Η κατασκευή και βελτίωση του Βόρειου Οδικού Άξονα Κρήτης και των δικτύων νερού βρίσκονται σε προτεραιότητα για τον Οργανισμό Ανάπτυξης Κρήτης.
Χθες συνεδρίασε το διοικητικό συμβούλιο του Οργανισμού υπό την προεδρία του προέδρου του Δ.Σ. Δημήτρη Κουνενάκη.
Στην εισήγησή του προς το διοικητικό συμβούλιο ο διευθύνων σύμβουλος Φώτης Καζάσης παρουσίασε τον προγραμματισμό του Ο.Α.Κ. Α.Ε για τα μεγάλα έργα που σχεδιάζει, καθώς και για ζητήματα διαχείρισης υδατικών πόρων.
Ειδικότερα για το ζήτημα του Βόρειου Οδικού Άξονα Κρήτης ενημέρωσε το Δ.Σ. ότι ο οργανισμός προτείνει την άμεση ένταξη της μελέτης στρατηγικού σχεδιασμού του έργου, σε συνεργασία με τις υπηρεσίες του υπουργείου ενώ παράλληλα θέτει σε υψηλή προτεραιότητα την οδική ασφάλεια στο υφιστάμενο δίκτυο.
Στην ίδια συνεδρίαση έγινε αναλυτική ενημέρωση των μελών του ΔΣ από τους διευθυντές του οργανισμού για τα τρέχοντα έργα και συγκεκριμένα για:
1. την πορεία υλοποίησης τους,
2. τον προγραμματισμό της επόμενης χρηματοδοτικής περιόδου (2014-2020),
3. την προετοιμασία δράσεων, έργων και μελετών που αφορούν τον Βόρειο Οδικό Άξονα Κρήτης
4. τα υδραυλικά έργα που διαχειρίζεται ο οργανισμός,
5. τη διαχείριση όλων των φραγμάτων της Κρήτης,
6. και τα θέματα διαχείρισης υδατικού δυναμικού, αφού ο οργανισμός τροφοδοτεί με νερό σχεδόν το 80% της βόρειας Κρήτης. Σημειώθηκε ότι το 2015 διακινήθηκαν περίπου 25 εκατομμύρια κυβικά νερού, ενώ το 2016 θα διανεμηθούν πλέον των 36 εκατομμύρια κυβικά νερού και οι πόλεις του Ηρακλείου, της Χερσονήσου και του Αγ. Νικολάου για πρώτη φορά υδρεύονται με άριστο πόσιμο νερό.
7. το έργο του υβριδικού σταθμού στο Φράγμα Ποταμών.
Στην ίδια συνεδρίαση ελήφθησαν αποφάσεις για:
1. Έγκριση διενέργειας διαγωνιστικής διαδικασίας για την επιλογή πιστοποιημένου εκτιμητή ακινήτων για την εξέλιξη κατασκευής του έργου «Σύνδεση ανισόπεδου κόμβου Μουρνιών με την πόλη των Χανίων».
2. Έγκριση διενέργειας διαγωνιστικής διαδικασίας για την επιλογή 2 τουλάχιστον πιστοποιημένων εκτιμητών ακινήτων για την εξέλιξη κατασκευής «Αναβάθμιση και βελτίωση του οδικού τμήματος Πάνορμος-Εξάντης του βόρειου Οδικού άξονα Κρήτης ΒΟΑΚ στον νομό Ρεθύμνου».
3. Σύσταση επιτροπής οριστικής παραλαβής του έργου «Αντικατάσταση Δικτύων Ύδρευσης εντός οικισμών Κολυμβαρίου, Μαραθοκεφάλας, Ζυμπραγού, Δρομονέρου, Καμισιανών, Μάλεμε, Ξαμουδοχωρίου, Μαρουλαχιανών, Κυπάρισσου, Γερανίου, Μοδίου και Πλατανιά».
4. Έγκριση διενέργειας διαγωνιστικής διαδικασίας για την κατασκευή του έργου «Aνόρυξη ερευνητικής και παραγωγικής γεώτρησης στη θέση Δεξαμενές Μυλωνιανών Ο.Α.Κ Α.Ε-ΥΓΜΔ» (κατόπιν λήψεως περιβαλλοντικής εγκρίσεως) – Ενημέρωση μελών Δ.Σ. σχετικά με το ζήτημα αντιμετώπισης της λειψυδρίας για τη θερινή περίοδο έτους 2016.
5. Υπογραφή σύμβασης παροχής νερού άρδευσης μεταξύ Ο.Α.Κ. Α.Ε και Δ.Ε.Υ.Α. Ρεθύμνου.
6. Υπογραφή σύμβασης παροχής νερού ύδρευσης μεταξύ Ο.Α.Κ. Α.Ε και Δ.Ε.Υ.Α. Ρεθύμνου.
7. Υπογραφή σύμβασης παροχής νερού μεταξύ Ο.Α.Κ. Α.Ε και ΤΟΕΒ Οροπεδίου Λασιθίου.
8. Υπογραφή σύμβασης παροχής νερού μεταξύ Ο.Α.Κ. Α.Ε και Δήμου Αποκορώνου.
9. Σύμβαση παροχής νερού μεταξύ Ο.Α.Κ. Α.Ε και Δ.Ε.Υ.Α.Β.Α.