Την κατάσταση που επικρατεί στα δημόσια νοσοκομεία όλης της Κρήτης σχετικά με τα «φακελάκια» προς το ιατρικό προσωπικό καταδεικνύει έρευνα, που παρουσιάστηκε κατά τη διάρκεια σχετικής ημερίδας, που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο στο Ηράκλειο, παρουσία του υπουργού Υγείας Ανδρέα Ξανθού, αλλά και του αναπληρωτή υπουργού Παύλου Πολάκη.
Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας, που πραγματοποιήθηκε σε δείγμα 1.003 ασθενών, η ειδικότητα των γιατρών, που κρατούν την πρώτη θέση στο «φακελάκι» είναι εκείνοι των χειρούργων διαφόρων ειδικοτήτων.
Όσον αφορά στα νοσοκομεία, όπου «κυριαρχεί» το φακελάκι, πρώτο έρχεται το νοσοκομείο Χανίων, με ποσοστό 5,9%, ενώ ακολουθεί το Βενιζέλειο με 4,7%, το ΠΑΓΝΗ με 4,3%, το νοσοκομείο Αγίου Νικολάου με 3,8%, το νοσοκομείο Ρεθύμνου με 3,7% και το νοσοκομείο Ιεράπετρας με 2,7%.
Αξίζει να σημειωθεί πάντως ότι σύμφωνα με την έρευνα, στις περισσότερες φορές ο ασθενής είναι εκείνος, που δίνει οικειοθελώς το «φακελάκι» στο γιατρό υπό το φόβο μήπως και δεν τύχει της καλύτερης δυνατής φροντίδας και εξυπηρέτησης.
Αναλυτικά, σύμφωνα με τα αποτελέσματα της έρευνας:
Μόλις 4,3% των ερωτηθέντων δηλώνει ότι του ζητήθηκε «φακελάκι»
Το 9,5% δήλωσε ότι είχε πρόθεση ή έδωσε «φακελάκι» σε γιατρό
Το 83% δήλωσε ικανοποιημένο από την παροχή ιατρικών υπηρεσιών στα νοσοκομεία της.
Ενέργειες του υπουργείου Υγείας για την αντιμετώπιση του φαινομένου
Ο υπουργός Υγείας Ανδρέας Ξανθός, αναφερόμενος στην πρωτοβουλία για την διοργάνωση της ημερίδας επεσήμανε ότι για πρώτη φορά γίνεται δημόσια συζήτηση σε μία παθογένεια του συστήματος υγείας.
Ο ίδιος σημείωσε ότι το υπουργείο εξετάζει τρόπους αντιμετώπισής του φαινομένου, ενώ τόνισε ότι επεξεργάζεται την λειτουργία ηλεκτρονικής πλατφόρμας, όπου θα μπορούν να γίνουν ανώνυμες καταγγελίες ασθενών για «φακελάκι», καλώντας τους πολίτες να κινητοποιηθούν. και μεταξύ άλλων σε σχετικές δηλώσεις του τόνισε:
«θεωρούμε ότι είναι μια πολύ σημαντική πρωτοβουλία της 7ης ΥΠΕ, καθώς για πρώτη φορά ένας επίσημος φορέας της πολιτείας ανοίγει αυτή τη δημόσια συζήτηση για ένα τέτοιο θέμα, μια παθογένεια διαχρονική, που ποτέ δεν έχει συζητηθεί και δεν έχει γίνει μέχρι σήμερα προσπάθεια να αντιμετωπιστεί ριζικά. Αυτό είναι που μας ενδιαφέρει. Ξέρουμε ότι υπάρχει σοβαρό πρόβλημα και ιδιαίτερα αυτή την περίοδο της φτωχοποίησης της κοινωνίας. Θεωρούμε ότι είναι μια απαράδεκτη συμπεριφορά και απαράδεκτη πρακτική που προσβάλλει και την αξιοπρέπεια συστήματος υγείας, την αξιοπρέπεια των λειτουργών του ΕΣΥ, αλλά κυρίως την αξιοπρέπεια και τα δικαιώματα των ασθενών.
Είναι ένα πολύ παραγοντικό φαινόμενο, υπάρχουν πολλές αιτίες, υπάρχουν δυσλειτουργίες του συστήματος υγείας, χρόνοι αναμονής παρατεταμένοι, δυσκολία πρόσβασης κτλ. Γίνεται μια προσπάθεια μέσα από αυτή την πρακτική να παρακαμφθούν. Νομίζω ότι υπάρχει η βαθύτερη ανάγκη των ασθενών να αισθανθούν μέσα από μια προνομιακή σχέση με το γιατρό, πιο ασφαλείς και ότι θα έχουν πιο αξιόπιστη φροντίδα υγείας.
