Το πρώτο ματς πέρασε και αποδείχθηκε άκαρπο για τον Άρη. Άκαρπη βέβαια ήταν και για τους περίφημους τέσσερις πρωταθλητές της Κρήτης η όλη εικόνα της 1ης αγωνιστικής των μπαράζ, αφού στα δύο ματς που δόθηκαν στα κρητικά γήπεδα (Σοχώρα και Ατσαλένιο) είχαμε ισάριθμες «λευκές» ισοπαλίες.
Αυτό σημαίνει ότι, Άρης, ΟΦΙ, ΑΕΕΚ ΝΙΚΑ και ΠΟΑ, ξεκινούν με τον «άσο» της ισοπαλίας που, επ’ ουδενί δεν αποτελούν «άσους στα μανίκια τους». Το αμφίρροπο των αναμετρήσεων αποδεικνύει το πόσο δύσκολο είναι για όλους να μπορέσουν να πάρουν τη μία ή τις δύο προνομιούχες θέσεις που οδηγούν στην Γ’ Εθνική.
Θέληση υπήρχε όχι όμως και αποτελεσματικότητα
Στη Σοχώρα εν προκειμένω, ο Άρης ήθελε μεν αλλά, τίποτε δεν ήταν εύκολο απέναντι στους έμπειρους ποδοσφαιριστές του ΟΦ Ιεράπετρας. Οι Ρεθεμνιώτες πρωταθλητές, κυκλοφόρησαν με σύνεση την μπάλα, έψαξαν το γκολ και σε κάποιες στιγμές το «ακούμπησαν» όμως, κάτω από τα δοκάρια τους, είχαν έναν πανέτοιμο Βογιατζιδάκη που σε δύο περιπτώσεις (μια στο α’ και μια στο β’ ημίχρονο) αποσόβησε βέβαιες παραβιάσεις για την εστία της ομάδας του.
Επρόκειτο για ένα ματς όπου κάθε ομάδα είχε από ένα δικό της ημίχρονο, όπως συνέβη με τις καιρικές συνθήκες… Στο α’ όπου έπεφτε ψιλόβροχο, ο Άρης μπήκε με περισσότερο ενθουσιασμό και ο ΟΦΙ έδειξε καλύτερος στην επανάληψη, όταν πλέον ο ήλιος έκανε την επανεμφάνισή του έπειτα από τέσσερις ημέρες με τη θερμοκρασία να ανεβαίνει απότομα και τους ποδοσφαιριστές να δείχνουν ιδιαίτερα επηρεασμένοι απ’ αυτή την αλλαγή.
Ο ενθουσιασμός του Άρη
Ο Άρης προσπάθησε να ακουμπήσει όπως προαναφέραμε στον ενθουσιασμό των παικτών του αλλά και στην έντονη παρουσία των φιλάθλων που γέμισαν τη μικρή πλέον κερκίδα του γηπέδου της Σοχώρας.
Στο 10′ ο Βελονάκης ήταν αυτός που απείλησε πρώτος όμως ο Μανουσάκης σε καλή θέση έδιωξε τον κίνδυνο για την ομάδα του.
Ο ΟΦΙ ξεπέρασε παροδικά αλλά «αναίμακτα» την ανωτερότητα του Άρη που έδειχνε ιδιαίτερα δραστήριος και στο 20′ αλλά και στο 27′ απείλησε με τον Ξαγοράρη. Στην πρώτη φάση, το σουτ που δοκίμασε ο έμπειρος επιθετικός έφυγε λίγο άουτ και στην δεύτερη από απευθείας χτύπημα φάουλ, ο Βογιατζιδάκης απόκρουσε.
Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και στο 29΄είχαν καλή στιγμή με το σουτ του Γκιόκα που έφυγε λίγο άουτ, ενώ στο 31′ ήταν η σειρά του Νίκου Καψαλάκη να σκοράρει από εκτέλεση φάουλ. Στάθηκε όμως άτυχος γιατί η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Η μεγάλη ευκαιρία όμως χάθηκε στο 38′. Από τη σέντρα του Καψαλάκη, ο Μιχελιδάκης όντας καλά πλασαρισμένος στην αντίπαλη περιοχή, σούταρε αναγκάζοντας τον Μανουσάκη να αποκρούσει σωτήρια.
