Προσωρινά κρατούμενοι κρίθηκαν, με σύμφωνη γνώμη ανακριτή και εισαγγελέα, οι δυο δράστες της δολοφονίας του 23χρονου Μανώλη Στρατάκη την περασμένη Κυριακή στα Ανώγεια.
Τόσο ο 54χρονος όσο και ο 21χρονος γιος του, που παραδόθηκαν στις αστυνομικές αρχές το πρωί της Μ. Τετάρτης, μετά την απόφαση των δικαστικών αρχών θα μεταχθούν στις φυλακές.
Τα στοιχεία της δικογραφίας, φαίνεται πως ήταν αυτά που υποχρέωσαν τον 21χρονο να αναλάβει την ευθύνη της ανθρωποκτονίας, σε αντίθεση με όσα διαμήνυε ο 54χρονος πατέρας του πριν την παράδοση τους, ότι εκείνος σκότωσε τον Μανώλη Στρατάκη και όχι ο γιος του.
Ο 21χρονος, πιθανότατα υπό το βάρος των αποδεικτικών στοιχείων που φαίνεται να «μαρτυρούσαν» ότι από το δικό του όπλο, τύπου καλάσνικοφ, προερχόταν η φονική σφαίρα που βρήκε το θύμα στον θώρακα, ομολόγησε στον ανακριτή ότι ο θάνατος του 23χρονου προήλθε από δικό του πυροβολισμό.
Πατέρας και γιος, που οδηγήθηκαν στο Δικαστικό Μέγαρο κάτω από αυστηρή αστυνομική φρούρηση, κατά τις απολογίες τους, φέρονται να υποστήριξαν ότι πρώτοι δέχτηκαν ένοπλη επίθεση από την πλευρά του θύματος κάνοντας λόγο μάλιστα για καταιγισμό πυρών που δέχτηκαν. Το ακριβώς αντίθετο δηλαδή με όσα έχουν υποστηρίξει στις καταθέσεις τους τα αδέλφια του Μ. Στρατάκη που ήταν κι εκείνοι αυτόπτες μάρτυρες του εγκλήματος.
Οι δράστες, φέρονται μάλιστα να ισχυρίστηκαν ότι πυροβόλησε εναντίον τους όχι μόνο το θύμα αλλά και άλλα άτομα κι ότι για να προστατεύσουν την ζωή τους αναγκάστηκαν να ανταποδώσουν τους πυροβολισμούς.
Οι δικηγόροι των δυο δραστών μάλιστα, Διονύσης Βέρας και Γιώργος Κοκοσάλης, δηλώνουν ότι μπορεί μέχρι στιγμή να γίνεται λόγος για χρήση τριών όπλων στην επίθεση, προσθέτουν όμως πως από τα εγκληματολογικά εργαστήρια θα προκύψει χρήση και άλλου ή άλλων όπλων.
Να υπενθυμίσουμε ότι στην διάρκεια της ένοπλης συμπλοκής που έγινε το απόγευμα της Κυριακής 9 Απριλίου, ο Μανώλης Στρατάκης δέχτηκε στο σώμα του μια σφαίρα που επέφερε τον θάνατό του. Σύμφωνα με την ιατροδικαστική εξέταση ο 23χρονος έφερε ένα διαμπερές τραύμα από πυροβόλο όπλο στο ύψος της θωρακικής χώρας.
Με την χθεσινή απόφαση ανακριτή και εισαγγελέα, έκλεισε η πρώτη φάση της δικαστικής διαδικασίας μιας τραγωδίας. Μια τραγωδία στην οποία κατέληξαν οι διαφορές που είχαν οι δυο οικογένειες πρωτοξαδέλφων για κάποιες εκτάσεις βοσκότοπων.
Οι προσπάθειες σασμού που φαίνεται να είχαν γίνει επανειλημμένα από πλευράς ορισμένων Ανωγειανών, και μάλιστα είχαν ενταθεί από το περασμένο καλοκαίρι όταν όπως λέγεται σημειώθηκε σοβαρό επεισόδιο μεταξύ των δυο οικογενειών, δεν απέτρεψαν το έγκλημα. Τα όπλα και το αίμα επικράτησαν αντί των λόγων, της σύνεσης και της ψυχραιμίας.
