Κωδικός «παραμονή», πράξη 1η. Ο Ναυτικός Όμιλος Ρεθύμνου μπαίνει στη «μάχη» των πλέι άουτ της Α2 Εθνικής κατηγορίας πόλο και ο στόχος του είναι να κάνει το 1ο βήμα για… να σώσει την παρτίδα. Σαφώς και δεν είναι εύκολο, αλλά οι Ρεθεμνιώτες είναι καλά προετοιμασμένοι και πάνω απ’ όλα αποφασισμένοι να τον πετύχουν.
Η Α’ φάση των πλέι άουτ ξεκινάει σήμερα στα κολυμβητήρια της Νέας Σμύρνης και του Γέρακα και ο ΝΟΡ αντιμετωπίζει κατά σειρά τους ΟΦΗ, Νηρέα Γέρακα, ΝΕ Λαμίας και ΝΟ Χανίων. Το συγκρότημα του Κώστα Φιτσανάκη θα προσπαθήσει να συγκεντρώσει όσο περισσότερους βαθμούς μπορεί και στην Β’ φάση να «τελειώσει» την υπόθεση παραμονή. Το 2ο σκέλος των πλέι άουτ θα διεξαχθεί στα Χανιά, όπου οι Ρεθεμνιώτες θα αντιμετωπίσουν τους Μίλωνα, ΟΥΚ Βόλου και Ιωνικό. Από τις 8 ομάδες των πλέι άουτ, οι 3 τελευταίες του βαθμολογικού πίνακα υποβιβάζονται στη Β’ Εθνική.
Κώστας Φιτσανάκης: «Τις απαραίτητες νίκες για να σωθούμε»
Ο προπονητής του Ναυτικού Ομίλου Ρεθύμνου, επεσήμανε πως η ομάδα του είναι έτοιμη να πετύχει τις νίκες που χρειάζεται για να παραμείνει στην κατηγορία.
«Τα πλέι άουτ ξεκινούν και δεν υπάρχουν περιθώρια για δοκιμές και συστήματα. Θα μιλήσει η ψυχή και η δουλειά που έχουμε κάνει στις προπονήσεις. Κάθε παιχνίδι είναι σημαντικό και κάθε βαθμός ακόμα πιο σημαντικός. Έχεις δεν έχεις άγχος, πρέπει να το ξεπεράσεις. Πάμε να κάνουμε τις απαραίτητες νίκες για να σωθούμε στην κατηγορία».
Αναλυτικά το πρόγραμμα της Α’ φάσης των πλέι άουτ
Κολυμβητήριο Νέας Σμύρνης
Σάββατο 27 Ιουνίου
1η αγωνιστική
09:30 Μίλωνας – ΝΟ Χανίων
10:30 ΟΦΗ – ΝΟ Ρεθύμνου
13:00 ΟΥΚ Βόλου – Ιωνικός (κολ. Γέρακα)
14:00 Νηρέας Γέρακα – ΝΕ Λαμίας (κολ. Γέρακα)
2η αγωνιστική
20:00 ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Γέρακα (κολ. Γέρακα)
20:30 Μίλωνας – ΟΥΚ Βόλου
21:00 Ιωνικός – ΟΦΗ (κολ. Γέρακα)
21:30 ΝΟ Χανίων – ΝΕ Λαμίας
Κυριακή 28 Ιουνίου
3η αγωνιστική
08.30 ΝΕ Λαμίας – ΝΟ Ρεθύμνου
09:30 ΟΦΗ – Μίλωνας
10:30 ΟΥΚ Βόλου – ΝΟ Χανίων
11:30 Νηρέας Γέρακα – Ιωνικός
4η αγωνιστική
17:00 ΝΟ Χανίων – ΝΟ Ρεθύμνου
18:00 ΟΥΚ Βόλου – ΟΦΗ
19:00 Ιωνικός – ΝΕ Λαμίας
20:00 Μίλωνας – Νηρέας Γέρακα
Το ρόστερ της ανδρικής ομάδας του ΝΟΡ
Νίκος Μπατάκης Τ 1990
Μαθιός Μαρνελάκης Τ 1996
Ηλίας Λάππας Α 1981
Γιώργος Στουρνάρας Α 1989
Κώστας Φραγκάκης Α 1998
Νίκος Ραπτάκης Α 1999
Γιώργος Ασουμανάκης Φ 1987
Χάρης Χανδάνος Φ 1981
Κώστας Κουφάκης Π 1986
Γιάννης Παναγιωτάκης Π 1988
Γιώργος Παναγιωτάκης Π 1991
Θανάσης Σταυρουλάκης Π 1993
Γιώργος Παπαδάκης Π 1994
Μιχάλης Γιουλούντας Π 1994
Μάριος Τουτουντζιδάκης Π 1994
Βασίλης Χάσικος Π 1998