Στην τελική ευθεία έχουν περάσει οι ετοιμασίες των ανθρώπων του Άρη, καθώς τη Δευτέρα 25 Ιουλίου θα πραγματοποιηθεί η «επίσημη πρώτη» εν όψει της νέας αγωνιστικής χρονιάς. Η προπόνηση θα ξεκινήσει στις 17:00 και θα λάβει χώρα στο γήπεδο των Μισιρίων, όπου αναμένεται να δώσουν το «παρών» οι παλιοί και οι νέοι ποδοσφαιριστές, όπως και οι προπονητές.
Τα… βάσανα της προετοιμασίας ξεκινάνε για τους πρωταθλητές, που πλέον έχουν στο… τιμόνι τους τον Στέλιο Κοζανίδη. Ηλίας Τριχάκης και Γιάννης Μαρής αποτελούν τα νέα μέλη του ρόστερ, αλλά όπως τονίζει ο Άρης σε ανακοίνωσή του, θα υπάρξει και συνέχεια. Οι «κιτρινόμαυροι» βρίσκονται σε επαφές με μεταγραφικούς στόχους και οι ανακοινώσεις δεν θα αργήσουν να έρθουν.
Αναλυτικά η επίσημη ενημέρωση του Άρη αναφέρει: «Το απόγευμα της Δευτέρας 25/07 και ώρα 17:00 μ.μ. στο γήπεδο Μισιρίων θα γίνει η πρώτη συγκέντρωση των προπονητών και ποδοσφαιριστών της ομάδας μας για την έναρξη της προετοιμασίας. Στην «πρώτη» συγκέντρωση, θα έχουμε νέα πρόσωπα, αφού ο Στ. Κοζανίδης θα έχει πλέον τον ρόλο του προπονητή. Μαζί του θα είναι ο Αν. Τσουπάκης ως βοηθός αλλά και ο Γ. Βροντάκης που προστέθηκε από φέτος στην ομάδα. Από τους ποδοσφαιριστές νέα πρόσωπα θα είναι σίγουρα ο Η. Τριχάκης. Ενώ δεν αποκλείεται να έχουμε δύο με τρεις μεταγραφές ακόμα, αφού η διοίκηση με τη σύμφωνη γνώμη του προπονητή, βρίσκεται σε συμφωνία με κάποιους ποδοσφαιριστές και απομένουν κάποιες λεπτομέρειες ώστε να ανακοινωθούν.
Ο τεχνικός της ομάδας μας έχει προς το παρόν κλείσει εκπαιδευτικό δίτερμα με 4 ομάδες, ώστε να προετοιμάσει όσο μπορεί καλύτερα την ομάδα, για το super cup που θα γίνει στις 28/08 στου Γάλλου με αντίπαλο την Επισκοπή».
Ενίσχυση με Γιάννη Μαρή
Την 2η μεταγραφή ανακοίνωσε ο Άρης Ρεθύμνου, ο οποίος ενισχύθηκε με την απόκτηση του Γιάννη Μαρή. O νεαρός ποδοσφαιριστής αγωνίζεται ως αριστερός μπακ-χαφ και την περσινή σεζόν προσέφερε τις υπηρεσίες του στην Κ-20 του Κισσαμικού. Επίσης, έχει περάσει από την ομάδα της Επισκοπής, ενώ ξεκίνησε από την ακαδημία του Κώστα Ανυφαντάκη.
«Με ιδιαίτερη χαρά η διοίκηση του Άρη Ρεθύμνου ανακοινώνει την απόκτηση του Γιάννη Μαρή. Του ευχόμαστε πάνω από όλα υγεία και καλή ποδοσφαιρική σεζόν», αναφέρει χαρακτηριστικά η επίσημη ανακοίνωση του Άρη.
Λύση της συνεργασίας με τον Θανάση Πετράκη- Συγκινητικό… το αντίο του έμπειρου προπονητή
Την κοινή συναινέση λύση της συνεργασίας τους αποφάσισαν Άρης και Θανάσης Πετράκης. Ο έμπειρος προπονητής, που προσέφερε τα μέγιστα τα τελευταία 3 χρόνια στις ακαδημίες του συλλόγου, πήρε την απόφαση να αποχωρήσει από την ομάδα για καθαρά επαγγελματικούς λόγους και φόρτο εργασίας.
«Το Δ.Σ. της ομάδας μας ανακοινώνει την κοινή συναινέση λύση της συνεργασίας μας, με τον Θανάση Πετράκη. Τον ευχαριστούμε για ό,τι πρόσφερε στην ομάδα μας και αυτά ήταν πολλά. Έδωσε με την εμπειρία και τις γνώσεις του τα πρώτα και σωστά βήματα στους μικρούς μας ποδοσφαιριστές και έβαλε τις βάσεις για να έχουν ένα ελπιδοφόρο μέλλον. Του ευχόμαστε ό,τι καλύτερο στη ζωή του και κάθε προσωπική επιτυχία», αναφέρει χαρακτηριστικά η επίσημη ανακοίνωση του Άρη.
Ο Θανάσης Πετράκης απέστειλε στο Δ.Σ. της ομάδας μία άκρως συγκινητική επιστολή, η οποία δημοσιεύτηκε στην επίσημη ιστοσελίδα του Άρη.
«Αγαπητοί φίλοι και συνεργάτες. Μετά από τρία χρόνια παράλληλης διαδρομής με την Ακαδημία του Άρη Ρεθύμνου, σε μικρά και μεγάλα δρώμενα και εκδηλώσεις (ποδοσφαιρικά και κοινωνικά), η δημοσίευση μιας αποχαιρετιστήριας επιστολής στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο της ομάδας μας, είναι το λιγότερο από όσα θα ήθελα και θα μπορούσα να κάνω. Όσο κι αν ακούγεται κοινότυπο, κάθε τέλος είναι μια καινούρια αρχή, ιδίως για ότι έχει λόγο να υπάρχει.