«Από τον δικό μου πυροβολισμό έπεσε νεκρός»
Οι δυο δράστες του εγκλήματος φέρονται να υποστήριξαν κατά τις απολογίες τους ότι αμυνόμενοι πυροβόλησαν εναντίον των τριών αδελφών Στρατάκη. Σύμφωνα με πληροφορίες, αναφέρουν ότι ενώ περνούσαν με το αυτοκίνητο τους μπροστά από το ποιμνιοστάσιο της οικογένειας του θύματος για να πάνε στο δικό τους, κι ενώ άφηναν πίσω τους το σημείο, τα τρία αδέλφια βρισκόμενα πίσω από το όχημα άρχισαν να ρίχνουν πυροβολισμούς προς το μέρος τους. Πατέρας και γιος, υποστηρίζουν ότι αντιλήφθησαν πως η ζωή τους κινδυνεύει και για να προστατευθούν σκέφτηκαν να σταματήσουν το φορτηγάκι τους και να κατέβουν για να καλυφθούν.
Στην προσπάθεια τους να αποβιβαστούν από το όχημα, αφού άνοιξαν τις δυο πόρτες, οδηγού και συνοδηγού ισχυρίζονται πως ήταν αδύνατον να βγουν έξω διότι συνέχισαν να δέχονται πυροβολισμούς. Υποστηρίζουν μάλιστα ότι ενώ τα δυο από τα τρία αδέλφια απομακρύνθηκαν από τον δρόμο προς το ποιμνιοστάσιο, ο τρίτος αδελφός, δηλαδή το θύμα, είχε πλησιάσει στα 10 μέτρα το αυτοκίνητο από πίσω και κρατώντας το πιστόλι με τα δυο του χέρια πυροβολούσε και προς τις δυο πόρτες του οχήματος.
Από φόβο για την ζωή τους όπως ισχυρίστηκαν, ο μεν 54χρονος ανέφερε ότι με ένα πιστόλι των 9 mm που είχε στο Ι.Χ. πυροβόλησε μόνο μια φορά στον αέρα για εκφοβισμό.
Ο 21χρονος, φέρεται να υποστήριξε ότι φοβούμενος για την ζωή του και την ζωή του πατέρα του κι εφ’ όσον το θύμα συνέχιζε να πυροβολεί εναντίον τους, πήρε από το αυτοκίνητο μέσα ένα άλλο πυροβόλο όπλο (καλάσνικοφ), βγήκε από την πόρτα του οδηγού και το έστρεψε εναντίον του Μανώλη Στρατάκη. Ο πυροβολισμός βρήκε τον 23χρονο στον θώρακα και οι δυο δράστες είπαν ότι αμέσως τον είδαν να πέφτει τρικλίζοντας στο έδαφος προς την πλευρά του ποιμνιοστασίου.
Ο 54χρονος, αναφερόμενος στην αιτία της συμπλοκής είπε πως λίγο νωρίτερα είχε συναντηθεί σε άλλο σημείο των βοσκότοπων με τον πρώτο εξάδελφο του, δηλαδή τον πατέρα του θύματος με τον οποίο τα τελευταία χρόνια βρισκόταν σε ρήξη για τα βοσκοτόπια. Κατά την συνάντηση που είχαν, όπως υποστήριξε, του επιτέθηκε φραστικά και τον απείλησε κρατώντας το όπλο ότι θα τον σκοτώσει. Επικαλέστηκε μάλιστα τρίτα άτομα που όπως είπε βρισκόταν σε κοντινή απόσταση, είδαν το συμβάν και με την δική τους παρέμβαση έληξε προς στιγμήν το συμβάν.
Μισή περίπου ώρα μετά, έξω από το ποιμνιοστάσιο της οικογένειας Στρατάκη, σημειώθηκε η ένοπλη συμπλοκή όπου έπεσε νεκρός ο 23χρονος.
«Πατέρας και γιος μας πυροβολούσαν για να μας σκοτώσουν»
Αντίθετα από την πλευρά των δραστών που ισχυρίζονται ότι δέχτηκαν πρώτοι ένοπλη επίθεση πλευρά της οικογένειας του θύματος και συγκεκριμένα τα αδέλφια του, 29 και 31 ετών αντίστοιχα, που ήταν στο σημείο του εγκλήματος, έχουν υποστηρίξει στις καταθέσεις τους στην Αστυνομία από την πρώτη ημέρα, ότι πρώτοι επιτέθηκαν εναντίον τους με όπλα ο 54χρονος και ο 21χρονος γιος του.
