μέλη των δημοτικών συμβουλίων προβλέπεται αποζημίωση για την κάλυψη βασικών δαπανών σχετικών με τη συμμετοχή των συμβούλων σε έως τέσσερα δημοτικά συμβούλια το μήνα. Το ύψος της αποζημίωσης δεν μπορεί να υπερβαίνει το ποσό που αντιστοιχεί στο 4% της αντιμισθίας του δημάρχου Αθηναίων, δηλαδή 1% για κάθε συνεδρίαση.
Παράλληλα σύμφωνα με το σχέδιο νόμου, μεταξύ άλλων:
– Δίνεται η δυνατότητα σε περισσότερους δήμους του ενός να συμμετέχουν σε δημοτικές επιχειρήσεις με αποκλειστικό σκοπό τη λειτουργία ραδιοφωνικού ή τηλεοπτικού σταθμού (άρθρο 19).
– Οι δικηγόροι επιτρέπεται να απασχολούνται ως ειδικοί σύμβουλοι, συνεργάτες ή επιστημονικοί συνεργάτες περιφερειαρχών και αντιπεριφερειαρχών συνεχίζοντας να ασκούν το επάγγελμά τους, κάτι που δεν ισχύει για τις υπόλοιπες κατηγορίες ελεύθερων επαγγελματιών, εκτός αν αποφασίσει το περιφερειακό συμβούλιο διαφορετικά.
– Δίνεται η δυνατότητα στους δήμους να ισοσκελίσουν τους προϋπολογισμούς λαμβάνοντας δάνειο από το Ταμείο Παρακαταθηκών και Δανείων έως το τέλος τους έτους (άρθρο 51).
– Προβλέπεται απαλλαγή μέρους ή όλου του ποσού των τόκων και των προσαυξήσεων για τις οφειλές φυσικών και νομικών προσώπων προς τους δήμους (άρθρο 53).
Στο τρίτο κεφάλαιο του ν/σ προβλέπεται σειρά ρυθμίσεων που αφορούν στο προσωπικό των ΟΤΑ και των νομικών προσώπων αυτών, ρυθμίσεις για τις αποσπάσεις, τις μετατάξεις και την αναγνώριση προϋπηρεσίας καθώς και την καταβολή επιδομάτων. Μεταξύ άλλων, παύουν οι διώξεις των υπαλλήλων των ΟΤΑ που δεν είχαν προσκομίσει στο υπουργείο Διοικητικής Μεταρρύθμισης τα στοιχεία των υπαλλήλων που είχαν ζητηθεί το 2012 στο πλαίσιο της αξιολόγησης.
Ο δήμαρχος Ρεθύμνου Γιώργος Μαρινάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» εξέφρασε την ικανοποίησή του για το νομοσχέδιο τονίζοντας μεταξύ άλλων: «Εγώ είμαι πολύ ευχαριστημένος με το νομοσχέδιο όσον αφορά την ΕΔΕΥΑ /Δ δεν έχω να κάνω ούτε μία παρατήρηση, καθώς έχουν αποδεχθεί το σύνολο των προτάσεών μας και η συνεργασία που είχα μαζί τους ως πρόεδρος της ΕΔΕΥΑ απέδωσε το 100%. Θέλω να το γράψεις αυτό.
Το ίδιο είναι το κομμάτι των ΟΤΑ και εκεί έκανα μία παρέμβαση γιατί θεωρώ ότι πρέπει να τροποποιηθεί το προβλεπόμενο από το νομοσχέδιο, ώστε να μην αδικούνται εκείνοι που ήδη έχουν κάνει συμβιβασμό με το δήμο. Δεν μπορούν να έχουν περισσότερα προνόμια αυτοί που περιφρονούν το δημοτικό σύστημα από αυτούς που συνεργάστηκαν μαζί και κάναν συμβιβασμό μαζί τους. Γιατί σε αυτούς όπως είναι σωστό και λογικό να μειωθούνε οι προσαυξήσεις. Ήδη επικοινώνησα με το Νομικό Σύμβουλο του Υπουργού και μου ζήτησε να του προωθήσω σε email την πρότασή μας για να τη διοχετεύσει καταλλήλως».