Οι επιτροπές πρωταθλημάτων της Γ’ Εθνικής αλλά και της Φούτμπολ Λιγκ ανακοίνωσαν τις ημερομηνίες στις οποίες θα πραγματοποιηθούν οι κληρώσεις στο β’ και στο γ’ τη τάξει ελληνικό πρωτάθλημα της χώρας. Αυτές δεν είναι άλλες από τις 25 Αυγούστου για τη Γ’ Εθνική και 6 Σεπτεμβρίου για τη Φούτμπολ Λιγκ.
Την ίδια ώρα που ο υφυπουργός αθλητισμού κ. Κοντονής εξαπέλυε μύδρους για το πρώτο πρωτάθλημα της χώρας, για το γεγονός ότι δεν ξεκινάει κάνοντας λόγο, μεταξύ άλλων, στην ανακοίνωση-σταθμό με εκφράσεις του τύπου: «…κατ’ ευφημισμό επαγγελματικό πρωτάθλημα», «δεν διαθέτει το ελάχιστο νομικό υπόβαθρο και κανονιστικό πλαίσιο», «κάλπικο πρωτάθλημα» και ακόμα πως… «έχει καταλυθεί κάθε έννοια απονομής δικαιοσύνης», κι ότι… «ξεφτιλίζεται η Ελλάδα», Φούτμπολ Λιγκ και Γ’ Εθνική προσπαθούν να οριοθετήσουν ομίλους και ημερομηνίες.
Πιο ειδικά, στη Γ’ Εθνική τα πράγματα δεν είναι και τόσο ξεκαθαρισμένα μολονότι έχουμε ξαναγράψει ότι ο 4ος όμιλος, στον οποίο ανήκει ο Ερμής, περιέχει λίγο-πολύ τις αναμενόμενες ομάδες, οι οποίες είναι οι εξής:
Πανθηραϊκός, Φωστήρας, Ηλυσιακός, Κηφισιά, Άγιος Ιερόθεος, Τριγλία Ραφήνας, Θύελλα Ραφήνας, Εθνικός, Ιωνικός, Προοδευτική, Ερμής Ζωνιανών, Εργοτέλης, ΠΟ Ατσαλένιου, ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ, Ιάλυσος και Ρόδος.
Πρώτα χρονικά θα γίνει η κλήρωση της Γ’ Εθνικής, με την Εκτελεστική Επιτροπή της ΕΠΟ να τονίζει σε ανακοίνωσή της: «Ενέκρινε την εισήγηση της Επιτροπής Πρωταθλήματος Γ’ Εθνικής Κατηγορίας, όπως διεξαχθεί στην Πάτρα την Πέμπτη 25/8/2016, η κλήρωση του αγωνιστικού προγράμματος περιόδου 2016-2017».
Στις 6 Σεπτέμβρη η Φούτμπολ Λιγκ
Τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα στη Φούτμπολ Λιγκ, καθώς και οι 18 ομάδες υπέβαλαν τις απαιτούμενες δηλώσεις και δικαιολογητικά και η κλήρωση προγραμματίσθηκε για την Τρίτη 6 Σεπτεμβρίου.