Σύμφωνα με πληροφορίες, τα αδέλφια του θύματος υποστηρίζουν ότι ενώ βρισκόταν στην στάνη τους έξω από τα Ανώγεια για να αρμέξουν τα πρόβατα τους δέχτηκαν ένα τηλεφώνημα από τον πατέρα τους ο οποίος ήταν σε απόσταση περίπου 1 χιλιομέτρου για να συγκεντρώσει τα αρνιά του κοπαδιού τους. Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχε ο πατέρας με τον 23χρονο γιο του τον Μανώλη, φέρεται να ήταν αναστατωμένος και να του ανέφερε πως είχε γίνει καυγάς του ιδίου με τον 54χρονο ξάδελφο του και τον 21χρονο γιο του, με τους οποίους βρισκόταν τα 2-3 τελευταία χρόνια σε αντιδικία εξ αιτίας βοσκοτόπων.
Μετά το τηλεφώνημα και τα τρία αδέρφια, φέρονται σύμφωνα με όσα έχουν καταθέσει οι δυο, βγήκαν στον αγροτικό δρόμο που βρίσκεται πλησίον από την στάνη όπου άρμεγαν, για να δουν αν μπορούν να έχουν οπτική επαφή με τον πατέρα τους. Βρισκόμενα στον δρόμο τα τρία αδέλφια, κατέφτασαν με το αυτοκίνητο τους ο 54χρονος και ο 21χρονος γιος που ήταν και οδηγός. Όταν σταμάτησε μπροστά τους το όχημα, ο ένας εκ των τριών αδελφών Στρατάκη (ο 31χρονος), πλησίασε στο όχημα και από το τζάμι ρώτησε τον θείο του «τι συνέβη πάλι;» κι εκείνος του απάντησε ότι δεν θέλει να τους βλέπει στην συγκεκριμένη περιοχή. Όταν ο ανιψιός φέρεται να του ανταπάντησε πως «αν δεν θέλεις να μας βλέπεις έλα να μας διώξεις».
Αντί άλλης απάντησης, όπως ισχυρίζονται τα αδέλφια του θύματος, πατέρας και γιος κατέβηκαν από το αυτοκίνητο τους και άρχισαν να τους πυροβολούν. Ο 54χρονος με ένα πιστόλι και ο 21χρονος με ένα καλάσνικοφ.
Από τα τρία αδέλφια, μόνο ο Μανώλης κρατούσε όπλο (πιστόλι). Σύφωνα με αυτά που υποστηρίζουν οι δυο, ενώ ο 23χρονος αδελφός τους είχε πέσει τραυματισμένος στο έδαφος, τράβηξε το όπλο του και πυροβόλησε προς την πλευρά των δυο δραστών που εκείνη την στιγμή επιβιβαζόταν στο φορτηγάκι τους και αναπτύσσοντας ταχύτητα τράπηκαν σε φυγή.
Σύμφωνα με τα αδέλφια του θύματος, η πρόθεση των δυο δραστών ήταν ανθρωποκτόνος καθώς υποστηρίζουν ότι ο μεν 54χρονος πυροβολούσε μέχρι που άδειασε η γεμιστήρα του πιστολιού του, ο δε 21χρονος γιος του θεωρούν ότι έριξε με το καλάσνικοφ μια ριπή διότι φάνηκε πως δεν είχε άλλες σφαίρες το όπλο.
Για τον νεκρό αδελφό τους, φέρονται να αναφέρουν ότι έριξε με το όπλο του περίπου 5 βολές αφού είχε όμως τραυματιστεί.«Ο αδερφός μας δεν πρέπει να έριξε περισσότερες από πέντε βολές και είχε προηγηθεί ο τραυματισμός του, γιατί ήταν γονατιστός και σε κακή κατάσταση» φέρονται να έχουν καταθέσει.
Οι κάλυκες που βρέθηκαν στον τόπο του εγκλήματος
Κατά την αυτοψία που έκαναν οι αστυνομικοί στον τόπο του εγκλήματος, βρήκαν και κατέσχεσαν:
• 13 κάλυκες φυσιγγίων πυροβόλων, διαφόρων τύπων και διαμετρημάτων
• 4 κάλυκες πυροδοτημένων φυσιγγίων πιθανόν πολεμικού τυφεκίου διαμετρήματος 7.62 Χ 99 mm
• 5 παραμορφωμένα θραύσματα και βολίδες φυσιγγίων πυροβόλων όπλων
Στο αυτοκίνητο των δραστών το οποίο βρέθηκε το μεσημέρι της επόμενης μέρας από το έγκλημα σε αγροτική τοποθεσία των Ανωγείων, κατά την αυτοψία που έκαναν οι αστυνομικοί διαπίστωσαν ότι :
• έφερε σε διάφορα σημεία του ίχνη από πυροβολισμούς
• βρισκόταν σφηνωμένη στον πίσω αριστερό τροχό 1 παραμορφωμένη βολίδα φυσιγγίου πυροβόλου όπλου