Στις κρατήσεις της τελευταίας στιγμής ποντάρουν πλέον οι ξενοδόχοι του Ρεθύμνου, ευελπιστώντας οι πληρότητες στα ξενοδοχεία και τα καταλύματα του Νομού το επόμενο τρίμηνο να είναι υψηλές, προκειμένου να έχουν τις λιγότερο δυνατές οικονομικές απώλειες στο τέλος της σεζόν.
Το πρώτο δίμηνο της χρονιάς παρά τις αρχικές προβλέψεις και τα θετικά μηνύματα την περίοδο του χειμώνα, τους βρίσκει απογοητευμένους και δυσαρεστημένους καθώς για εκείνους το διάστημα αυτό αποτελούσε βαρόμετρο για το μέλλον της τουριστικής περιόδου. Όπως υποστηρίζουν οι κρατήσεις ήταν σαφώς μειωμένες τον Απρίλιο, ενώ και τον Μάιο η κίνηση κυμάνθηκε σε χαμηλά επίπεδα σε σχέση με τα αναμενόμενα.
Οι πολιτικές εξελίξεις και η οικονομική αστάθεια που όπως τονίζουν είχε ως αποτέλεσμα η φημολογία για τη χώρα μας στο εξωτερικό κάθε άλλο παρά θετική ήταν, οδήγησε τους δυνητικούς επισκέπτες μας σε άλλους προορισμούς, με συνέπεια η Ελλάδα να μην πάρει ένα σημαντικό μερίδιο της τουριστικής πίτας, λόγω του κλειστού ανταγωνισμού μετά τα γεγονότα σε Τουρκία και Αίγυπτο.
Ειδικότερα, ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Ρεθύμνου Μανόλης Τσακαλάκης, μιλώντας στα «Ρ.Ν.» τόνισε πως το ζητούμενο για τους επιχειρηματίες του κλάδου ήταν να αλλάξει το τοπίο σε ό,τι αφορά την εποχικότητα και να εξασφαλίσουν ένα σημαντικό αριθμό επισκεπτών στην αρχή και το τέλος της τουριστικής περιόδου, κάτι που, όπως υποστηρίζουν, δεν συνέβη: «Εμείς περιμέναμε καλύτερο Απρίλιο και Μάιο που τελικά δεν είναι. Περιμέναμε περισσότερα, γιατί έτσι έδειχναν τα πράγματα το χειμώνα με κλειστό τον ανταγωνισμό και πιστεύοντας ότι οι πελάτες θα πάνε σε χριστιανικούς προορισμούς μιας και οι μουσουλμανικοί ήταν απαγορευτικοί. Όντως πήγανε, γιατί γέμισαν πολύ γρήγορα η Ισπανία, η Πορτογαλία, η Κύπρος η Ιταλία, η Γαλλία και οι Δαλματικές Ακτές και μόνο εμείς δεν καρπωθήκαμε το κλείσιμο της αγοράς. Κάναμε κάτι λάθος μάλλον και το ξέρουμε όλοι και αφορά τον διασυρμό της χώρας μας σε όλα τα επίπεδα. Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση. Ακόμα και οι Ρώσοι δεν πάνε καλά, αφού φέτος όπως φαίνεται δεν θα ξεπεράσουν τις 300.000. Άλλοι τουρ οπερέιτορ ακυρώνουν τελείως τα αεροπλάνα, άλλοι αντί του μεγάλου αεροπλάνου των 300 θέσεων, βάζουν ένα μικρό των 100 θέσεων. Έτσι έχει η κατάσταση».
Πλέον οι ελπίδες στρέφονται στις κρατήσεις της τελευταίας στιγμής, προκειμένου να διασφαλιστούν οι πληρότητες την περίοδο αιχμής. Τις τελευταίες ημέρες παρατηρείται επανάκαμψη των τουριστικών κρατήσεων και του ενδιαφέροντος των ευρωπαίων επισκεπτών, ενώ τα στοιχεία δείχνουν ανοδικές τάσεις από τις αγορές της Αγγλίας, της Γερμανίας της Σκανδιναβίας και της Πολωνίας.
«Ο Ιούνιος, ο Ιούλιος και ο Αύγουστος ήταν πάντα καλοί μήνες. Ειδικά μέχρι πέρυσι κάτι γινόταν. Εμείς περιμέναμε να δουλέψουν οι υπόλοιποι μήνες Απρίλης, Μάης και Οκτώβριος. Ο Απρίλιος χάθηκε, ο Μάιος δεν έκανε τη διαφορά και σε πληρότητες είμαστε χαμηλότερα σε σχέση με πέρυσι. Άρα όλη η υπόλοιπη σεζόν θα πρέπει ουσιαστικά να κινηθεί στις κρατήσεις της τελευταίας στιγμής. Γιατί εμείς αυτή την ώρα ευελπιστούμε ότι θα φτάσουμε στα περσινά επίπεδα χωρίς να έχουμε κάτι δεδομένο», υποστήριξε ο κ. Τσακαλάκης.
Σημειώνεται ότι όλες οι κρατήσεις που γίνονται μέχρι και το τέλος του Απρίλη εξασφαλίζονται με έκπτωση που ξεκινά από 10% και φτάνει και 30%, ενώ έντονες είναι οι πιέσεις των τουρ οπερέιτορ για επιπλέον εκπτώσεις και τους υπόλοιπους μήνες σε μια προσπάθεια να καλύψουν τις θέσεις και να αυξήσουν τις πληρότητες. Ήδη αρκετοί επιχειρηματίες προχωρούν σε εκπτώσεις ακόμα και την υψηλή περίοδο για να εξασφαλίσουν πελάτες.
Πάσχα στο χωριό για τους Έλληνες
Πάσχα στο χωριό θα κάνουν οι περισσότεροι Ρεθεμνίωτες και οι επισκέπτες της πόλης μας θα φιλοξενηθούν κατά κύριο λόγο σε σπίτια συγγενών και φίλων, ενώ ελάχιστοι είναι εκείνοι που προτιμούν τη διαμονή τους σε ξενοδοχεία για την περίοδο των γιορτών, αφού η οικονομική κρίση δεν αφήνει πλέον τέτοια περιθώρια.
«Το Πάσχα ήταν πάντα μια «τονωτική ένεση» σε μικρό όμως βαθμό, ακόμα και τα χρόνια της ευδαιμονίας. Ελάχιστοι είναι οι Έλληνες που δεν έχουν επηρεαστεί από την κρίση και εξακολουθούν να κάνουν διακοπές στα ξενοδοχεία του νομού», ανέφερε σε σχετικές δηλώσεις του στα «Ρ.Ν.» ο πρόεδρος του Συλλόγου Ξενοδόχων Μανόλης Τσακαλάκης.