Απόψε ρίχνονται στο κολυμβητήριο του Ηρακλείου οι Έφηβοι του ΝΟΡ για τη β’ φάση του πανελληνίου πρωταθλήματος πόλο. Οι αγώνες ξεκινούν από τις 19.30 εκεί όπου πρώτα αναμετρούνται ΝΟ Χανίων και ΟΦΗ και εν συνεχεία (20.30) οι παίκτες του Κωστή Φιτσανάκη με στόχο να μπουν με το «δεξί».
Οι αναμετρήσεις που θα κρατήσουν σε εγρήγορση για δύο ημέρες (Παρασκευή και Σάββατο) τους πολίστες, φέρνουν στον αφρό μονομαχίες που είναι άγνωστο το ποιος θα τις κερδίσει.
Οι δύο πρώτοι πάντως θα καταφέρουν να περάσουν στην επόμενη φάση με τον ΝΟΡ να έχει προηγουμένως μπροστά του να αντιμετωπίσει διαδοχικά, Νηρέα Γέρακα, ΟΦΗ και Χανιά.
Το πρόγραμμα είναι φορτωμένο, η σειρά των αγώνων ίσως και να βολέψει ανάλογα τα αποτελέσματα για το αν ο κόουτς του Ρεθύμνου θα μπορεί να κάνει διαχείριση στους παίκτες και εμείς περιμένουμε τα αποτελέσματα.
Τo πρόγραμμα των Εφήβων (Κολυμβητήριο Ηρακλείου)
Παρασκευή 13 Απριλίου
1η αγωνιστική
19.30 ΝΟ Χανίων – ΟΦΗ
20.30 ΝΟ Ρεθύμνου – Νηρέας Γερ.
Σάββατο 14 Απριλίου
2η αγωνιστική
11.30 ΝΟ Χανίων – Νηρέας Γερ.
12.30 ΝΟ Ρεθύμνου – ΟΦΗ
3η αγωνιστική
17.00 ΝΟ Ρεθύμνου – ΝΟ Χανίων
18.00 ΟΦΗ – Νηρέας Γερ.
Με γνωστούς αντίπαλους ο ΝΟΡ
Κλήρωση για την β’ φάση είχαμε -εκτός από αυτή των Νεανίδων και των Παίδων- και για τους Μίνι Παίδες στο πλαίσιο του πανελλήνιου πρωταθλήματος υδατοσφαίρισης. Η ΚΟΕ τοποθέτησε στην κληρωτίδα 40 μπαλάκια, όσες και οι ομάδες για την δημιουργία 10 ομίλων, από την Θεσσαλονίκη ως την Κρήτη κι από την Αθήνα ως την Πάτρα. Οι μικροί πολίστες του ΝΟΡ θα αντιμετωπίσουν αντιπάλους με τους οποίους έχουν ξαναβρεθεί στις πισίνες κι αυτοί δεν είναι άλλοι από το ΝΟ Χανίων, τον ΟΦΗ και το «Π.Π» Ηρακλείου.
Το εισιτήριο για την επόμενη φάση που θα πραγματοποιηθεί στις 15-17 Ιουνίου θα πάρουν οι δύο πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο προκειμένου να σχηματιστεί ο αριθμός «20».
Τα παιγνίδια της εν λόγω β’ φάσης θα διαρκέσουν δύο μέρες 4 και 5 Μαΐου.
Οι 10 όμιλοι
Α’ Όμιλος Αθηνών: ΝΟ Χίου, Παναθηναικός, Άρης Νίκαιας
Β’ Όμιλος Αθηνών: ΑΟ Παλαιού Φαλήρου, Νηρέας Γέρακα, Πανιώνιος, ΑΕ Χαϊδαρίου
Γ’ Όμιλος Αθηνών: Ολυμπιακός, Νηρέας Χαλανδρίου, ΑΝΟ Γλυφάδας, ΣΚ Ροή
Δ’ Όμιλος Αθηνών: Υδραϊκός, ΓΣ Ηλιούπολης, ΑΟ Καστέλας, Εθνικός Πειραιά
Α’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: ΝΑΟ Κέρκυρας, ΠΑΟΚ, ΠΑΣ Φοίβος, Ηρακλής
Β’ Όμιλος Θεσσαλονίκης: Άρης Θεσσαλονίκης, ΕΑΤΕ Κολλεγίου, ΟΦΘ, Εθνικός Αλεξανδρούπολης
Όμιλος Σερρών: Πανσερραικός, ΝΟ Καβάλας, ΚΕ Κοζάνης, Δελφίνια Πτολεμαίδας
Όμιλος Θεσσαλίας: Νίκη Βόλου, ΟΥΚ Βόλου, ΝΕ Λάρισας, ΝΟ Λάρισας
Όμιλος Κρήτης: ΝΟ Χανίων, ΟΦΗ, ΑΟ Πλιτς Πλατς, ΝΟ Ρεθύμνης
Όμιλος Πατρών: ΝΟ Πατρών, ΝΕ Πατρών, ΝΟ Ναυπλίου, ΝΟ Βουλιαγμένης