Σε πραγματικό ντέρμπι, όπως αναμενόταν, εξελίχθηκε η αναμέτρηση ΟΦΗ-Αρκαδίου στο ΒΑΚ. Οι γηπεδούχες έδειξαν μεγαλύτερη προσοχή στις λεπτομέρειες των τελευταίων λεπτών και πανηγύρισαν τη νίκη με 51-45. Η ομάδα του Κώστα Πλευράκη περιμένει πλέον το αποτέλεσμα της αναμέτρησης ΟΦΗ-Ηρόδοτος, για να μάθει ουσιαστικά την τελική του κατάταξη στην κανονική διάρκεια.
Από κει και πέρα, οι Έφηβοι του Ρέθυμνο BC πανηγύρισαν την 1η τους νίκη στην τελική φάση. Η ομάδα του Νίκου Μακρή «απέδρασε» με 59-70 από την Ιεράπετρα. Εύκολο έργο είχαν οι Παγκορασίδες του Αρκαδίου, επικρατώντας με 48-13 της Κισσάμου.
Τέλος, το Ρέθυμνο BC 1 νίκησε με 22-54 την Ακαδημία στο τοπικό ντέρμπι των Παμπαίδων. Αντίθετα, ηττήθηκε με 37-57 από τον Κύδωνα 1. Την ήττα γνώρισε και η Ακαδημία, με 58-44 από το Ακρωτήρι.
Τα αποτελέσματα των ρεθεμνιώτικων ομάδων στην ΕΚΑΣΚ
Γυναικών: ΟΦΗ – Αρκάδι 51-45
Εφήβων: Ιεράπετρα – Ρέθυμνο BC 59-70
Παγκορασίδων: Αρκάδι- Κίσσαμος 48-13
Παμπαίδων: Ακαδημία Ρεθύμνου – Ρέθυμνο BC1 22-54, Ακρωτήρι – Ακαδημία Ρεθύμνου 58-44, Ρέθυμνο BC1 – Κύδων1 37-57.