Το μομέντουμ των Ιεραπετριτών
Το ματς όμως δεν είχε ήρεμη ροή. Εκεί που δημιουργούνταν η εντύπωση ότι όλα βαίνουν καλώς, ερχόταν μια άλλη επικίνδυνη στιγμή. Έτσι και στο 40′ όταν ο Μυγιάκης με σουτ θέλησε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Βογιατζιδάκη όμως ο Ρεθεμνιώτης πορτιέρο κράτησε όρθια την ομάδα του με μια καίρια επέμβαση!
Οι Ιεραπετρίτες έφτασαν εκ νέου κοντά στο γκολ και στο 44′ ο Πετάσης είχε δυνατό σουτ, το οποίο προσέκρουσε στο οριζόντιο δοκάρι!
Το β’ ημίχρονο δεν είχε τις πολλές φάσεις του α’… Η αλλαγή θερμοκρασίας επηρέασε τους ποδοσφαιριστές που έδειχναν κουρασμένοι. Βέβαια οι μεγάλες στιγμές είχαν το… χώρο τους στο σκηνικό της Σοχώρας όπως αυτή του 53′ όταν το σουτ του Μουλίτσα, έδιωξε ο Μανουσάκης.
Στο 57′ από το κόρνερ Κοζανίδη έδιωξε και πάλι με δυσκολία ο Μανουσάκης, ενώ το «κύκνειο άσμα» των μεγάλων φάσεων του Άρη ήταν στο 68′. Επρόκειτο για την μεγάλη φάση των γηπεδούχων όταν από τη σέντρα Καψαλάκη, από το ύψος του πέναλτι, έπιασε κεφαλιά ο Μύρωνας Δασκαλάκης στέλνοντας την μπάλα λίγο άουτ.
Κι ενώ το ματς όδευε προς την ισοπαλία λίγο έλειψε να αλλάξει το ρουν της ιστορίας. Στο 86′ ο Τοψιδέλης ήρθε σε νέο τετ-α-τετ με τον Βογιατζιδάκη με τον πορτιέρο του Άρη να σώζει για δεύτερη φορά την ομάδα του και να κρατά τον βαθμό της ισοπαλίας μα κυρίως να κρατά ψηλά το ηθικό της ομάδας για τη δύσκολη συνέχεια.
Το δύσκολο πρόγραμμα των Ρεθεμνιωτών
Δεν θα πρέπει να ξεχνάμε ότι ο Άρης στις αμέσως επόμενες τρεις αγωνιστικές παίζει εκτός έδρας κατά σειρά με ΠΟΑ στο Ατσαλένιο, με ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ στα Χανιά και με τον ΟΦΙ στην Ιεράπετρα. Εδώ σημειώνουμε, για όσους τυχόν δεν γνωρίζουν ότι οι αγώνες δίνονται Κυριακή, Τετάρτη, Κυριακή.
ΑΡΗΣ (M. Δεληγιαννάκης): Βογιατζιδάκης, Πίργια, Μπερνιδάκης, Δασκαλάκης, Μουλίτσας (61′ Θεοδωρομανωλάκης), Μιχελιδάκης, Μαργκίνι, Καψαλάκης (75′ Γκούτζος), Γκιόκας, Κοζανίδης, Βελονάκης (84′ Κραβαρίτης).
ΟΦΙ (M. Σκύβαλος): Μανουσάκης, Πηγιάκης (84′ Φιλιππάκης), Δασκαλάκης, Δερμιτζάκης, Τσελέπης, Σταχτιάρης, Πετάσης (77′ φρουζάκης), Χριστάκης, Τοψιδέλης (88′ Μίγγας Ι.), Χρυσοφάκης, Ξαγοράρης.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής
Άρης – ΟΦΙ 0-0
ΠΟΑ – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ 0-0
Η βαθμολογία
Θ. Ομάδα Β. Ν-Ι-Η γκολ
1. ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ 1 0-1-0 0-0
-. Άρης Ρεθ. 1 0-1-0 0-0
-. Ο.Φ. Ιεράπετρας 1 0-1-0 0-0
-. Π.Ο.Ατσαλένιος 1 0-1-0 0-0
Η επόμενη (2η) αγωνιστική
ΟΦΙ – ΑΕΕΚ ΙΝΚΑ
ΠΟΑ – Άρης