Τον Γιάννη Μερκούρι απέκτησε η Δόξα Πλατανέ, τον επιθετικό που μέχρι τον περασμένο Ιούλιο αγωνιζόταν σ’ ένα διαφορετικού τύπου ποδόσφαιρο, όπως αυτό της σάλας με την ομάδα του Ρέθυμνο Futsal.
Η ομάδα της Δόξας, που θέλει όσο τίποτε να εντάξει στο δυναμικό της παίκτες, που έχουν ανάγκη να πρωταγωνιστήσουν, έκανε δικό της τον εν λόγω επιθετικό, καθώς κρατούσε στα χέρια του την «ελευθέρας» που με μεγάλη διάθεση αποδέχθηκε την πρόσκληση του προπονητικού διδύμου της ομάδας, Παπαδάκη – Κοτσαρίδη να αγωνιστεί για το υπόλοιπο του πρωταθλήματος.
Ο Μερκούρι είναι γρήγορος, είναι ουσιαστικός στο παιγνίδι του αλλά η εικόνα που έχουμε είναι φυσικά από τα μικρά γήπεδα σάλας. Αυτό που αποτελεί ερωτηματικό είναι, το κατά πόσο μπορεί να επαναπροσαρμοστεί στη νέα πραγματικότητα και στα μεγάλα γήπεδα 11Χ11. Είναι μικρός, έχει δίψα για μπάλα και εκεί πάνω ποντάρουν όλοι στο τμήμα της Δόξας.