Αυτό θέτει και το σύστημα υγείας και την πολιτεία προ των ευθυνών τους, να αναλάβουν μια σημαντική προσπάθεια να ενισχύσουν το ΕΣΥ, το κλίμα εμπιστοσύνης των πολιτών απέναντι στις διαδικασίες του συστήματος, απέναντι στο ανθρώπινο δυναμικό του, για το οποίο πρέπει να διασφαλίσουμε ότι θα έχει συνεχιζόμενη εκπαίδευση, ότι θα υπάρχουν μηχανισμοί έλεγχου, ποιότητας, φροντίδας, αξιολόγησης δομών, υπηρεσιών και φυσικά ανθρώπων. Θεωρούμε ότι χρειάζεται μια νέα κουλτούρα, ένα άλλο ήθος και νομίζω ότι ο συμβολισμός της ημερίδας είναι πολύ σημαντικός. Το μήνυμα είναι ότι ο ασθενής δεν είναι ανοχύρωτος μέσα στο δημόσιο νοσοκομείο. Το δημόσιο νοσοκομείο οφείλει να σέβεται τις ανάγκες και τα δικαιώματά του. Δημιουργούμε γραφεία προστασίας των δικαιωμάτων μέσα στα νοσοκομεία, δημιουργούμε ηλεκτρονικά εργαλεία, όπως τη λίστα χειρουργείων για να υπάρχει διαφάνεια στην προτεραιοποίηση των περιστατικών και να μην χρειάζεται ειδικού τύπου σχέση και συναλλαγής και γενικώς δίνουμε το σήμα ότι δεν υπάρχει ανοχή και συγκάλυψη σε τέτοιου είδους συμπεριφορές».
Όσον αφορά στην ατιμωρησία ή μη των γιατρών, ο κ. Ξανθός επεσήμανε «Ατιμωρησία δεν υπάρχει. Έχουμε δώσει εντολή, οι υποθέσεις αυτές να προχωρούν στην πειθαρχική διαδικασία που προβλέπεται. Εγώ προσωπικά έχω υπογράψει πολλές περιπτώσεις απομάκρυνσης συναδέλφου, που αποδεδειγμένα έχουν καταδικαστεί για τέτοια συμπεριφορά. Νομίζω ότι χρειάζεται ένα σήμα ηθικοποίησης. Πρέπει να ξαναδούμε και πλευρές της νομοθεσίας, να ξαναδούμε το θεσμικό πλαίσιο, να αναδιοργανώσουμε την λειτουργία πειθαρχικών συμβουλίων, να υπάρχει προτεραιοποίηση των περιπτώσεων που αφορούν χρηματισμό και διαφθορά, ώστε να εξετάζονται γρήγορα οι καταγγελίες και να διασφαλιστεί ασφαλή τήρηση του νόμου. Επίσης, αυτό που συζητάμε είναι να υπάρξει μια ηλεκτρονική πλατφόρμα – θα το δούμε- όπου θα δίδει δυνατότητα ανώνυμης καταγγελίας στον πολίτη ή μέσω των γραφείων προστασίας δικαιωμάτων, που θα διερευνάται από το ΣΔΟΕ και το Σώμα Επιθεωρητών Υγείας, γιατί οι πολίτες δεν είναι πάντα διατεθειμένοι να κάνουν επώνυμη καταγγελία και αυτό το εκμεταλλεύονται επιτήδειοι».
Δριμύτατη επίθεση στις προηγούμενες κυβερνήσεις σχετικά με την κατάσταση, η οποία έχει διαμορφωθεί στον πολύπαθο χώρο της υγείας, εξαπέλυσε από την πλευρά του ο αναπληρωτής υπουργός Υγείας Παύλος Πολάκης.
«Από το 1996 – 2004 έγινε νόμος της κοινωνίας το μαύρο χρήμα και η παραοικονομία. Ποια δουλειά κλεινόταν χωρίς μίζες σε ποια οικονομική δραστηριότητα, από δημόσια έργα, εξοπλιστικά, μελέτες και στην υγεία.
Πατώντας λοιπόν σε ένα έδαφος μειωμένων μισθών και ημιανάπτυξης του συστήματος έγινε τότε μία άλλη «συμφωνία». Δε θα αμείβεσαι παραπάνω, αλλά θα σου επιτρέπω να τα πάρεις είτε από τον ασθενή είτε από τα φάρμακα και το υγειονομικό υλικό.
Από παλιότερες μελέτες έχει προκύψει ότι το «φακελάκι» δεν υπερέβαινε το 10% του συνόλου της παραοικονομίας του χώρου της υγείας. Όλα αυτά τα χρόνια διακινήθηκαν 85 δισ. «μαύρο» χρήμα στο χώρο της υγείας» επεσήμανε ο κ. Πολάκης.
Ο ίδιος αναφερόμενος στην εξυγίανση της κατάστασης αυτής τόνισε ότι χρειάζεται άλλο κοινωνικό συμβόλαιο.
«Το σχέδιο που έχουμε είναι να ρυθμιστεί αυτή η κατάσταση αλλιώς. Πρέπει να αμειφθεί ο υγειονομικός επιστήμονας, ο υγειονομικός λειτουργός σε αυτό που κάνει».
Συνάντηση με τον περιφερειάρχη για τα έργα του τομέα υγείας
Όλα τα έργα στον τομέα της Υγείας στην Κρήτη συζητήθηκαν στην συνάντησή του περιφερειάρχη Σταύρου Αρναουτάκη με τον υπουργό Υγείας Ανδρέα Ξανθό και τον αναπληρωτή υπουργό Παύλο Πολάκη που πραγματοποιήθηκε στο Ηράκλειο. Στην συνάντησή του Περιφερειάρχη με την ηγεσία του υπουργείου Υγείας συμμετείχαν ο εντεταλμένος περιφερειακός σύμβουλος Υγείας Λάμπρος Βαμβακάς, η Δ/κτρια της 7ης ΥΠΕ Ελένη Μαυρομάτη με τον υποδιοικητή Στέλιο Δημητρακόπουλο.