Στις φλόγες τυλίχθηκε ένα διαμέρισμα στον 2ο όροφο πολυκατοικίας στην οδό 28ης Οκτωβρίου στην Καλλιθέα Ρεθύμνου λίγο μετά τις 10 το βράδυ.
Ευτυχώς, οι ένοικοι απουσίαζαν, ενώ γείτονες που είδαν τις φλόγες ειδοποίησαν άμεσα την πυροσβεστική, άνδρες της οποίας έφτασαν στο σημείο και ρίχτηκαν στη μάχη με τις φλόγες για να σβήσουν την φωτιά προτού αυτή επεκταθεί σε διπλανά διαμερίσματα και πολυκατοικίες.
Στο σημείο επικράτησε πανικός με τους γείτονες να έχουν βγει έντρομοι στους δρόμους.Η φωτιά που κατέστρεψε εντελώς το διαμέρισμα κατασβέστηκε λίγο πριν τα μεσάνυχτα.
Οι συνθήκες κάτω από τις οποίες εκδηλώθηκε η πυρκαγιά δεν έχουν διευκρινιστεί και την προανάκριση ανέλαβε το Ανακριτικό Τμήμα της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας Ρεθύμνου.