Ένα συλλογικό εγχείρημα
Αποχαιρετισμός, όχι όμως απολογισμός εκ μέρους μου. Κι αυτό διότι νομίζω ότι κυρίως εσείς, μπορείτε να αποτιμήσετε τι κάναμε και τι δεν κάναμε, τι πετύχαμε και τι όχι σ αυτά τα τρία χρόνια. Εσείς είστε οι τελικοί κριτές. Άλλωστε ο καθένας μας κάνει ένα είδος δικού του απολογισμού με τα δικά του μέτρα και σταθμά.
Δεν επαναπαυθήκαμε στα κεκτημένα και όταν το εγχείρημα μεγάλωσε (τα 80 παιδιά έγιναν τελικά 200), επιχειρήσαμε να εισάγουμε μια ολοκληρωμένη άποψη για το ποδόσφαιρο.
Το σχέδιο αυτό λειτούργησε ενιαία σε όλο τον σύλλογο, με αποτέλεσμα να διαμορφωθεί μια ιδιαίτερη φυσιογνωμία και φιλοσοφία και φυσιολογικά να ακολουθήσουν και οι επιτυχίες.
Συλλογική εξάλλου απόφαση ήταν διαμόρφωση ενιαίας φιλοσοφίας και αφορούσε όλους (Δ. Συμβούλιο, Προπονητική ομάδα, Επιστημονική ομάδα, γονείς). Καθένας είχε το δικαίωμα να καταθέσει η να μας προτείνει μια ιδέα, να μας πει μια καλή η ενθουσιώδη κουβέντα, να μας επιβραβεύσει η να μας παροτρύνει, αλλά την ίδια στιγμή να μας κάνει σκληρή αλλά δίκαιη κριτική. Αυτή η αντίληψη δεν είχε εφαρμογή μόνο εντός του χώρου των «τεσσάρων γραμμών», αλλά και στη ζώσα καθημερινότητα και πρακτική ενός πλουραλιστικά λειτουργικού συλλόγου.
Μαζί δεν δημιουργήσαμε μόνο έναν αθλητικό σύλλογο με αγωνιστική αποκλειστικά δραστηριότητα. Δημιουργήσαμε μια κοινότητα, μια οικογένεια, που παράλληλα γλεντούσε, έκανε εκδηλώσεις, διοργάνωνε μικρές και μεγάλες χρήσιμες συζητήσεις, πραγματοποιούσε σημαντικές προβολές και άλλα πολλά.
Μα αν κάτι ξεχωρίζω, είναι μια αντίληψη που σιγά σιγά διαμορφώσαμε και θελήσαμε πεισματικά να κάνουμε πράξη: Είναι οι άνθρωποι, οι σχέσεις, οι δεσμοί, τα συναισθήματα, οι ιδέες, οι σκέψεις που μετατρέπουν ένα συνηθισμένο αθλητικό σωματείο σε μια μικρή κοινωνία αρχών και αλληλοσεβασμού, με όλα τα θετικά που αυτό συνεπάγεται στη σημερινή εποχή της κοινωνικής κρίσης.
Σας αποχαιρετώ, όχι γιατί δεν έχω τη ζωτικότητα, τη διάθεση, τη δύναμη της δημιουργίας (με τον τρόπο που το επιχειρούσαμε) μέσα σε ένα χώρο όπου οι ιδέες και οι απόψεις συνυπάρχουν, αναπνέουν, συγκρούονται, και πολλές φορές συντίθενται παραγωγικά, αλλά λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, αφού η ισορροπία και των δύο πραγμάτων είναι δύσκολο να μείνει ακλόνητη.
Είναι για μένα μια απόφαση δύσκολη, στενάχωρη, τη δυσκολία την καταλαβαίνετε. Πως εγκαταλείπεις μια δουλειά συναρπαστική που κάνεις σε συνθήκες πλήρους ελευθερίας; Αυτό ήταν για μένα «αυτή η ομάδα», και νιώθω αληθινά ευγνώμων σε πολλούς που μου έδωσαν την ευκαιρία όχι μόνο να την υπηρετήσω ως προπονητής, αλλά να ζήσω μέσα στον «μέγα» μικρόκοσμο της.
Αυτό είναι το μάθημα αλλά και το κέρδος των 27 χρόνων που ασχολούμαι με την προπονητική.
Το συναρπαστικό ταξίδι των τελευταίων τριών ετών, το οφείλουμε πρώτα από όλα στην ύπαρξη αυτού του συλλόγου και των ανθρώπων, που από θέση ευθύνης ανιδιοτελώς τον υπηρετούν. Και έπειτα σε όλους εσάς που με οποιονδήποτε τρόπο έχετε συμμετάσχει σ’ αυτό το εγχείρημα.
Σας ευχαριστώ πολύ!
ΥΓ. Αν έπρεπε να γράψω μόνο τρείς λέξεις θα έγραφα: ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
Αν έπρεπε να πω μόνο τέσσερις φράσεις θα έλεγα: Διοικητικό Συμβούλιο, Προπονητική ομάδα, Επιστημονική ομάδα, Γονείς. (Όλοι τους, σταθεροί συμπαραστάτες).
Κι αν με ρωτάτε τι κρατάω μέσα στην καρδιά μου, τι θα μου λείψει περισσότερο απ’ όλα, θα απαντούσα με τα ονόματα όλων των ΠΑΙΔΙΩΝ που μαζί δουλέψαμε, το ΖΗΣΑΜΕ, το ΑΓΚΑΛΙΑΣΑΜΕ».